FTX Nedir? Güvenilir mi? Detaylı FTX İncelemesi Kimin ve Hangi Ülkenin?


ftx güvenilir mi

Kripto para dünyası her geçen gün büyürken, bu dünyanın içinde yer alan araçlarla ilgili birçok soru ortaya çıkıyor. Kripto para piyasasına yeni giren bir kişinin ilk sorusu bitcoin nasıl alınır olurken zamanla bu soruların cevapları da araştırma gerektiriyor! Kripto para dünyasının en büyük yapı taşlarından birisinin FTX olduğu bir gerçek. Hatta FTX kripto para dünyasının en büyük parçalarından birisi. İşte bu sebeplerden dolayı birçok kişi de FTX nedir ve FTX güvenilir mi gibi soruları soruyor. FTX nedir sorusunu, FTX’in bir kripto para borsası olduğunu söyleyerek cevaplayabiliriz ancak bilmeniz gereken birçok nokta mevcut. Gelin hep birlikte FTX ile ilgili soruların cevaplarına bakalım!

FTX

FTX

Dünyanın En Büyük Kripto Para Türev Borsası!

FTX dünyanın en büyük kripto para borsalarından birisi. Bunun yanında Türk kripto para yatırımcıları için FTX TR'yi hayata geçirdi ve Türk Lirası yatırma ve çekme seçenekleri de rahat bir şekilde yapabiliyor. FTX'i en çok kullanan ülkelerden birisi de Türkiye!

FTX Nedir?

FTX, kripto para yatırımcılarının ve al-sat yaparak para kazanmaya çalışan kişilerin kripto para ticareti yapmasını sağlayan kripto para borsasıdır. FTX’in birçok kripto para yatırımcısı tarafından tercih edilme sebepleri arasında türev kripto para araçları, kaldıraçlı işlemler ve kaldıraçlı token’lar olduğunu söyleyebiliriz.

Yani birçok borsada olmayan özellikleri barındırıyor ve bu sebeplerden dolayı da birçok yatırımcı tarafından tercih ediliyor. Bu özellikleriyle dünyanın en iyi kripto para borsaları arasında ilk üçte denilebilir.

FTX Borsası Nerenin ve Kimin?

ftx kimin
Sam Bankman-Fried

FTX’in sahibi kim? FTX, 2019 yılında, MIT mezunu olan Sam Bankman Fried tarafından kurulmuş bir kripto para borsası. Genç bir girişimci olan Sam, şirketin değerini üç sene içerisinde binlerce kat yükseltti ve milyonlarca kripto para yatırımcısına hizmet veriyor.

FTX nerenin ya da hangi ülkenin borsası? FTX’in kurucusu ve ekibi ABD vatandaşı olsa da Amerika’da uygulanan sıkı kripto para yasaları sebebiyle FTX’in merkezi Bahamalar’da. Yani FTX Bahamalar’ın borsası diyebiliriz.

Borsa hakkındaki ilginç bir bilgi ise ABD yasalarının kısıtlayıcı olması sebebiyle FTX Amerika’da direkt olarak kullanılamıyor. Yani bizim erişebildiğimiz özelliklere ABD vatandaşları erişemiyor. FTX’in küresel versiyonunu kullanamadıkları için, daha az özellik ve kripto para birimi içeren ftx.us adresli internet sitesi üzerinden faaliyetlerini sürdürüyor.

Borsanın merkezi Bahamalar’da olsa da FTX’in sahibi Sam Bankman Fried, ABD’deki kripto para yasalarının düzenlenmesi konusunda yasal kurumlarla iş birliği halinde diyebiliriz. Birçok kez ABD senatosunda konuşma yaptığını da söylemeden geçmeyelim.

FTX Hakkında Bilmeniz Gerekenler

FTX, daha önce de bahsettiğimiz gibi ABD vatandaşı Sam Bankman Fried tarafından kurulan bir borsa. Ancak merkezi Bahamalar’da olan bir kripto para borsası.

