En İyi Çamaşır Kurutma Makinesi 2023 Öneriler ve Yorumlar


en iyi çamaşır kurutma makinesi

En İyi Çamaşır Kurutma Makinesi

Mağazalardan alabileceğiniz herhangi bir çamaşır kurutma makinesi işinizi görecektir. Ancak hem enerji tasarruf, hem performans hem de fiyat bakımından en iyi çamaşır kurutma makinesine sahip olmak sizler için daha iyi olacaktır. Özetlemek gerekirse piyasada alınabilecek yüzlerce çamaşır kurutma makinesi modeli var ancak sizin için en iyi çamaşır kurutma makinesi hangisi buna göz atacağız.

Çamaşır kurutma makinelerine baktığımız zaman birçok avantajı olduğunu görüyoruz. Çamaşırları yıkadıktan sonra, kurutma makinesi yardımıyla hem yumuşak hem de en az kırışıklığa sahip olan, çamaşırları görebilirsiniz. Diğer yandan çamaşır kurutma makinesi alırken dikkat etmeniz gereken birçok nokta bulunuyor.

Biz de sizlere çamaşır kurutma makinesi önerileri vermeden önce birçok noktaya dikkat ettik. Elbette çamaşırlar için fazladan bir elektronik cihaza ihtiyaç varsa gerçekten iyi olması ve verilen paranın hakkını vermesi lazım. Gelin şimdi bir kurutma makinesi almadan önce hangi noktalara dikkat etmelisiniz bir bakalım.

Eğer çamaşır makinesine de ihtiyacınız varsa, en iyi çamaşır makinesi yazımızı okumanızı öneririz.

Çamaşır Kurutma Makinesi Çeşitleri

Çamaşır kurutma makinelerinin 3 farklı çeşidi var. Kurutma makinesi almadan önce bunları da bilmenizde fayda var.

Bacalı Kurutma Makinesi Nedir?

Bacalı kurutma makineleri, ısı ve havayı değiştirerek yıkadığınız giysilerinizi kurutur. Makinenin içerisinde biriken sıcağı ve çamaşırlardan çıkan nemi dışarıya üfler. Aslında bacalı kurutma makineleri için klasik kurutma makineleri diyebiliriz.

Isı Pompalı Kurutma Makinesi Nedir?

Isı pompalı kurutma makineleri, kompresör yardımıyla çamaşırlarınızı kurutmaya yarayan makinelerdir. Yani bu tip kurutma makinelerinde enerji tüketimi daha azdır. Çünkü enerji tüketimi yüksek olan ısıtıcı bu modellerde yoktur. Isı pompalı kurutma makinelerinin çalışma şeklini klimalara benzetebiliriz.

Kompresör içerisindeki gaz içerde sıkışıyor ve bu sıkışmayla birlikte bir miktar ısı ortaya çıkıyor. Bu ısı ise çamaşırlarınızın üzerine gönderilerek, çamaşırlarınızın nemi alınıyor.

Yoğuşmalı Kurutma Makinesi Nedir?

Yoğuşmalı kurutucular diğer kurutucu tiplerinde olduğu gibi özel bir havalandırma bacasına ihtiyaç olmayan kurutma makineleridir. Bu makinelerin boruya ihtiyaçları olmadığı için evinizin her yerinde bu kurutucuları kullanabilirsiniz.

Makine, çamaşırlarınızı kuruturken ortaya çıkan nemli hava, suya dönüştürülür ve bu su, makinedeki bir kapta toplanır.

Çamaşır Kurutma Makinesi Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Çamaşır kurutma makinesi alırken ilk dikkat etmeniz gereken nokta, kurutucunuzu koyacağınız yerin eni ve boyu olacaktır. Yani alışveriş yapmadan önce, koyacağınız yerin enini ve boyunu iyice ölçün ki sonradan bir sorun yaşamayın.

Çamaşır kurutma makinesi alırken dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta da alacağınız makinenin enerji verimliliğidir. Bildiğiniz gibi çamaşır makinesi, ütü, fırın ve kurutma makinesi gibi elektrikli cihazlar diğer cihazlara göre daha fazla elektrik tüketimine sahiptir. Ancak alacağınız cihazın enerji verimliliği yüksek olursa elektrik faturalarınızın tutarı da bir o kadar düşük olacaktır.

Kurutma makinelerinin bir kısmında bulunan bir özellik de havalandırma özelliğidir. Bu özellik bazı durumlarda oldukça yarayışlıdır diyebiliriz. Peki nasıl? Diyelim ki çok sigara içilen bir odada bulundunuz ve kıyafetleriniz sigara koktu. İşte havalandırma özelliğine sahip olan çamaşır kurutma makineleri, çamaşırlarınıza ısı vermeden sadece hava üfleyerek pis kokuların gitmesini sağlayabilir.

