En İyi Bulaşık Makinesi 2023 Bulaşık Makinesi Tavsiyesi


en iyi bulaşık makinesi

En İyi Bulaşık Makinesi

En iyi bulaşık makinesi hangisi? Bulaşık makinesi satın almak isteyen hemen herkesin en çok arzu ettiği şey tercih ettiğini makinenin en iyi bulaşık makinesi olmasıdır. Ancak kullanıcıların pek çoğu bulaşık makinesi seçerken neye göre tercih yapacakları konusunda kafa karışıklığı yaşıyor. Bu nedenle de uzman gözü ile bir bulaşık makinesinin değerlendirmesini okumak seçim yapmanızda kolaylık sağlayacaktır.

En iyi bulaşık makinesi seçimlerimizde, en çok kullanılan, kullanıcı yorumları oldukça iyi olan makineleri ele aldık. Yazıyı sonuna kadar okursanız doğru tercihi yapacağınızdan emin olabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir | En İyi Çamaşır Makinesi

Sizler için hazırladığımız bu en iyi bulaşık makinesi listesi sayesinde ihtiyaçlarınızı karşılayacak makineyi bulaşık makinesi tavsiyeleri ile daha kolay keşfedebileceksiniz. Şimdi gelin en iyi bulaşık makinesi hangisi daha yakından bir göz atalım! Üstelik incelemelerimizi yaparken en iyi bulaşık makinesi markasını da bulalım!

Öte yandan bulaşık makinesi için seçim yaparken nelere dikkat etmelisiniz, en iyi bulaşık makinesi markası hangisi, gibi sorulara da yanıt bulmaya çalışacağız.

Hangi Bulaşık Makinesini Almalıyım?

Aslına bakacak olursak hangi bulaşık makinesini almalıyım sorusu biraz göreceli bir soru. Yani aileniz kaç kişi, tek mi yaşıyorsunuz, bütçeniz ne kadar, elektrik tüketimine önem veriyor musunuz gibi soruların cevabı sizi; sahip olabileceğiniz en iyi bulaşık makinesi modeline götürecektir.

En İyi Bulaşık Makinesi Hangisi?

Size sunacağımız listede en çok kullanılan ve yorumları oldukça iyi olan modelleri tercih ettik.

 • En İyi Bulaşık Makinesi
  • Altus AL 413 C A+ 3 Programlı Bulaşık Makinesi
  • VESTEL BM-301 A++ 3 Programlı Bulaşık Makinesi
  • VESTEL BM-401 A++ 4 Programlı Bulaşık Makinesi
  • Siemens SN234I00DT iQ300 A+ 4 Programlı Bulaşık Makinesi
  • Siemens SN234W00DT A+ 4 Programlı Bulaşık Makinesi
  • Bosch SMS44DW00T A+ 4 Programlı Bulaşık Makinesi
  • Bosch SMS44DI00T A+ 4 Programlı Bulaşık Makinası
  • Samsung DW60M5042FS A+ 4 Programlı Bulaşık Makinesi
  • Samsung DW60M5052FS/TR A+ 5 Programlı Inox Bulaşık Makinesi
  • LG DFB512FP Quadwash A++ Inox Bulaşık Makinesi

Bulaşık Makinesi Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Bulaşık makinesi alırken dikkat etmeniz gereken birçok nokta var. Bilmeniz gereken terimlerin olduğunu da düşünüyoruz.

İlginizi Çekebilir | En İyi Ütü

Bütçe

Döviz fiyatlarının artmasıyla birlikte elektronik cihazların fiyatları da artış gösterdi. Bu sebeple bulaşık makinesi gibi elektronik ev eşyalarının fiyatı da mecburen arttı. Evet, her elektronik cihazda olduğu gibi bulaşık makinesinde de en önemli kriter bütçenizdir. Bütçenizi ne kadar geniş aralıklarda tutarsanız, bulaşık makinesinden alacağınız performans da o kadar artacaktır.

Enerji Tasarrufu

Beyaz eşya alırken dikkat edilen diğer bir özellik de enerji tasarruflu ürünleri tercih etmektir. A+ bir bulaşık makinesi uzun vadede faturalarınızı koruyacaktır. A++ enerji seviyesi gibi üst seviyelerde enerji tasarrufu sağlayan cihazlar da ise bu tasarruf biraz daha fazla diyebiliriz. Ancak enerji tasarrufu fazla olan bir bulaşık makinesi istiyorsanız kesenin ağzını biraz açmalısınız.

