En İyi Mutfak Tartısı Hangisi? 2023 Tavsiye ve Yorumlar


en iyi mutdak tartisi

En İyi Mutfak Tartısı

Mutfaklar her geçen gün modernleşmeye ve çağı yakalamaya çalışırken, yemeklerinde en doğru tarifi uygulamak isteyenlerin de mutfak tartısına ihtiyaç duydukları bir gerçek. Piyada 30 liradan 200 liraya kadar uygun fiyatlı mutfak tartıları bulunuyor. Elbette bu fiyat aralığında tartıların özellikleri de değişiyor ve daha iyiye gidiyor. Peki bütçenize ve ihtiyaçlarınıza göre en iyi mutfak tartısı hangisi, hangi mutfak tartısını almalısınız?

Diğer yandan yemek yapmayı sevdiğim için profesyonel tarifleri de uygulamak istedim. Bu sebeple ben de listenin ilk sırasında bulunan Fakir marka bir tartıyı aldım. 2021’in Ocak ayından beri kullanıyorum. Gelin hep birlikte inceleyelim.

Mutfak Tartısı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Mutfak tartısı alırken nelere dikkat etmelisiniz?

İlk dikkat etmeniz gereken noktanın tartının hassasiyeti olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü bazı tariflerde ya da profesyonel yemek tariflerinde 10 gram tuz, 25 gram karabiber, 300 gram kıyma vs gibi tarifleri görebilirsiniz. Ancak bir tartının 10 gram gibi küçük bir değeri algılayabilmesi zordur. Bu sebeple de doğru bir tarifi uygulamak istiyorsanız bu noktaya dikkat etmelisiniz.

Tartının fiyatı da bir diğer önemli nokta. Dediğimiz gibi 27 liraya da mutfak tartısı var 200 liraya da. Ancak bizim tecrübelerimize göre 27 liralık mutfak tartısının özellikleri daha azdır. Bu sebeple de ucuz bir tartıdan birçok özellik beklemek yersiz olacaktır.

Bazı tartılarda gıdaların kalori değerini görmenizi sağlayan özellikler de yer alıyor. Eğer sıkı bir diyet peşindeyseniz bu besinlerin kalori değerlerini görmek işinize yarayacaktır.

Mutfak Tartısı Tavsiyesi

Evet gördüğünüz gibi mutfak tartısı alırken dikkat etmeniz gereken özellikler neler sorusunu da cevapladık. Şimdi sırada sizin için en iyi mutfak tartısı hangisi buna bakalım.

  • En İyi Mutfak Tartısı
    • Fakir Molly Mutfak Tartısı Beyaz
    • TEFAL Bc5004v1 Ks Optıss Sılver Mutfak Tartısı
    • Techmaster Crown Dijital Hassas Mutfak Terazisi
    • MASTEK Platin Mutfak Terazisi

Fakir Molly Mutfak Tartısı Beyaz

en iyi mutfak tartisi

Listemizin ilk sırasında Fakir marka bir mutfak tartısı bulunuyor. Yazımızın giriş kısmında da bahsettiğim gibi tartıyı Ocak 2021’den beri kullanıyoruz. Peki özellikleri nedir?

Öncelikle tartının birçok fonksiyonu olduğunu söyleyebiliriz. Tartı birimlerini değiştirebiliyorsunuz. Peki bu ne demek? Yani gram, oz, mL, Kcal değerlerini görebiliyorsunuz. Ekranı ise dokunmatik denilebilecek bir ekran.

Daha çıklayıcı olalım. Tartının büyüklüğü üstüne büyük parçalı gıdaları koymanıza olanak sağlıyor. Mesela tartının üzerinde su ya da sütün mL cinsinden değerini görmek istediniz.

Sol tarafta bulunan mode tuşu ile bunu sağlayabiliyorsunuz. Yine aynı şekilde balık, et, tavuk, şeker, pilav, yumurta gibi gıdaların da kalorilerini mode tuşu işe görebilirsiniz. Ancak bu değerler besinlerin yağsız hali için yani ızgara şeklinde pişirildiklerinde geçerli.

Tartıyı kapatmak için düğmeler de bulunuyor. Kapatmak için, kapatma düğmesine 3 saniye boyunca basmanız lazım. Diğer yanda cihazı düz bir zemine yerleştirdikten sonra, yine kapatma düğmesine tıklarsanız ağırlığı sıfırlıyor.

10 kiloya kadar ağırlığı olan besinleri gayet iyi bir şekilde ölçebiliyor. 10-15 gram ağırlı olan tuz gibi gıdaları da ölçtüğünü söyleyebilirim. Bence listedeki en çok özelliği olan ve en iyi mutfak terazı Fakir’in Molly modeli. Ben çok memnunum.