Sessiz çalışma da dikkat edilmesi gereken bir nokta. Zamandan tasarruf etmek isterken evde gürültü çıkaran bir makineyi kimse istemez diye düşünüyoruz. İşte bu sebeple de alacağınız kurutma makinesinin desibel değerine dikkat etmelisiniz.

Çamaşır makinelerinin bir kapasitesi olduğu gibi kurutma makinelerinin de bir kapasitesi var. İşte bu yüzden ailenizin kaç kişi olduğuna ve çamaşır yıkama sıklığınıza göre bir kurutma makinesi almanızda fayda var.

Çamaşır Kurutma Makinesi Önerileri

Evet çamaşır kurutma makinesi tipleri nelermiş, çamaşır kurutma makinesi alırken nelere dikkat etmek lazımmış sorularına yanıt verdik. Şimdi de sizin için en iyi çamaşır kurutma makinesi hangi ve tüketicilerin çamaşır kurutma makinesi tavsiyeleri neler bir bakalım.

Bildiğiniz gibi teknoloji gelişmeye devam ediyor. Çamaşır makineleri de bu gelişmeden nasibini almış durumda. Wi-Fi ile uzaktan kontrol edilebilen kurutma makineleri de var. Ancak fiyatları biraz daha pahalı. Zaman kaybetmeden kurutma makinelerini incelemeye başlayalım.

 • En İyi Çamaşır Kurutma Makinesi ve Önerileri
  • Siemens WT45W410TR Çamaşır Kurutma Makinesi
  • Hoover DX C10DCE-Sg Çamaşır Kurutma Makinesı
  • Samsung DV90M5000QW OptimalDry Çamaşır Kurutma Makinesi
  • Bosch WTW85410TR Çamaşır Kurutma Makinesi
  • Altus AL 80 IC Çamaşır Kurutma Makinesi
  • Hoover HL H9A2DE-S Çamaşır Kurutma Makinesi 
  • Electrolux EW7H4824EB Çamaşır Kurutma Makinesi

Siemens WT45W410TR A++ 8 kg Çamaşır Kurutma Makinesi

en iyi çamaşır kurutma makinesi 2021

En iyi kurutma makineleri listemizin ilk sırasında Siemesn marka bir kurutma makinesi yer alıyor. Eğer bilmiyorsanız söyleyelim, Siemens ev elektroniğinde oldukça iyi bir marka ve teknolojileri de her geçen gün gelişiyor. Vakit kaybetmeden ürünün özelliklerine bakalım.

Öncelikle ürünün boyutları; 84,2 cm yükseklik, 59,8 cm genişlik ve 59,9 cm derinlik şeklinde. Kurutma makinesinin, kapasitesi ise 8 kg ile sınırlı. Bu kapasitesinin 3-4 kişilik aileler için ideal olduğunu düşünüyoruz. Eğer enerji verimlilik konusu sizler için önemliyse, A++ enerji sınıfına ait bir kurutma makinesi.

Diğer yandan makinenin 10 farklı programı bulunuyor. Yünlü çamaşırlar için, spor kıyafetleri için ve havluları kurutmak için farklı programı bulunuyor. Diğer yandan yukarıda bahsettiğimiz bir özellik olan havalandırma özelliğine de sahip. Diğer programları ise, süreli kurutma, iç giyim kurutma, gömlek ve bluz kurutma olarak sıralayabiliriz.

Peki bu makine hangi tip kurutma makinesi sınıfına ait. Elbette ısı pompalı bir kurutma makinesi. Bu sebeple de enerji verimliliği oldukça yüksek.

Kullanıcı yorumlarına baktığımızda ise, kullanıcıların bu zamana kadar almadıkları için pişman olduklarını söylediklerini görüyoruz. Performansı da beğeniliyor. Bir kullanıcının yorumunda dediğine göre; makine kurutma işlemini yerine getirirken çamaşırların dokusuna zarar vermiyorve hızlı bir şekilde görevini yerine getiriyor.

Unutmadan söyleyelim, makineyi kullanmanız gereken alan ise tezgah altı.

Hoover DX C10DCE-S 10 Kg Çamaşır Kurutma Makinesi

en iyi çamaşır kurutma makinesi hangisi

En iyi kurutma makilerini incelediğimiz yazımıza Hoover marka bir ürünle devam ediyoruz. Kurutma makinesi yüzlerce kişi tarafından yorumlanmış ve gerçekten işlevini yerine getiren en iyi çamaşır kurutma makinesi modellerinden birisi.