A+++ Beyaz eşyalarda kullanılan bir enerji tasarruf simgesi de budur. Beyaz eşyanız eğer A+++ enerji tasarrufuna sahipse, hem sudan hem de elektrikten harika bir biçimde tasarruf edeceksiniz demektir. Uzun vadede bulaşık makinesi ödediğiniz parayı çıkartabilirsiniz.

A++ Bu enerji tasarrufu düzeyine sahip beyaz eşyalar orta derecede enerji tasarrufu yapmanıza olanak sağlar. Ancak A+++ kadar tasarruf olanağı yoktur. Yine de sudan ve elektrikten uzun vadede kâr elde edeceksiniz.

A+ enerji sınıfında bulunan beyaz eşyalar ise diğer enerji tasarrufu düzeyine göre en alt kısımda bulunuyor diyebiliriz. Hem elektrik hem de su için verimli değillerdir.

İlginizi Çekebilir | En İyi Elektrik Süpürgesi

Ses Seviyesi

Bulaşık makinesi alırken nelere dikkat edilmeli? sorusunun 3. maddesi ise ses seviyesi. Kişilerin isteklerine göre bu durum önem kazanabiliyor. Eğer sessiz bir makine istiyorsanız, desibel değerlerini göz ardı etmemelisiniz.

Ankastre mi Yoksa Solo Bulaşık Makinesi mi?

Bildiğiniz gibi iki tip bulaşık makinesi bulunuyor. Solo bulaşık makineleri ve ankastre bulaşık makineleri. Peki farkları neler? Ankastre bulaşık makineleri mutfağınıza gömülü olarak yerleştirilebilen bulaşık makineleridir. Yani bunlar mutfak dolaplarınızın içerisinde bulunurlar.Ankastre bulaşık makilerinin avantajı ise mutfağınızın sahip olduğu tasarıın bütünlüğünü korurlar.

Solo bulaşık makineleri ise mutfağınızda yeterli alan olan her yere yerleştirebileceğiniz makinelerdir. Mutfak tezgahının altında boşluk varsa dilerseniz buralara da koyabilirsiniz.

Altus AL 413 C A+ 3 Programlı Bulaşık Makinesi

en iyi bulaşık makinesi 2021

Bulaşık makinesi satın almak isteyen hemen herkesin arzusu bulaşıkları iyi yıkayan bir makinedir. Ayrıca enerji konusunda da tasarruf sağlayan bir seçenek tercih etmekt büyük önem taşıyor. Bu noktada en başarılı seçimlerden bir tanesi Altus’un üretmiş olduğu AL 413 modelidir.

A+ enerji sınıfındaki bu makine 3 programlı olması ile tam bir fiyat performans ürünü diyebiliriz. Özellikle düşük bütçe ayırıp iyi bir performans almak isteyenler için ideal bir makine olduğunu düşünüyoruz. Bulaşık makinesi standart gövde tipi ve farklı sıcaklıklarda yıkama yapabilmesi ile ön plana çıkıyor. Ayrıca fiyatının uygun olduğunu ve yüzlerce alıcısının olduğunu söylemeden geçmeyelim.

Teknik özelliklerine baktığımızda 60 cm genişliğe ve 57 cm derinliğe sahip olduğunu görüyoruz. Enerji sınıfı ise A+ olarak karşımıza çıkıyor. Kapasite konusunda da 12 kişilik kapasitesiyle iyi durumda olduğunu söyleyebiliriz.

54 dB ses seviyesi ile hiç rahatsız edici olmayan ve statik kurutma sistemine sahip bir bulaşık makinesi. Bizce fiyatı da uygun olan bu ürün, bulaşık makinesi alırken akılda bulundurulması gereken bir bulaşık makinesi. 1750 TL ila 1850 TL aralığında satın alabileceğiniz AL 413’e mutlaka göz atmanızı öneriyoruz.

