Laptop Alırken Nelere Dikkat Edilmeli? Önemli Noktalar


laptop alırken nelere dikkat edilmeli

Laptop alırken nelere dikkat edilmeli? Güncel fiyatları binlerce lira olan laptopları alırken elbette dikkatli olmak gerekiyor. Yazımızda sizlere yeni bir laptop ya da bir bilgisayar alırken dikkat etmeniz gereken noktaları inceleyeceğiz! Keyilif okumalar!

Laptop Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Laptop alırken dikkat etmeniz gereken noktaları önce bir liste şeklinde size aktardıktan sonra detaylı bir şekilde açıklamayı da yapacağız.

 • Laptop Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?
  • Fiyat
  • Kullanım Amacı
  • İşlemci
  • RAM Miktarı
  • Ekran Kartı
  • Depolama Alanı
  • Ekran Boyutu ve Çözünürlük
  • Klavye
  • Pil Ömrü
  • Ağırlık

Fiyat

Laptop alırken dikkat edilmesi gereken noktaların başında fiyat bulunuyor. Dolar kurunun yükselmesiyle birlikte laptopların ve elektronik cihazların da fiyatı arttı. 2020’nin başlarında 5000 TL civarında oyun dahi oynayabileceğiniz cihazlar bulunurken şimdilerde en uygun oyun laptopu 7000 TL’den başlıyor.

Bununla birlikte 2000 TL aşağısında da işe yarar bir laptop modeli bulunmuyor. Dediğimiz gibi işe yarar bir model yok. Yani size bu laptopu alın, sizi uzun yıllar götürür ve birçok işinizi halledersiniz diyebileceğimiz fiyat aralığı 3000-4000 TL arasında değişiyor.

İlginizi Çekebilir | 2000 TL Laptop Önerileri

Kullanım Amacı

Evet geldik dikkat etmeniz gereken ikinci ve belki de en önemli noktaya. Arkadaşlar kullanım amacınız çok önemli. Laptopu oyun için mi, iş için mi, dizi veya film izlemek için mi ya da uzaktan eğitim için mi kullanacaksınız?

Çünkü oyun oynamak için alacağınız laptopların özellikleri de diğer modellere nazaran iyi oluyor. Elbette fiyatlar da bu noktada yükseliş gösteriyor.

İşten bahsettik. Nasıl bir iş peki? Eğer sadece Microsoft Office uygulamalarını (PowerPoint, Excel, Word) kullanacaksanız 5-6 bin TL gibi bir ücret ödemeniz gerekmiyor. Ancak sizin iş tanımınız; çizim, tasarım, programlama ise daha iyi özelliklere sahip laptopları seçmeniz gerekiyor.

Tabi programlama ve yazılım alanında bir iş yapacaksanız ya da mühendislik öğrencisiyseniz ihtiyaçlarınız da yine dediğimiz gibi artacaktır. Çünkü bu tarz işler yüksek performans gereksinimi isteyebiliyor.

Diğer yandan sadece dizi ve film izleyecekseniz 3000 ile 5000 TL arasındaki bir laptop sizin için yeterli olacaktır. Bu aralıkta bulunan laptopları da yabana atmamak gerekir.

İlginizi Çekebilir | Laptop Önerileri 2021

İşlemci

Evet şimdi de sizlere dikkat etmeniz gereken donanım özelliklerinden bahsedeceğiz. Öncelikle işlemci nedir ve ne işe yarar? Bilgisayar birimlerinin çalışmasını ve bu bilgisayar birimleri arasındaki bilgi akışını kontrol eden elektronik cihazlara işlemci diyoruz.

Üstelik işlemciler sadece bilgisayarlarda bulunmuyor. Bulaşık ve çamaşır makineleri, televizyonlar, hesap makineleri işlemcilerin bulunduğu cihazlara örnek olarak verilebilir.

Peki daha açık konuşmak gerekirse işlemci ne işe yarar? İşlemciler için bilgisayarların kalbidir desek yanılıyor olmayız. Vücutta dolaşan kanın tümü kalpten geçmektedir. İşte bilgisayarda bulunan ve işlenen verilen tümü de işlemciden geçmektedir. Yani işlemci bilgisayar için en önemli elektronik cihazlardan birisidir.

