En İyi Çamaşır Deterjanı 2023 Öneriler Deterjan Markaları ve Yorumlar


en iyi çamaşır deterjanı hangisi

En İyi Çamaşır Deterjanı Hangisi?

Çamaşır deterjanları evlerde olmazsa olmaz ihtiyaçlardan birisi. Renkliler için, beyazlar için, siyahlar için derken piyasada yüzlerce farklı çamaşır deterjanı bulunuyor. Diğer yandan bu yüzlerce deterjanın açıklamaları, tanıtımları da alışveriş yaparkan kafanıza karıştırmaktan bir şey yapmıyor! Hassaslar için deterjan, beyazlar için deterjan, leke çıkarma için deterjan derken insanların kafası epey bir karışıyor. Peki en iyi çamaşır deterjanı hangisi, kullanıcıların çamaşır deterjanı tavsiyeleri neler gelin hep birlikte inceyelim.

Peki en iyi çamaşır deterjanı markası hangisi? Bizce Ariel bu konuda kimsenin geçemeyeceği bir marka diyebiliriz. Ancak OMO, Perwoll, Alo gibi deterjan markalası da oldukça iyi.

Evet dediğimiz gibi piyasada o kadar çamaşır deterjanı yer alıyor ki, bunların hepsini araştırmaya başlarsanız tüm gününüzü buna ayırabilirsiniz.

Çamaşır Deterjanı Önerileri

E-ticaret sitelerinde en çok satılan 8 deterjanı sizler için inceledik. Bakalım en iyisi hangisiymiş?

 • En İyi Çamaşır Deterjanı ve Tavsiyeler
  • Perwoll 
  • Ariel Automat Extra Kokulu
  • Omo Matik Active Fresh Konsantre
  • Ariel 2li Avantaj Paketi
  • Ariel Toz Dağ Esintisi
  • Perwoll Siyah 3 Litre Dörtlü Set
  • Alo Toz Çamaşır Deterjanı Beyazlar ve Renkliler
  • Ariel Oxi 2 x 5 kg Toz Çamaşır Deterjanı

Perwoll 

en iyi çamaşır deterjanı
 • Değerlendirme ve Yorum Sayısı: 2055
 • Ortalama Puan: 4.5

En iyi çamaşır deterjanı listemizin ilk sırasında Perwoll yer alıyor. Bu ürünü listeye eklememizin sebebi çok iyi bir deterjan olması, fiyatının uygun olması ve giysileri yıpratmaması diyebiliriz.

Özellikle siyah çamaşırlar için özel olarak üretilmiş deterjanının, siyahları yıpratmaması oldukça iyi bir özellik denilebilir. Diğer yandan renkliler için üretilmiş deterjanı da çok iyi. Zaten bu durumu kullanıcı yorumlarında da anlayabiliyoruz. Binlerce kullanıcı yorumu mevcut ve hepsi de üründen memnun diyebiliriz.

Ariel Automat Extra Kokulu

 • Değerlendirme ve Yorum Sayısı: 5220 Kullanıcı Yorumu
 • Ortalama Puan: 4.3

Ariel’i bilmeyen yoktur diye düşünüyoruz. Çünkü yıllardır piyasada yer alan ve çamaşır deterjanı konusunda kendini kanıtlamış bir marka olduğunu düşünüyoruz. Zaten kullanıcıların yorumları da bunu gösterir nitelikte.

Beyazlar ve lekeler konusunda başarılı bir çamaşır deterjanı. Diğer yandan internet fiyatı da markete göre çok uygun!

Omo Matik Active Fresh Konsantre

çamaşır deterjanı önerileri
 • Değerlendirme ve Yorum Sayısı: 4681
 • Ortalama Puan: 4.3

Türkiye’de çok popüler olan OMO, bu popülerliği kalistesiyle yakalamış diyebiliriz. Beyaz çamaşırlar ve açık renkli çamaşırlar için üretilmiş çamaşır deterjanının, kirleri ve pislikleri iyi bir şekilde temizlediğini görüyoruz.

Zaten OMO bir Unilever markası ve Unilever dünyanın en iyi temizlik markası diyebiliriz. Neredeyse dünyanın her yerinde çok iyi işler çıkarıyorlar. Çamaşır deterjanının kokusu da gayet hoş!