Yorum Sayısı513
Ortalama Puan4.6
Ürün TipiSolo (Klasik)
Kapasite12 Kişilik
Enerji SınıfıA+
Program Sayısı3
Ses Seviyesi54
Garanti Süresi2 Yıl
Program 1Ön Yıkama
Program 2Ekonomi 50 C
Program 3Yoğun 70 C

VESTEL BM-301 A++ 3 Programlı Bulaşık Makinesi

En iyi bulaşık makinesi markası diye yaptığınız araştırmalarda karşınıza çıkacak markalardan bir tanesi de Vestel olacaktır. Elektronik cihaz üretiminde Türkiye’nin en değerli markalarından biri olan Vestel; BM-301 modeli ile A++ enerji sınıfının tasarrufundan yararlanmanıza olanak sağlıyor. Ürünün bulaşık yıkama konusunda oldukça avantajlı olması ve 12 kişilik bulaşığı tek seferde yıkayabilmesi ön plana çıkan özelliklerinden birkaçı.

Öte yandan e-ticaret itelerinin en çok satan bulaşık makinesi modellerinden birisi. Fiyatına göre gösterdiği performansı da makineyi diğer makinelerden öne çıkarmış diyebiliriz. Ses seviyesini inceleyecek olurak 52 dB gibi bir değerle karşılaşıyoruz. Gürültülü bir makine değil ancak daha düşük ses seviyelerini de bulmak mümkün.

3 farklı program ile ihtiyaca uygun çözümler üreten bu modelin mutlaka dikkate alınması gereken seçenekler arasında olduğunu ifade etmek gerekir. Standart bir kasaya sahip olmasına rağmen dijital göstergesi olmaması ürünün eksileri arasındadır. Ancak yine de kalitesi ile en iyi bulaşık makinesi hangisi sorusuna BM-301 cevabı verilebilir. Üstelik 1900 TL ila 2100 TL arasındaki fiyatı da uygun diyebiliriz.

Yorum Sayısı324
Ortalama Puan4.6
Ürün TipiSolo
Kapasite12 Kişilik
Enerji SınıfıA++
Program Sayısı3
Ses Seviyesi52
Garanti Süresi2 Yıl
Program 1Ekonomik 50 C
Program 2Yoğun 70 C
Program 3Super 50 dk 65 C

VESTEL BM-401 A++ 4 Programlı Bulaşık Makinesi

bulaşık makinesi tavsiye

Vestel markasının en iyi bulaşık makinesi markası konusundaki performansından söz etmeye tekrar tekrar gerek yok elbette. Çünkü Türkiye’de satılan bulaşık makinelerinin çok önemli bir kısmının markası Vestel. Zaten markanın farklı taleplere uygun çözümler üretmesi de her kesimden alıcı bulmasına sebep oluyor. Bir önceki incelememizde ele aldığımız BM-301 modelinin bir üst versiyonu olan BM-401 daha kaliteli bir kullanım sunuyor.

4 farklı program ile çeşitlenen ihtiyaçlara seçenek olan ürünün en dikkat çeken yanı ise sol üst kısma eklenmiş dijital göstergesidir. Fincan rafları ve özel olarak tasarlanmış sepetleri ile kullanımı daha konforlu bir noktaya taşıyan bu makinenin ses seviyesi de 49 dB ile oldukça iyi seviyelerdedir. Bu harika bulaşık makinesi için 2100 TL ila 2300 TL arasında bir bedel ayırmanız yeterli olacaktır.

Yorum Sayısı625
Ortalama Puan4.6
Ürün TipiSolo
Kapasite12 Kişilik
Enerji SınıfıA++
Program Sayısı4
Ses Seviyesi49
Garanti Süresi2 Yıl
Program 1Hızlı 30 dk
Program 2Süper 50 Dk

Siemens SN234I00DT iQ300 A+ 4 Programlı Bulaşık Makinesi

en iyi bulaşık makinesi markası

En iyi bulaşık makinesi hangisi araştırmanızı yaparken Alman teknolojisi ile üretilen Siemens’i göz ardı etmeniz doğru olmazdı elbette değil mi? Bu nedenle SN234I00DT modeline daha yakından bir göz atmak doğru olacaktır. Bu anlamda dikkate değer ilk nokta A+ teknolojisidir. Elektrik harcamalarınızın daha düşük seviyelerde olmasına katkı sağlayan bu cihaz aynı zamanda 4 programlı olması ile çeşitli yıkama seçenekleri sunar.