Umarım anlatabilmişizdir. İşlemci seçimimiz nasıl olmalı sorusunu duyar gibiyim. İşlemci seçerken yine yapacağınız işin ne olduğu sorusu karşımıza çıkıyor. Şimdilerde laptoplarda birçok işlemci çeşidi bulunuyor. Ancak işlemci markası olarak sadece iki marka var. Intel ve AMD markaları dünyanın tüm işlemcilerini üretiyor diyebiliriz.

15sey.com olarak bizim kullandığımız işlemciler genelde Intel oluyor. Bu yazıda da Intel üzerinden devam edeceğiz. İşlemciye bakarken kendinize ben bu laptopu hangi amaç için alacağım sorusunu sormalısınız. Eğer sadece dizi-film ya da Excel, Word gibi programlar için kullanacaksanız, Intel Celeron veya Intel Core i3 işlemcili laptopları tercih edebilirsiniz.

Ancak oyun oynayacak, çizim ve tasarım yapacaksanız Intel Core i5 ailesine ait bir model işinizi görecektir. Elbette oynayacağınız oyunun ve kullanacağınız programların isteklerine göre Intel Core i7 ailesine sahip bir laptop almanız gerekebilir.

Şimdilerde Intel Core i5 işlemcilere sahip laptoplar en az 5500 TL’den başlıyor. Eğer i7 işlemcilere sahip bir laptop alacaksanız da 7000 TL’nin üstüne çıkmanız gerekecektir.

İlginizi Çekebilir | Mühendislik İçin Laptop

RAM Miktarı

İşlemcileri insanların kalbine benzetmiştik. RAM’i de atardamarlara benzetebiliriz. RAM’ler bilgisayarınızda ya da telefonunuzda bulunan dosyaların hızlı bir şekilde yazılıp, okunmasını sağlayan depolama birimidir. Evet yanlış duymadınız, RAM bir depolama birimi. Ancak RAM anlık olarak kullanılan bir depolama birimi. Mesela hard diskler de bir depolama birimi. Ancak onlar bilgiyi kalıcı olarak depoluyorlar. RAM ise anlık olarak depoluyor. Bu anlık olarak depolama ise bilgisayarda yaptığınız birçok işin yerine getirilmesini sağlıyor.

Peki RAM seçimini nasıl yapacaksınız? Uzaktan eğitim için, dizi-film, günlük işler için bir laptop arıyorsanız RAM’inizin en az 2 GB olması gerekiyor. Aslında en az 4 GB olması lazım. Çok üzülerek belirtmeliyim ki fiyatlar da bir o kadar değişiyor.

Bazı sitelerde gördüğümüz kadarıyla mühendislik, çizim, oyun, programlama için bir laptop alındığında en az 16 GB RAM’e sahip olunması gerektiğinden bahsedilmiş. Arkadaşlar bu yanlış bir tespit değil ancak doğruluğu da tartışılır. Eğer oyun oynamak istiyorsanız, PubG, GTA V, CS:GO, LoL vs en az 8 GB yeterli olacaktır. Elbette yüksek performans istiyorsanız 16 GB daha keyifli bir oyun oynamanız için güzel bir seçim olacaktır.

Peki tasarım, çizim, programlama, yazılım için laptop alacaklar ne yapmalı? Sizler için de yukarıda belirttiğimiz fikirler geçerli. En az 8 GB RAM, bu miktarın üstüne ne kadar çıkabilirseniz o kadar iyi olacaktır.

Ekran Kartı

Laptop alırken nelere dikkat etmeliyim sorusunun diğer bir cevabı ise ekran kartları. Ekran kartları görüntü kalitesinde büyük bir öneme sahipken, yapacağınız işlerde de hem sizin hem de bilgisayarınızın performansının artmasını sağlayacaktır.

Peki ekran kartları kimler için önemli? 3 boyutlu tasarım yapacaksanız, çizim programları kullanacaksanız veya oyun oynayacaksınız, ekran kartı seçimine dikkat etmeniz gerekiyor.

Öte yandan EBA için bir laptop arıyorsanız ya da günlük işler için arıyorsanız bilgisayarınızın harici bir ekran kartı olmasa da olur. Peki harici ekran kartı ne demek? Günümüzde genellikle iki tip ekran kartı tercih ediliyor. Harici ve dahili ekran kartları.

Harici ekran kartlarına sahip bir laptop alacaksınız daha iyi tasarım ve oyun performansı alacağınızı söylemek mümkün. Dahili ekran kartları ise paylaşımlı olarak kullanılan ekran kartlarıdır. Daha uygunlardır ve günlük işlerini yerine getirmek isteyen okurlarımız için uygundur.

