En İyi Diş Macunu Hangisi? Öneriler Markalar ve Yorumlar


en iyi dis macunu onerileri

En İyi Diş Macunu

En iyi diş macunu hangisi? Ağız ve diş sağlığı için en önemli araçlardan birisi de hiç şüphesiz diş macunlarıdır. Ancak piyasada yüzlerce diş macunu tipi bulunuyor. Peki siz hangisini kullanmalısınız, en çok satılan diş macunları ve diş macunu önerileri neler bu yazımızda sizlere detaylı bir şekilde anlatacağız.

Yukarıda da dediğimiz gibi diş macunu olmazsa olmaz bir ağız bakım ürünü. Günde en az iki kere dişlerinizi fırçalamak ve diğer ağız bakım ürünlerini kullanmak da yine ağız ve diş sağlığınız için oldukça önemli.

Dişler konusunda diğer bir önemli durum ise, dişlerinizin rengi. Eğer çay, kahve ve sigarayı çok fazla tüketiyorsanız dişlerinizin sararkması ve renk değiştirmesi kaçınılmazdır diyebiliriz. Ancak beyazlatıcı diş macunu almadan önce de dikkat etmeniz gereken noktalar var.

Eğer ağız ve diş sağlığı konusunda titiz davranmak istiyorsanız, diş macununuzu, diş ipinizi, diş fırçanızı ve ağız çalkalama suyunuzu iyi seçmeniz gerekiyor. Ancak unutmamalısınız ki, bu yazıda sadece çok kullanılan ve kullanıcıların binlerce kez satın aldığı ürünleri listeledik. Ağız ve diş bakımı, sağlığınızla ilgili olduğundan bir diş hekimine danışmanız sizler için daha iyi olacaktır.

Bu konu hakkındaki diğer içeriklerimiz için, yazı içerisinde vereceğimiz bağlantılara tıklayabilirsiniz. Gelin şimdi hep birlikte sizin için en iyi diş macunu hangisi ve tüketicilerin diş macunu önerileri neler bir bakalım!

Diş Macunu Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

 • Diş sağlığınız için en iyi diş macunu hangisi karar vermeden önce dikakt etmeniz gereken birçok nokta bulunuyor. Bunlardan birisi de diş macununun içeriği. Peki bu ne anlama geliyor? Aldığınız diş macununun flor içerdiğine dikkat etmeniz gerekiyor.
 • Peki flor diş sağlığınız için ne anmalama geliyor. Dişlerimizin katmanlarından birisi olan mine tabakası, kristallerden oluşur. Diş çürüğüne neden olan zararlı mikroorganizmalar ise, bu kristallere zarar vererek, mine tabakasını bozmaya başlarlar. İşte flor, bu kristallere bağlanarak bir tabaka oluşturuyor. Bu tabaka ise, mine yapısının bozulmasını zorlaştırırken, dişlerin de çürümesini engelliyor.
 • Diş hassasiyetine sahipseniz, hassas dişler için üretilen macunları kullanmalısınız. Yukarıda mine yapısından bahsetmiştik. Bu yapının altında ise dentin tabakası yer alıyor. Sağlıklı bir ağız ve dişlere sahip olan insanlarda bu dentin tabakası, mine tabakası tarafından örtülmüştür.
 • Ancak iyi bakım yapılmazsa bu dentin tabakası açığa çıkar ve dişleriniz normalden daha hassas hale gelebilir. Yani soğuk, sıcak; ekşi ya da tatlı besinler sizleri rahatsız edebilir. İşte bu hassas diş macunları da dentin tabakasında, açıkta bulunan kanalları tıkayarak, hassasiyeti durdurmaya çalışır.
 • Diş renginizden şikayetçiyseniz de, beyazlatıcı etkiye sahip diş macunu kullanmak yine önemli bir noktadır diyebiliriz. Ancak beyazlatıcı diş macunları, dişlerinizi beyazlatırken, dişlerinizde çizikler oluşturabilir. Bu sebeple, anında beyazlık diye pazarlama stratejileri üreten markalara dikkat etmekte yarar var.
 • Peki bitkisel diş macunları nedir? Bu konu bizce önemli çünkü bitkisel diş macunu diye tabir edilen ağız bakım ürünlerinde flor yer almıyor. Ancak flor elementi yukarıda da bahsettiğimiz gibi diş sağlığı açısından oldukça önemlidir.

Diş Macunu Önerileri

Evet, diş macunu alırken nelere dikkat etmeniz gerektiği hakkında bilgi sahibi olduysanız şimdi de diş macunu önerileri kısmına geçebiliriz.