Bulaşıklarınızın çok yüksek kirlilikte olması halinde ekstra hijyen sunan bir seçeneğe sahip olan cihazın dosageAssist teknolojisi sayesinde de kaliteli yıkama sağladığı açıktır.

12 kişilik bulaşığı tek seferde ve oldukça düşük su tüketimi ile yıkayan bir makine. Dediğimiz gibi su tüketimi oldukça düşük, tam kapasiteli bir şekilde bulaşıkları yıkadığınızda en fazla 12 litre su kullanıyor. Kurutma performansı ve sepet dağılımı kusursuz olan bu Siemens bulaşık makinesi 2900 TL ila 3100 TL arasında bir fiyata sahip.

Yorum Sayısı249
Ortalama Puan4.6
Ürün TipiSolo
Kapasite12 Kişilik
Enerji SınıfıA+
Program Sayısı4
Ses Seviyesi52 dB
Garanti Süresi3 Yıl

Siemens SN234W00DT A+ 4 Programlı Bulaşık Makinesi

en iyi bulaşık makinesi markaları

En iyi bulaşık makinesi incelemelerimize bir başka Siemens harikası ile devam ediyoruz. Alman mühendisliğinin en dikkat çeken seçeneklerinden bir tanesi olan bu makine A+ teknolojisi ile elektrik harcamalarında oldukça değerli seçenekler sunar. Model bakımından bir önceki Siemens versiyonu ile benzer özelliklere sahip olan SN234W00DT ufak değişiklikler ile kullanıcıların arzularını maksimum verimlilik ile karşılamayı hedefler. Yıkama performansı oldukça etkileyici olan ürünün 10 yıl paslanmaya karşı garantili olması en dikkat çeken yanlarından bir tanesi olur.

12 kişilik bulaşığı tek seferde ve oldukça güçlü bir şekilde yıkayan bulaşık makinesi 280 yıkamada ortalama 290 kWh elektrik tüketimi ile neredeyse elektrik kullanmadan çalışır. Kurutma performansına bakıldığında en iyi bulaşık makinesi hangisi sorusuna cevap olabilecek seçenekler sunan cihazın 52 dB ile çalıştığı görülür. Yıkama teknolojisi ve 4 farklı programda çalışması cihazın 2800 TL ile 2950 TL arasında satılan oldukça değerli bir seçenek olmasını ön plana çıkarır.

Yorum Sayısı172
Ortalama Puan4.7
Ürün TipiSolo
Kapasite12 Kişilik
Enerji SınıfıA+
Program Sayısı4
Ses Seviyesi52
Garanti Süresi3 Yıl
Yükseklik84.5 Cm
En (Genişlik)60 Cm
Derinlik60 Cm

Bosch SMS44DW00T A+ 4 Programlı Bulaşık Makinesi

hangi bulaşık makinesini almalıyım

En iyi bulaşık makinesi markası araştırırken Bosch seçeneğini göz ardı etmek hem kendinize hem de Bosch’a haksızlık olur. Bu nedenle SMS44DW00T seçeneğine bir göz atmak oldukça değerli olacaktır. Peki, bu cihaz size neler sunar gelin daha yakından bir göz atalım!

A+ teknolojisi ile oldukça verimli çalışma prensibine sahip olan cihazın az hacimli bulaşıklar için daha ekonomik bir çalışma deneyimi sunması oldukça önemlidir. Active Water adı verilen teknoloji sayesinde yıkama ve kurutma performansı istediğiniz seviyeye çıkar. Program başına 12 litre su tüketmesi ve 12 kişilik bulaşığı tek seferde kusursuz bir şekilde yıkaması bu bulaşık makinesinin en değerli özellikleridir. Çalışma performansı ve 4 farklı programda oldukça değerli seçenekler sunması nedeni ile herkesçe tercih edilebilecek olan bu seçeneğin bir diğer özelliği de 52 dB gibi oldukça sessiz denebilecek seviyedeki çalışma performansıdır. Yıllık enerji tüketimi yaklaşık 290 kWh ile ideal seviyelerde olan Bosch bulaşık makinesi için ödemeniz gereken ücret 2800 TL ila 2900 TL arasında değişkenlik gösterir.