Makinenin kurutma kapasitesi 10 kg değerine sahip. Yani geniş aileler için gayet yeterli bir kurutma kapasitesi var. Enerji verimliliğine baktığımızda da B sınıfına ait bir makine olduğunu görüyoruz.

Makinenin boyutları 85 cm yükseklik, 59,7 cm genişlik ve 60 cm derinlik değerlerine sahip. Makinenin maksimum ses seviyesi 68 dB.

Kurutma makinesinin, kurutma şekli ise yoğuşturmalı kurutma makineleri sınıfına giriyor. Çamaşırlarınız kururken ortaya çıkan buhar uya dönüştürülerek, kapakta bulunan su tankında depolanıyor. Tankın su seviyesini şeffaf olması sebebiyle görebiliyorsunuz. Bu su tankı dolduğunda ise suyu boşaltmanız gerekiyor.

Kurutma makinesinin göze çarpan bir diğer iyi özelliği ise, çalıştırmaya gecikmeli başlatabiliyorsunuz. 23 saate kadar çalışma süresini bekletebiliyorsunuz. Yani ne zaman isterseniz kurutma işlemi o zamana göre planlanabiliyor.

Hoover DX C10DCE-S 10 Kg Çamaşır Kurutma Makinesi için yapılan kullanıcı yorumları da oldukça pozitif. Bizce fiyatı ve performansı bakımından çok kaliteli bir makine. Söylemeden geçmeyelim makinenin, 16 farklı kurutma programı bulunuyor.

Samsung DV90M5000QW OptimalDry Çamaşır Kurutma Makinesi

camasir kurutma makinesi tavsiyesi

Ev elektroniği konuunda en iyi markalardan birisi Samsung. Bu kurutma makinesinde de Samsung’un ne kadar iyi bir marka olduğunu görüyoruz.

Ürünün fiyatı diğer modellere göre biraz pahalı ama özellikleri gerçekten iyi. Öncelikle telefonunuza indireceğiniz bir Samsung uygulamasıyla, makinenizde oluşan sorunları görebiliyorsunuz. Eğer sizin tarafınızdan halledilebilecek bir problem varsa, uygulamada bu size gösteriliyor.

Ürünün en iyi özelliklerinden birisi, çamaşırları kurutmak için 35 dakikalık bir programının bulunması. Yani aceleniz var ve temiz giysilere ihtiyacınız varsa, 35 dakikalık bu kurutma sizin için çok pratik bir çözüm olabilir.

Yukarıdaki makinede olduğu gibi bu makine de yoğuşmalı bir kurutma makinesi. Yani bu makinede de su tankı bulunuyor ve bu tankın su seviyesini, ön kısımda bulunan bir gösterge aracılığıyla görebiliyorsunuz. En iyi çamaşır kurutma makinesi modellerinden birisi diyebiliriz. Enerji verimliliği de oldukça yüksek.

Ürünün kurutma kapasitesi 9 kg ve birçok kurutma programı bulunuyor. Gömlekler, pamukluluk ve sentetik giysiler için farklı programlar makinede yer alıyor.

Bosch WTW85410TR Çamaşır Kurutma Makinesi

camasir kurutma makinesi onerileri

Kurutma makinesi tavsiye listemize Bosch marka bir makine ile devam ediyoruz. A++ enerji verimliliğine sahip makinenin 8 kg kurutma kapasitesi bulunuyor. Bosch’un bu modeli ise pompalı kurutma makinesi sınıfına ait.

Makinenin boyutları standart diyebiliriz. 84,2 cm yükseklik, 59,8 cm genişlik ve 59,9 cm derinliği bulunuyor. Kontrol paneli ise dijital. Makinenin ses seviyesi 64 dB değerinde ve kullanıcıların geneli bu durumdan memnun.

Makinenin en iyi özelliklerinden birisi AutoDry özelliğine sahip olması. Yıkadığınız çamaşırların kilosunu ve nemini otomatik olarak algılıyor ve bu duruma göre kurutma süresini kendisi belirliyor.

Eğer en sessiz kurutma makinesi hangisi diyorsanız, tasarımı sebebiyle Bosch WTW85410TR modelinin en sessiz modellerden birisi olduğunu söyleyebiliriz. Yan duvar tasarımının, titreşimleri azaltması sebebiyle makinedeki gürültü de azaltılmış.

Altus AL 80 IC Çamaşır Kurutma Makinesi

en iyi kurutma makinesi

Yukarıda incelediğimiz modellerden daha uygun fiyatlı bir model ile listemize devam ediyoruz. Isı pompalı bir kurutma makinesi olmasıyle birlikte elektrik tüketimi de oldukça düşük. Verimlilik konusunda da başarılı ve A+ verimlilik sınıfına ait bir makine.