Şu anda dünyanın en büyük ilk üç borsasından birisi olsa da FTX çok eski bir borsa değil. 2019 yılında kurulmuş olsa da (yani bundan üç yıl önce) 18 milyar (18.000.000.000) dolardan fazla değeri bulunuyor.

Ayrıca geçtiğimiz günlerde FTX, yatırım almak amacıyla çıktığı yatırım turundan 900 milyon dolar değerinde yatırım topladı.

Ayrıca daha ilginç bir bilgiyi sizlerle paylaşalım bu içeriği hazırlarken öğrendik ki FTX’in değeri Ocak 2022’nin son günlerinde 32 milyar dolara ulaşmış! Yani çok hızlı büyüyen bir kripto para borsası!

FTX’i incelediğimizde her tecrübe sınıfından yatırımcıya hitap ettiğini söyleyebiliriz. Bu yüzden de yeni başlayanlar için en iyi bitcoin siteleri arasında yer alıyor!. Yani kripto para dünyasına yeni girdiyseniz spot alım satıp yaparak, tecrübeli bir yatırımcıysanız vadeli işlemler, opsiyonlar, kaldıraçlı coinler gibi seçenekleri kullanarak kripto paralardan para kazanmaya çalışabilirsiniz.

FTX’in kripto para birimi olan FTT token’ı kullanarak da gelir elde edebilir ve bu kripto para birimi FTT’yi kullanarak komisyon ödemelerinde indirim kazanabilirsiniz. Komisyon nedir diye soracak olursanız aşağıdaki başlıkları incelemelisiniz!

FTX Güvenilir mi?

Bu bilgiler ışığında FTX’in güvenilir bir kripto para borsası olduğunu düşünmek yanlış olmaz. Milyar dolarlık bir değere ulaşmış bir kripto para şirketi ve en çok yatırımcı kitlesine sahip olduğu ülkelerden birisi de Türkiye. Diğer yandan kurumsal yatırımcılar, yani büyük şirketler, holdingler vs. kripto para yatırımlarını FTX üzerinden yürütüyor.

FTX’de Kaç Coin Var?

FTX’de şu anda 314’den fazla kripto para birimi mevcut. Bu da FTX’e kaydolacak kripto para yatırımcılarının, yatırım yapmak için birçok kripto para birimine erişimi olduğu anlamına geliyor.

FTX’de listelenen birçok kripto para birimini sizlere aktaramasak da belli başlı kripto para birimleri aşağıdaki gibi.

 • FTX’de Hangi Coinler Var?
  • Bitcoin
  • Ethereum
  • Ripple
  • Litecoin
  • Solana
  • Avalanche
  • Binance Coin
  • Polygon
  • Chainlink
  • Dogecoin
  • Fantom
  • Sandbox
  • Sushi
  • Uni

Nasıl Kullanılır?

ftx nedir iyi mi

FTX’e üye olacaksanız, platforma mobil uygulama üzerinden ya da internet sitesi üzerinden erişebilirsiniz. Mobil uygulamanın ve internet sitesinin kullanımı ilk başta zor gözükse de, zamanla çözülebilecek seviyede. Yani görüntünün profesyonel ya da karmaşık gibi gözükmesi sizi yanıltmasın. Birkaç işlem sonucunda FTX’i nasıl kullanabileceğinizi sorunsuz bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Komisyon Ücretleri

Tüm kripto para borsaları alım satım işlemlerinde kullanıcılarından belirli oranlar çerçevesinde bir komisyon kesmektedir. Aslında bu yeni bir durum değil hisse senesi, Dolar, Euro, altın gibi araçları alıp satarken de bankaya ya da aracı kuruma komisyon ödeniyor.

FTX de kripto para ticareti sırasında sizden komisyon kesiyor. Bu oranlardan limit emirleri yüzde 0.02. Yani 10 bin TL değerinde işlem yaptığınızda 2 TL komisyon ödüyorsunuz. Ancak market emri verdiğiniz zaman yüzde 0.07 oranında komisyon ödüyorsunuz. Bu da on bin TL’lik işlem yaptığınızda 7 TL ödeyeceğiniz anlamına geliyor.