 • En İyi Diş Macunu ve Diş Macunu Önerileri
  • Sensodyne Diş Macunu Florürlü
  • Colgate Gelişmiş Beyazlık Beyazlatıcı Diş Macunu
  • Sensodyne Tam Koruma Beyazlatıcı Diş Macunu
  • Opalescence Beyazlatıcı Diş Macunu
  • Sensodyne Hasassiyet Ve Diş Eti Diş Macunu 
  • İpana 3 Boyutlu Beyazlık Luxe Diş Macunu
  • Signal White Now Anında Beyazlık Sağlayan Diş Macunu
  • Splat White Plus Beyazlatıcı Diş Macunu
  • Colgate Optic White
  • Marvis Marvıs Smokers Whıtenıng Mınt

Sensodyne Diş Macunu Florürlü

en iyi diş macunu

Diş macunu önerileri listemizin ilk sırasında Sensodyne marka bir diş macunu bulunuyor. Hassas dişler için üretilen diş macunu, düzenli fırçalama ile diş üzerindeki plakaları yok ediyor ve diş eti sağlığınızı da iyi hale getiriyor.

Diğer yandan yukarıda da bahsettiğimiz gibi içeriğinde bulunan florür ile dişlerinizin çürümesini de engelliyor. Sensodyne’in kullanma talimatlarına göre, macun ile dişlerinizi günde 2 kere fırçalamak yeterli olacaktır. Ancak 3 kereden fazla kullanım önerilmiyor. 12 yaşından küçük çocuklar için de kullanımı uygun değil.

 • Aktif Bileşimler
  • Potasyum Nitrat
  • Sodyum Florit
  • Florit İyonu

Macunu kullanan birisi olarak izlenirimlerimden bahsetmek gerekirse, ağzınızı ve dişinizi ferahlatan bir macun. Ancak beyazlatıcı etkisi yok, bir çay tiryakisi olarak beyazlatıcı diş macunları bu konuda daha iyi diyebilirim.

Sensodyne Tam Koruma Beyazlatıcı Diş Macunu

dis macunu onerileri

Listemizin ikinci sırasında yine Sensodyne marka bir diş macunu yer alıyor. Yukarıdaki diş macununda olduğu gibi bu üründe de hassas dişler için tam koruma sağlanıyor.

Naneli bir tada sahip olan macun, düzenli kullandığında, diş etlerinizi de korumanızı sağlıyor. Yine yukarıdaki üründe olduğu gibi bu ürünün bileşenleri arasında Flor yer alıyor.

 • Aktif Bileşimler
  • Potasyum Nitrat
  • Sodyum Florit
  • Flor İyonu

Opalescence Beyazlatıcı Diş Macunu

en iyi beyazlatici dis macunu

Evet şimdi de beyazlatıcı etkiye sahip diş macunlarını inceleyelim. Ürünü incelediğimizde piyasada en çok satan beyazlatıcı diş macunları arasında olduğu gördük.

Diş hekimi tarafından geliştirilen macun, hem dişlerinin beyazlamasını isteyenler hem de hassas dişlere sahip kişiler için uygun. Yine açıklamalarda gördüğümüz kadarıyla diş macunu düzenli olarak kullanıldığında, 1 ay içerisinde 2 tona kadar dişlerinizi beyazlatıyor.

Eğer dişlerinizde lekelet varsa onları da temizlemenizi sağlıyor. Dikkat edilmesi gereken noktalarda beyazlatıcı diş macunlarının dişe zarar verebileceğini söylemiştik ancak bu macun, dişlerinizi aşındırmadan dişlerinizi beyazlatıyor. Bu da yine oldukça iyi bir özellik. Zaten dediğimiz gibi binlerce kişi tarafından kullanılan bir macun.

Daha önce de dediğim gibi, benim de beyazlatıcı bir macuna ihtiyacım var. Ancak henüz denemedim. Yorumlara baktığımda ise gayet iyi olduğunu gördüm. Fiyatı biraz fazla ama kullanmaya değer diye düşünüyorum.

Sensodyne Hasassiyet Ve Diş Eti Diş Macunu 

en iyi dis macunu markasi

Şimdi inceleyeceğimiz macun ise, diş eti sorunları olanlar için oldukça iyi performans gösteren bir macun. Eğer diş etlerinizde kanama, şişlik gibi sorunlar var ise kullanmanız gereken bir macun diyebiliriz. Hassas dişler için de içeriği sayesinde, hassasiyeti en aza indiriyor. Günde 2 kez, düzenli olarak fırçalandığında hem beyazlatıcı etkisini hem de hassasiyet giderici etkisini görebilirsiniz.

Hassas dişler üzerinde uygulandığı zaman, bu hassas bölgelerin üzerine koruyucu bir tabaka oluşturuyor ve bu sorunları engellemenize olanak sağlıyor. Yine beyazlatıcı etkisi de düzenli fırçalama ile gözle görülebilir şekilde ortaya çıkıyor diyebiliriz.

Signal White Now Anında Beyazlık Sağlayan Diş Macunu

en iyi dis macunu 2021

Signal, daha önce kullandığım beyazlatıcı diş macunlarından birisi. Beyazlatıcı etkisinin iyi olduğunu söyleyebilirim. Dişleriniz parlıyor resmen. Karar vermeden önce özelliklerine de bir bakalım.