Okuma Önerisi | 3000 TL Laptop Önerileri

Depolama Alanı HDD SSD

SSD’ler günümüzde HDD’leri geçerek bilgisayar dünyasında zirveye oturdular diyebiliriz. Elbette SSD’ler HDD’lere göre daha pahalı ancak daha hızlı! Bu hız azımsanacak bir hız değil. İster 3000 TL’lik bir laptop arayın ister 4000 TL. SSD’ye sahip bir laptop alırsanız bilgisayarınızın hızının arttığını göreceksiniz. 7-8 saniye içerisinde bir bilgisayar harika olmaz mıydı?

Burda fiyat devreye giriyor. SSD’ler hızlı olurken fiyatları da pahalı. Ancak HDD’ler yavaş ve SSD’lere nazaran daha ucuz. Elbette 1 TB bir HDD almak yerine 256 GB bir SSD almak daha iyi olabilir. Eğer bilgisayarınızı depolama için kullanmayacaksanız SSD’ye sahip bir laptop seçmelisiniz. Yüksek performans isteyen işler için laptop arıyorsanız hem SSD hem de HDD’ye sahip cihazlar bulunuyor.

Toparlamak gerekirse birçok oyun oynayacaksanız doğal olarak depolama alanı ihtiyacınız da artacaktır. O zaman 500 GB HDD 128 GB SSD’ye sahip olan modelleri seçebilirsiniz.

Günlük kullanım için de depolama ihtiyacınız fazla yoksa 128 ya da 256 GB SSD kullanmanızı öneririz. Çünkü bu modellerde işlemci ve RAM performansı düşük oluyor. Bu da bilgisayarın yavaş olmasına sebebiyet verecektir. SSD ile durumu kurtarabilirsiniz.

Ekran ve Çözünürlük

Ekran ve çözünürlük konusunda değinmemiz gereken birçok nokta bulunuyor. Burda da bilgisayarın kullanım amacı nedir sorusu karşımıza çıkıyor.

Ekran boyutunun küçük olmasını istiyorsanız veya bütçeniz fazla değilse, küçük ekranlı modelleri seçebilirsiniz. Çözünürlük ise yine sizin tercihinize kalmış bir durum diyebiliriz.

Tasarım ve çizim gibi işlerle uğraşıyorsanız IPS panele sahip laptopları tercih edebilirsiniz. Çünkü en doğru renk aktarımı IPS panelde oluyor.

Oyun oynayacaksanız da ekran boyutunun 15,6 inçten daha az olmamasını tavsiye ederiz. Bütçeniz varsa 17,3 inçe kadar çıkabilirsiniz.

Yardımcı Olabilir! | 5000 TL Laptop Önerileri

Pil Ömrü

Covid-19 ile evden çıkamadığımız şu günlerde pil ömrü ne kadar önemli bilmiyorum. Ancak pil ömrünün 4 saatten fazla olduğu modelleri tercih edebilirsiniz. Pili nasıl kullanmalısınız? Bu konuda her kafadan farklı bir ses çıkıyor. Teknik servise soruyorsunuz şarj dolduğunda çıkarın diyor. Başkası durmadan takılı olsun diyor. Ben şahsen laptopumu durmadan şarja takılı bir şekilde kullanıyorum. Sizin tercihinize kalmış bir durum.

Ağırlık

Ağırlık konusu da önemli konulardan birisi. Laptopu durmadan yanınızda taşıyorsanız hafif modelleri tercih edebilirsiniz. Günümüzde ağırlığı 1 kilogram’a kadar düşen modeller mevcutken, 3 kg olan modeller de mevcut. Bu sebeple kendiniz için en ağırlığa sahip modeli seçmelisiniz.

Evet sevgili okurlarımız laptop alırken nelere dikkat edilmeli, laptop alırken nelere dikkat etmeliyim gibi soruları yanıtladık. Umarız sizin için faydalı bir yazı olmuştur.


Barış YALÇINKAYA
Merhaba ben Barış, uzun yıllardır internet dünyasında (YouTube, Instagram vs.) içerik üretiyorum. Ayrıca kripto paralar ve yatırım dünyası hakkındada kendimi geliştirmeye, yabancı kaynakları tüketmeye ve insanlara kendi dilimle anlatmak için elimden geleni yapıyorum.