İlginizi Çekebilir | En İyi Çamaşır Makinesi

Ariel 2li Avantaj Paketi Renkliler ve Beyazlar

camasir deterjani markalari
 • Değerlendirme ve Yorum Sayısı: 3626
 • Ortalama Puan: 4.1

Çamaşır deterjanı önerileri listemize yine Ariel ile devam ediyoruz. Bu seti listeye almamızın sebebi fiyatının uygunluğu. Çünkü hem beyazlar için hem de renkliler için 10’ar kilogramlık, toplamda 20 kilogram çamaşır deterjanı daha uygun fiyatlı.

Zaten beyazlar için yukarıda bir açıklama yapmıştık. Ancak renkli çamaşırlar için olan modeli de kirleri ve lekeleri temizlemekte oldukça başarılı.

Ariel Toz Dağ Esintisi Renkliler ve Beyazlar

en iyi camasir deterjani tavsiye
 • Değerlendirme ve Yorum Sayısı: 3596
 • Ortalama Puan: 4.7

Beyaz çamaşırlar için uygun olan deterjan, beyazlar üzerinde oldukça etkili diyebiliriz. 30 derecede dahi iyi işler çıkaran deterjanın sıvı ve kapsül formları da bulunuyor.

Birçok kullanıcı ilk yıkamadan sonra beyazların, diğer çamaşır deterjanlarına göre daha parlak olduğunu yorumlarında belirtmiş. Unutmadan söyleyelim 2017 yılında birçok çamaşır makinesi üreticisi Ariel’i müşterilerine ısrarla önerdi!

Diğer yandan beyazlar için olan toz deterjanın renkliler için olan çeşiti de bulunuyor. Kullanım sonucunda biz hem beyazlardan hem de renklilerden oldukça memnun kaldık. Kullanıcı yorumlarında siz de bu durumu görebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir | En İyi Çamaşır Kurutma Makinesi

Alo Toz Çamaşır Deterjanı Beyazlar ve Renkliler

çamaşır deterjanı tavsiye
 • Değerlendirme ve Yorum Sayısı: 2616
 • Ortalama Puan: 4.7

Alo ve Ariel’in aynı markanın, alt markası olduğunu biliyor muydunuz? Bilmiyorsanız size söyleyelim. Ariel ve Alo dünyanın en büyük temizlik ürünleri şirketi Procter & Gamble’ın alt markası. Hatta bu marka Oral B, ipana, Prime, Head and Shoulders gibi markaların da sahibi. Neyse biz ürünün performansına ve kullanıcı yorumlarına göz atalım!

Toz formunda bulunan çamaşır deterjanı lekeleri çok iyi temizliyor. Kokusu da gayet iyi. Renkliler ve beyazlar için uygun bir set diyebiliriz. Fiyatına bakacak olursak piyasadaki birçok deterjandan daha uygun bir fiyatı bulunuyor.

Ariel Oxi 2 x 5 kg Toz Çamaşır Deterjanı

çamaşır deterjanı en iyisi
 • Değerlendirme ve Yorum Sayısı: 1007
 • Ortalama Puan: 4.8

Kurumuş lekeleri temizleme konusunda da başarılı bir deterjan, leke çıkartıcı olmasının yanısıra ekstra köpük özelliğine de sahip. Bildiğiniz gibi beyaz gömleklerin ya da beyaz kısa kollu kıyafetlerin koltuk altı kısmında terden dolayı lekeler oluşabiliyor. İşte bu deterjan onları bile temizliyor. Beyazlar konusunda Oxi’nin en iyi deterjanlardan birisi olduğunu söyleyebiliriz.

Renkliler için kullanımı ne yazık ki uygun değil. Öyle bir hataya düşerseniz, renklilerinizi solmuş olarak görebilirsiniz.

Beyazlar için hangi deterjan kullanılır?

Beyaz çamaşırları yıkamak için en iyi deterjanın Ariel Oxi olduğunu söyleyebiliriz. Kullanıcı yorumlarından ve performansından bu sonuç çıkıyor!

Evet sevgili okurlarımız bu yazımızda en iyi çamaşır deterjanı hangisi, renkliler için en iyi deterjan hangisi, beyazlar için hangi deterjanı kullanmalıyım gibi sorulara yanıt verdiğimizi düşünüyoruz. Daha fazla içerik içni ana sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.


Barış YALÇINKAYA
Merhaba ben Barış, uzun yıllardır internet dünyasında (YouTube, Instagram vs.) içerik üretiyorum. Ayrıca kripto paralar ve yatırım dünyası hakkındada kendimi geliştirmeye, yabancı kaynakları tüketmeye ve insanlara kendi dilimle anlatmak için elimden geleni yapıyorum.