Signal tarafından söylenene göre, ilk fırçalamadan itibaren dişlerde 3 kat beyazlık sağladığı söylenmiş. Ancak 3 kat biraz abartı bence. Yani ben o kadar büyük bir etki görmedim. Ama diş lekeleri konusunda da başarılı diyebiliriz.

Beyazlatıcı diş macunlarında dikkat edilmesi gereken nokta içeriğiyle dişlerin yapısını bozmaması gerektiği. Yine tecrübelerime göre dişlerimde herhangi bir çizilme ya da bozulma olmadı.

Splat White Plus Beyazlatıcı Diş Macunu

en iyi dis macunu onerisi

Bu diş macunu da daha önce kullandığım macunlardan birisi. Ne kadar çok macun değiştirmişsin diyebilirsiniz ancak bazı macunlar ağzımın kenarlarında yara yaptı. Alerjik bir sıkıntı olabilir ama burda olanların birçoğunu denedim diyebilirim.

Macuna baktığımızda beyazlatıcı etkiye sahip olması sebebiyle ve fiyatının uygun olmasıyla öne çıkıyor. Kullanıcılara göre de oldukça iyi bir beyazlatma ve leke temizleme performansı var.

Zaten dişleri inci gibi yapmaya, dişi koruyan tabakaya zarar vermenin anlamı yok. Çünkü diş hekimlerinin yaptığı diş beyazlatma işlemi de dişin üst tabakasını temizleyerek yapılıyor. Durmadan bu işlemleri uygularsaniz diş sağlığınız kötü etkilebilir.

Colgate Optic White

en iyi dis macunu markalari

Beyazlatıcı diş macunlarının genelinde olduğu gibi zarar verici bir özelliği bulunmuyor. Sahip olduğu beyazlatıcı mikro kristaller sayesinde dişinizin üzerindeki lekeleri ve tartarı engelliyor.

Düzenli kullanımda ise 1 haftada dişlerinizin renginde gözle görülebilir bir renk açılması görebilirsiniz.

En iyi diş macunu markası hangisi?

Bizce listemizdeki en iyi diş macunu markası Sensodyne diyebiliriz. Hem geliştirdiği teknolojiler hem de diş macunlarının kullanıcılarına verdiği etkiler oldukça iyi diyebiliriz.

Diş beyazlatma için hangi diş macunu kullanılmalı?

Listemizde incelediğim macunlar arasında en iyi beyazlatıcı macunun, Opalescence Beyazlatıcı Diş Macunu olduğunu söyleyebiliriz. Hem dişlere zarar vermiyor hem de düzenli kullanıldığında gözle görülür bir ton değişimi sağlıyor.

Diş macunu hangi renk olmalı?

Diş macununun renginin genellikle beyaz olması önerilir. Çünkü mavi ya da diğer renklere sahip diş macunlarının, herhangi bir diş ya da diş eti kanamasında bunu farketmenizi engelleyebileceğini söyleyebiliriz.

Diş macunu seçerken nelere dikkat etmeliyiz ve diş macunu seçimi nasıl olmalı?

Özetleyecek olursak, diş macunu seçerken dikkat etmeniz gereken noktalar:
-Diş macununun markası
-Macunun içeriği
-Kullanıcı yorumları ve alerjik etkileri
-Dişlerinize nasıl bir katkı sağlayacak, hassas dişler için mi yoksa beyazlatıcı etkiye sahip
diş macunu alırken bu noktalara dikkat edilebilir.

Diş macunu markası önemli mi?

Evet diş macunun markası oldukça önemlidir. Ağız ve diş sağlığı konusunda kendini geliştirmiş markaların ürünleri, diş macunu konusunda tercih edilebilir.

Diş macununda florür olmalı mı?

Evet diş macununda florür olmalı çünkü florür dişler için vazgeçilemez bir elementtir.

Hassas dişler için en iyi diş macunu hangisi?

Listemizde bulunan macunlar arasında hassas dişler için en iyi diş macununun, Sensodyne Tam Koruma Beyazlatıcı Diş Macunu olduğunu söyleyebiliriz. Hem içerdiği elementler sebebiyle hem de koruyucu etkisinin yüksek olması sebebiyle oldukça iyi bir diş macunu.

Evet sevgili 15sey.com okurları, sizler için en iyi diş macunu hangisi, diş macunu alırken nelere dikkat edilmeli, beyazlatıcı ve hassas dişler için hangi macun kullanılmalı sorularına yanıt verdik. Umarız sizin için yararlı bir yazı olmuştur.


Barış YALÇINKAYA
Merhaba ben Barış, uzun yıllardır internet dünyasında (YouTube, Instagram vs.) içerik üretiyorum. Ayrıca kripto paralar ve yatırım dünyası hakkındada kendimi geliştirmeye, yabancı kaynakları tüketmeye ve insanlara kendi dilimle anlatmak için elimden geleni yapıyorum.