FTX komisyon ücretleri konusunda en ucuz borsalardan birisi olmasa da tercih edilebilecek bir borsa diyebiliriz. Ayrıca Binance referans kodu konusunda da olduğu gibi FTX indirim koduyla komisyon ücretlerinde indirim elde etmek mümkün.

Hesap Güvenliği

FTX güvenilir mi sorusunu cevaplıyorsak, FTX’in kullanıcılarına sunduğu güvenlik önlemlerinden bahsedilmezse olmaz.

FTX bir kripto para borsası olarak, kullanıcılarının yatırımlarını kendilerinin geliştirmiş oldukları sıcak ve soğuk kripto para cüzdanlarında koruyor ve şu ana kadar yaşanmış herhangi bir hack durumu olmadı.

Hesabınızın güvenliği için de FTX’in sunduğu güvenlik önlemleri oldukça iyi. Her hesap sahibinin kullanabileceği iki faktörlü kimlik doğrulama mevcut. Yani FTX hesabınıza giriş yaparken, para çekerken ya da başka bir hesaba giriş yaparken SMS doğrulaması yapmanız gerekiyor.

İki faktörlü doğrulama seçenekleri arasında Google Authenticator’ün olması da önemli.

Benim çok sevdiğim bir diğer özellik ise başka bir cüzdana kripto paralarınızı çekerken, çekim şifresi oluşturabiliyorsunuz. Yani hesabınızın şifresi ayrı, kripto para çekerken kullanacağınız şifre farklı oluyor. Ayrıca bu çekme işlemleri için de iki faktörlü doğrulamayı etkinleştirebiliyorsunuz.

Sonuç olarak FTX’in güvenlik önlemleri oldukça başarılı ve diğer birçok kripto para borsasından farklı diyebiliriz.

FTX Hesabı Nasıl Açılır?

FTX’de kripto para ve bitcoin hesap açma işlemi aslında oldukça basit. FTX’in internet sitesine gittikten sonra kayıt ol butonuna tıklayarak gerekli adımları tamamlamanız lazım. E-posta adresinizi ve şifrenizi girdikten sonra hesabınızı aktifleştirmeniz gerekiyor.

Diğer yandan FTX hesabınızın güvenliğine de dikkat etmeniz lazım. Şifrenizin güvenli olması önemli. Yani FTX hesabı açarken noktalama işaretletini, harfleri, sayıları ve daha birçok işareti kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

Özellikle FTX hesabınızın şifresini herhangi bir dijital platformda barındırmamanız da önemli. Yani şifrenizi telefon ve bilgisayar gibi dijital platformlarda saklamamalısınız.

FTX hesabınızı açtıktan sonra, alım satım işlemlerini yapabilmek için tamamlamanız gereken noktalardan birisi de kimlik doğrulama işlemi. Peki bu işlemi neden yapmalısınız?

Güvenilir birçok kripto para borsası, yatırımcılarından kimlik bilgilerini istiyor. Çünkü devletler bu bilgileri borsalardan talep ediyor. Güvenilir kripto para borsası seçimi konulu yazımızda da bahsettiğimiz gibi, iyi bir kripto para borsasının şeffaf olması ve devletlerle iş birliği içerisinde olması lazım.

İşte FTX de diğer güvenilir kripto para borsaları gibi kullanıcılarından; doğum tarihi, kimlik ya da ehliyetin ön ve arka yüzü, T.C. kimlik numarası gibi bilgileri istiyor.

Evet sevgili okurlarımız bu yazımızda FTX nedir ve FTX güvenilir mi sorularına yanıt vermeye çalıştık. Bir başka kripto para borsası olan Binance’i incelediğimiz, Binance güvenilir mi yazımıza bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsiniz!


Barış YALÇINKAYA
Merhaba ben Barış, uzun yıllardır internet dünyasında (YouTube, Instagram vs.) içerik üretiyorum. Ayrıca kripto paralar ve yatırım dünyası hakkındada kendimi geliştirmeye, yabancı kaynakları tüketmeye ve insanlara kendi dilimle anlatmak için elimden geleni yapıyorum.