Yorum Sayısı178
Ortalama Puan4.5
Ürün TipiSolo
Kapasite12 Kişilik
Enerji SınıfıA+
Program Sayısı4
Ses Seviyesi52 dB
Garanti Süresi2 Yıl
Boy84.5 cm
En (Genişik)60 cm
Derinlik60 cm

Bosch SMS44DI00T A+ 4 Programlı Bulaşık Makinası

bulaşık makinesi önerileri

Bulaşık makinesi önerileri yazımızın kaliteli seçeneklerle dolu olması ve talebinize uygun alternatifler içermesi gerekir. Bu anlamda Bosch SMS44DI00T modeli gerçekten de dikkate değer bir seçenektir. 4 programlı olarak çalışan ve enerji sınıfına bakıldığında A+ teknolojisi ile sizlere destek olan bu seçeneğin en önemli yanı düşük su tüketimidir. 12 litre ile su faturanıza olumsuz etki yapmadan bulaşıklarınızın tertemiz olmasını sağlar. Üstelik 12 kişilik bulaşığın tek seferde yıkanabilmesi sayesinde sizleri tatmin edecek seçenekler ön plana çıkarır.

Farklı sıcaklık değerlerinde yıkama sunması sayesinde bulaşıkların kirliliğine göre seçenekler sunan bu cihazın yarım yük ve ekstra hijyen seçenekleri ile kullanıcılar tarafından tercih edildiği biliniyor. Bu nedenle siz de harika bir bulaşık makinesi satın almak istediğinizde SMS44DI00T ile seçiminizi gerçekleştirmeniz gerekir. Dijital göstergesi ve teknolojik açıdan kusursuz olması sayesinde bu ürünü 2950 TL ila 3100 TL arasında bir bedel ödeyerek mutlaka satın almalısınız.

Yorum Sayısı173
Ortalama Puan4.6
Ürün TipiSolo
Kapasite12 Kişilik
Enerji SınıfıA+
Program Sayısı4
Ses Seviyesi52 dB
Garanti Süresi2 Yıl
Boy84.5 cm
En (Genişik)60 cm
Derinlik60 cm

İlginizi Çekebilir | En İyi Çay Makinesi

Samsung DW60M5042FS A+ 4 Programlı Bulaşık Makinesi

bulasik makinesi tavsiye 2021

Samsung, en iyi bulaşık makinesi markaları arasında olarak ön plana çıkan seçeneklerden bir tanesi. Kullanıcıların genellikle pahalı bir seçenek olduğu düşüncesi ile yanaşmak istemediği bu ürün aslında çok da pahalı olmayan ve performansı ile hemen herkesin ihtiyacını karşılayabilecek bir seçenektir.

DW60M5042FS, Samsung’un bulaşık makinesi dendiğinde akla gelen ilk modellerindendir. A+ teknolojisi ve 4 farklı program ile yıkama seçeneği sunması sayesinde kullanıcıların en çok tercih ettiği seçeneklerden bir tanesidir. Farklı programların farklı kirlilikte bulaşıklar için bir seçenek oluşturduğu düşünüldüğünde diğer özellikler gerçekten de etkileyicidir. Yıllık su tüketimi ortalama 3360 litre seviyesinde olan cihazın çalışırken çıkardığı gürültü 52 dB seviyelerindedir.

Tasarım konusunda oldukça başarılı olan bulaşık makinesinin yıkama ve kurutma performansı ile A kalitedir. Bu anlamda bulaşıklarınızın kirlilik durumu fark etmeksizin çok başarılı bir şekilde yıkama sağlar. Üstelik bu harika ürünü satın almak için 2750 TL ila 2850 TL arasında bir bedel ödemeniz yeterlidir.