Ses seviyesine değinmemiz gerekirse, 67 dB ses seviyesi ile biraz gürültülü bir makine ancak çok fazla değil. 8 kg kurutma makinesi sahip ve 15 farklı kurutma programı mevcut.

Kullanıcılar makineden aşırı derecede memnun! Daha önce almadıklarına pişmanlar ama aldıklarında da çok rahat etmişler.

Hoover HL H9A2DE-S Çamaşır Kurutma Makinesi 

kurutma makinesi tavsiyesi

En iyi kurutma makinesi listemize Hoover ile devam ediyoruz. 2. sıradaki kurutma makinesinde olduğu gibi bu modelin de kapağında su tankı yer alıyor ve bu tank yine sayfam bir görünüme sahip. 23 saate kadar gecikmeli başlatabiliyorsunuz, yani siz evde olmasanız bile çamaşırlarınız kurumaya devam ediyor.

Toplamda 16 farklı programı bulunuyor. Enerji verimlilik sınıfı ise fiyatına göre gayet iyi ve A++ verimlik değerine sahip. Söylemeden geçmeyelim. Isı pompalı bir kurutma makinesi ve 9 kg kapasitesi bulunuyor.

Electrolux EW7H4824EB Çamaşır Kurutma Makinesi

en iyi kurutma makinesi markasi

En iyi çamaşır kurutma makinesi listemizde Electrolux ile devam ediyoruz. 8 kg kurutma kapasitesine sahip bir makine. Kurutma teknolojisi ise ısı pompalı.

66 dB ses seviyesine sahip olmasının yanı sıra 85 cm yükseklik, 60 cm derinlik ve 60 cm yüksekliğe sahip.

Isı pompalı olması sebebiyle hem performansı hem de verimliliği gayet iyi. Klasik kurutma makinelerine kıyasla enerji tüketimi %50 daha az.

Makinenin performansı gayet iyi ve yeterli. Çamaşırlar kuruduktan sonra kırışık olmuyor ve yumuşak bir dokuya sahip oluyorlar.

Çamaşır kurutma makinesi almak mantıklı mı?

Çamaşır kurutma makinesi alanların yorumlarını incelediğimizde, çamaşır kurutma makinesi almanın çok mantıklı olduğunu görüyoruz. Çünkü makine sizi büyük bir yükten kurtarıyor. Bazılarınız ipe bazılarınız da çamaşırlığa, yıkadığı çamaşırları asarken kurutma makineleri bunu 45 dakika içerisinde hallediyor.

Kurutma makinesi dolaba konur mu?

Evet çamaşır makinesi dolaba konulabilir ancak alacağınız makinenin hangi tipte olduğu da önemlidir.

En sessiz kurutma makinesi hangisi?

Kurutma makinesi tavsiye listemizdeki, en sessiz çamaşır kurutma makinesinin Bosch WTW85410TR olduğunu görüyoruz. Eğer en sessiz makineyi arıyorsanız bu modeli inceleyebilirsiniz.

Hangi kurutma makinesi alınmalı?

Bu soru bütçenize göre değişkenlik gösterecektir ancak listemizde bulunan
-Siemens WT45W410TR Çamaşır Kurutma Makinesi
-Hoover DX C10DCE-Sg Çamaşır Kurutma Makinası
-Samsung DV90M5000QW OptimalDry Çamaşır Kurutma Makinesi
-Bosch WTW85410TR Çamaşır Kurutma Makinesi
-Altus AL 80 IC Çamaşır Kurutma Makinesi
-Hoover HL H9A2DE-S Çamaşır Kurutma Makinesi 
-Electrolux EW7H4824EB Çamaşır Kurutma Makinesi
modelleri sizin için bir seçenek oluşturabilir.

Evet sevgili okurlarımız bu yazımızda en iyi kurutma makinesi hangisi, çamaşır kurutma makinesi önerileri neler, hangi kurutma makinesini almalıyım ve kurutma makinesi alırken nelere dikkat edilmeli sorularına yanıt verdik. Umarız yardımcı bir içerik oluşturabilmişizdir.


Barış YALÇINKAYA
Merhaba ben Barış, uzun yıllardır internet dünyasında (YouTube, Instagram vs.) içerik üretiyorum. Ayrıca kripto paralar ve yatırım dünyası hakkındada kendimi geliştirmeye, yabancı kaynakları tüketmeye ve insanlara kendi dilimle anlatmak için elimden geleni yapıyorum.