TEFAL Bc5004v1 Ks Optıss Sılver Mutfak Tartısı

mutfak tartisi tavsiyesi

Şimdi de mutfak konusunda en iyi markalardan birisi olan Tefal’in mutfak tartısını inceleyeceğiz.

5 kilogram ölçüm kapasitesi olan bir mutfak tartısı. Ağırlığını ölçtüğünüz platform oldukça sağlam ve kırılmaz camdan oluşuyor. Yine yukarıdaki modelde olduğu gibi bu modelde de sıvıların litre cinsinden değerlerini görebiliyorsunuz. Bizce bu fiyatı bir mutfak tartısı için verecekseniz, listemizin ilk sırasında bulunan Molly modelini seçmeniz daha iyi olacaktır.

Techmaster Crown Dijital Hassas 10 Kg Mutfak Terazisi

mutfak tartisi tavsiye

Listemizin 3. sırasında daha uygun fiyatlI Techmaster marka bir tartı yer alıyor. Bu tartının maksimum ölçebildiği ağırlık 10 kg. Yapıldığı malzeme cam değil ancak dayanıklı beyaz plastik gövdesi bulunuyor.

Boyutlarına gelecek olursak çok büyük bir tartı olduğunu söyleyemeyiz. 24 cm boyu, 16,8 cm ise eni bulunuyor. Ekranı da yine yukarıdaki modellerde olduğu gibi LCD ekran. Eğer özellik benim için önemli değil kalori hesabına, sıvı ağırlığına gerek yok diyorsanız ve daha düşük bir bütçeniz varsa alabileceğiniz bir mutfak tartısı.

MASTEK Platin Mutfak Terazisi

mutfak tartisi oneri

Çok ince bir yapısı olan tartının ölçüm platformu paslanmaz çeliğe sahip. Boyutları ise yukarıdaki modele göre daha küçük. 17,8 cm boyu ve 13,7 cm genişliği sahip bir mutfak tartısı. Rengi ise gümüş renginde şık bir tasarımı var. Tartının ölçümleri doğru yaptığı kullanıcı yorumlarında mevcut. Maksimum ölçüm ağırlığı ise 5 kg değerinde.

Bu mutfak tartısında da dara modu bulunuyor. Peki dara ne demek? Mesela tartının üstüne kap koydunuz ve ağırlık ölçmeye devam ediyorsunuz. Bu dara moduna bastığınızda, tartının üstündeki ağırlığın değeri sıfırlanıyor ve diğer koyduğunuz ürünün ağırlığını ölçüyorsunuz.

İndirimli Mutfak Tartıları hangileri?

Listemizde bulunan
Fakir Molly Mutfak Tartısı Beyaz
TEFAL Bc5004v1 Ks Optıss Sılver Mutfak Tartısı
Techmaster Crown Dijital Hassas 10 Kg Mutfak Terazisi
MASTEK Platin Mutfak Terazisi
mutfak tartısı modelleri şu anda piyasada bulunan indirimli tartılar arasında.

2023 Mutfak Tartısı güncel fiyatları ne kadar

2023 yılında mutfak tartılarının güncel fiyatı 30 TL ile 170 TL arasında değişiyor.

En çok satan Mutfak Tartıları hangileri

Çok satan mutfak tartısı modelleri arasında Fakir Molly ve Techmaster Crown yer alıyor.

2023 yılında en çok karşılaştırılan Mutfak Tartıları hangileri?

En çok karşılaştırılan mutfak tartılarının ise Fakir Molly ve Techmaster Crown olduğunu söyleyebiliriz.

En popüler Mutfak Tartısı markaları hangileri?

En popüler mutfak tartısı markaları kesinlikle Fakir marka mutfak tartıları

Fiyat Performans (F/P) Mutfak Tartıları neler?

Bize göre en iyi tartı listemizdeki mutfak tartıları arasında Fiyat Performans (F/P) oranı yüksek tartı Fakir Molly modeli.

En çok yorum alan ve önerilen Mutfak Tartıları hangileri?

En çok yorum alan ve önerilerin mutfak tartıları arasında Fakir Molly, Techmaster Crown ve Tefal Optiss Silver yer alıyor.

Evet sevgili okurlarımız mutfağında lezzetli tarifler hazırlamak isteyen okurlarımız için hazırladığımız en iyi mutfak tartısı hangisi, mutfak tartısı tavsiyesi yazımızın sonuna geldik. Eğer sıkı bir diyet peşindeyseniz en iyi tartı yazımızı okuyabilirsiniz.


Barış YALÇINKAYA
Merhaba ben Barış, uzun yıllardır internet dünyasında (YouTube, Instagram vs.) içerik üretiyorum. Ayrıca kripto paralar ve yatırım dünyası hakkındada kendimi geliştirmeye, yabancı kaynakları tüketmeye ve insanlara kendi dilimle anlatmak için elimden geleni yapıyorum.