Yorum Sayısı106
Ortalama Puan4.5
Ürün TipiSolo
Kapasite13 Kişilik
Enerji SınıfıA++
Program Sayısı4
Ses Seviyesi44 dB
Garanti Süresi3 Yıl
Boy83.5 Cm
En (Genişik)60 cm
Derinlik60 cm

Samsung DW60M5052FS/TR A+ 5 Programlı Inox Bulaşık Makinesi

bulaşık makinesi en iyi marka

En iyi bulaşık makinesi önerileri listemize yine bir Samsung modeli ile devam ediyoruz. Görsel açıdan kusursuz olmasının yanı sıra listemizin 5 programlı bulaşık makineleri konusunda öncüdür. Kullanım kolaylığı ve çeşitliliğini farklı seviyelere taşıyan bu makine ile sadece enerji verimliliği değil birbirinden değerli özelliklere de sahip olabileceğinizi ifade etmek gerekir.

A+ teknolojisi ile düşük enerji tüketimi sağlayan bulaşık makinesinin elektrik faturanızı çok da etkilemeden kaliteli yıkama sağladığı söylenebilir. Performansını değerlendirmeden evvel tasarım konusunda ışıklandırması ile dikkat çeken bu cihazın her eve lazım cihazlardan bir tanesi olduğunu söyleyebiliriz. Su tüketimi yıllık 3360 litre civarında olan bu cihazın yıkama başına harcadığı su miktarı ise yaklaşık 12 litredir.

Tasarım ve performans konusunda harikalar yaratan cihazın en önemli yönlerinden biri de 48 dB gürültü ile sessizden de öte çalışmasıdır. Hassas yıkama yapması ve 5 farklı program ile çalışması ayrıcalıklı bir bulaşık makinesi modeli olduğunu kanıtlar. Üstelik çocuk kilidine de sahip olan bu modelin bedeli 3100 TL ila 3200 TL arasında değişmektedir.

Yorum Sayısı27
Ortalama Puan4.3
Ürün TipiSolo
Kapasite13 Kişilik
Enerji SınıfıA+
Program Sayısı5
Ses Seviyesi48 dB
Garanti Süresi2 Yıl
Boy83.5 cm
En (Genişik)59.6 cm
Derinlik60 cm

LG DFB512FP Quadwash A++ Inox Bulaşık Makinesi 10118949

en iyi bulaşık makinesi tavsiye

En iyi bulaşık makinesi markası hangisi dendiğinde LG markasından bahsetmemek olmaz elbette. Listemizin sonuncu ve en değerli seçeneği olan LG bulaşık makinesi A++ enerji tenolojisi ile oldukça düşük enerji tüketimi ile çalışır. Cihazın düşük enerji tüketimine ek olarak 14 kişilik kapasiteye sahip olması da oldukça değerlidir. Bu nedenle kalabalık aileler için doğru bir tercih olur.

Tasarımı yeterince başarılı olan cihazın çalışırken çıkardığı ses sadece 46 dB seviyesindedir. Bu da neredeyse sessiz çalıştığını kanıtlar. Siz de bulaşık makinesi önerileri konusunda en başarılı seçeneği tercih etmek istiyorsanız 9 litre su tüketimi ile susuz çalışan bir bulaşık makinesi satın alabilirsiniz. Üstelik bu bulaşık makinesi için ödemeniz gereken tutar sadece 4000 TL ila 4200 TL arasında değişecektir.

Yorum Sayısı16
Ortalama Puan4.6
Ürün TipiSolo
Kapasite14 Kişilik
Enerji SınıfıA++
Program Sayısı10
Ses Seviyesi41 dB
Garanti Süresi2 Yıl
Boy84.5 Cm
En (Genişik)59.8 Cm
Derinlik60 Cm

İlginizi Çekebilir |En İyi Buzdolabı

Evet sevgili okurlarımız bu yazıda da sizlere bulaşık makineleri hakkında birçok yararlı bilgi sunduğumuzu düşünüyoruz. Yazımızda genel olarak hangi bulaşık makinesinı almalısınız, en iyi bulaşık makinesi hangisi, bulaşık makinesi markaları gibi konulara değindik. 15sey.com ile daha birçok bilgiye ulaşabilirsiniz.


Barış YALÇINKAYA
Merhaba ben Barış, uzun yıllardır internet dünyasında (YouTube, Instagram vs.) içerik üretiyorum. Ayrıca kripto paralar ve yatırım dünyası hakkındada kendimi geliştirmeye, yabancı kaynakları tüketmeye ve insanlara kendi dilimle anlatmak için elimden geleni yapıyorum.