Güvenilir ve İyi Kripto Para Borsası Nasıl Seçilir?


kripto para borsasi secimi

Kripto para dünyası 2020 yılının ilk çeyreğinden beri inanılmaz yükselişlere ve gelişmelere sahne oldu. Bu yükselişlerin ardından da birçok soru merak edilmeden olmazdı elbette. Özellikle bitcoin nasıl alınır, kripto para borsası seçimi nasıl olmalı, güvenilir ve iyi kripto para borsası seçimi nasıl olmalı gibi sorular da birçok kişi tarafından soruluyor. Gelin hep birlikte bir kripto para borsası nasıl seçilmeli bunlara bakalım!

İşlem Hacmi

Bizim Seçimimiz Binance!

Binance

İşlem Hacmi ve Kullanıcı Sayısı Bakımından Dünyanın En Büyük Kripto Para Boraası!

Kripto para borsası seçerken Binance seçenekler arasında olmalı. İşlem hacmi, TL yatırma ve çekme seçenekleri. Türk kullanıcılarının güvenini hesaba kattığımızda Binance en iyi seçeneklerden birisi haline geliyor!


İşlem hacmi kripto para borsası seçerken dikkat edilmesi gereken ilk noktalardan birisidir. Peki işlem hacmi nedir, öncelikle buna bakalım.

Mesela siz bir kripto para borsasına gittiniz ve 1000 dolarlık Bitcoin aldınız, daha sonra yüzde 50 kâr edip elinizdeki Bitcoin’leri sattınız. 1000 dolarlık alım yaptınız ve 1500 dolar değerinde satış yaptınız. Bu durumda oluşturduğunuz işlem hacmi 2500 dolar oluyor.

Peki kripto para borsası seçerken işlem hacmine neden dikkat edilmeli?

İşlem hacmi yüksek olan bir borsada işlem yapmanın en iyi özelliği verdiğiniz alım ya da satım emirleri sorunsuz bir şekilde yerine getirilecektir demek oluyor.

Yani sizin karşınızda, sizin sattığınız kripto para birimini sizin istediğiniz fiyattan satın alacak birisi yoksa işlemi gerçekleştirmeniz zorlaşacaktır.

Aynı şekilde siz bir hisseyi ya da kripto parayı almak istediğiniz fiyattan size satacak kimse yoksa yine işleminizin gerçekleşmesi sorunlu olabilir.

Diğer yandan işlem hacminin yüksek olduğu her borsaya da güvenilmez! Peki neden güvenilmez? İşlem hacminin yüksek olduğunu iddia eden kripto para borsaları yapay bir şekilde alım satım yaparak işlem hacmini şişiriyorlar. Yani siz gün içerisinde 1000 kere 1 TL alsanız ve daha sonra satsanız 2000 TL işlem hacmi oluşturmuş olacaksınız. İşte bu yüzden işlem hacmine bakarken diğer kriterler de göz önüne alınmalı.

Sizler için hazırladığımız en iyi kripto para borsaları yazımızı okumanız seçim yapmanızı kolaylaştıracaktır!

Kripto Para Birimi Sayısı

Kripto para birimi sayısı da yine borsa seçiminde önemli bir kriter diyebiliriz. Her kripto para birimi, her kripto para borsasında olmuyor. Birçok kripto para borsası kullanmak da mental olarak sizi yorabilir. Bu gibi durumlarda kripto para birimi sayısı bir borsayı seçmek iyi bir seçenek olacaktır.

Ancak burada dikkat edilmesini tavsiye ettiğimiz nokta, kripto para birimi sayısı yüksek olan her borsanın iyi olmamasıdır. Yani bir kripto para borsasında birçok coin olabilir ama borsa coin listelemelerinde seçici davranmalı. Çünkü piyasadaki her kripto para projesi güvenilir değil.

TL Yatırma ve Çekme Seçenekleri

TL yatırma ve çekme seçenekleri de bize göre önemli bir faktör. Neden diyecek olursanız her kripto para borsası TL yatırma ve çekme işlemini desteklemiyor. Bu yüzden kripto para transferi yapmanız gerekebilir. 7 gün 24 saat boyunca TL yatırıp çekmek istiyorsanız; Binance, Binance TR gibi borsaları tercih edebilirsiniz. Binance para yatırma ve Binance para çekme işlemleri için içeriklerimizi okuyabilirsiniz.

Haftalık Ziyaretçi Sayısı

Bu metrik direkt olarak güvenilir kripto para borsaları için bir kriter olmasa da yine de incelenmeli diye düşünüyorum. Borsanın internet sitesine giriş yapan kullanıcı sayısı da önemli bir kriter. En iyi bitcoin sitesi hangisi diyorsanız bu metriğe de bakmak faydalı. Bir borsada ne kadar çok kayıtlı kullanıcı varsa borsaya güvenen o kadar çok insan var demektir. Ayrıca bu veri işlem hacmiyle de doğrudan bir bağlantısı olmasa da ilişkilendirilebilir.

Mobil Uygulama ve Web Sitesi Kullanım Kolaylığı

Kripto para borsası birçok kişinin, ilk yatırımlarından birisi diyebiliriz. Sonuçta birçok kişi kripto para piyasasına, işlem kolaylığı ve ulaşımın kolay olması sebebiyle giriyor. İşte bu yüzden yeni başlayacak birisi için mobil uygulamanın ve internet sitesinin kolay bir kullanıma sahip olması önemli diye düşünüyoruz.

İlginizi Çekebilir | Bitcoin Hesabı Nasıl Açılır?

Şeffaf Olması

Şeffaflık da bir borsada olması gereken özelliklerden birisi. Kripto para dünyası devletlere göre (henüz kesin bir kanıt yok) kara para aklamaya yardımcı olan araçlardan birisi. İşte borsaların da kara para aklamaya göz yummaması, bu tarz olaylar için güvenliklerini yükseltmesi gerekiyor.

Diğer yandan borsayı kuran kişilerin de bilinir olması, kapalı kapılar ardında olmaması önemli bir unsur. Yani borsayı kim kurdu, nasıl yönetiyor, ne gibi işler yapmış gibi soruları sorabilirsiniz.

Komisyon Ücretleri

Güvenilir bir borsa için belki de en önemli durumlardan birisi komisyon ücretleri diyebiliriz. Her kripto para borsası (hisse senetleri için de aracı kurumlar veya bankalar) yaptığınız işlemler sonucunda sizden belirli oranlar içerisinde komisyon ücreti talep ediyor.

İlerleyen zamanlarda bu komisyon ücretleri sırtınıza yük olabilir. İşlem hacminiz büyüdükçe veya yaptığınız işlemlerin sayısı arttıkça ödeyeceğiniz komisyonların toplamını gördükçe şaşırabilirsiniz. Binance ise komisyon ücretleri konusunda en iyi borsalardan birisi. Özellikle komisyon ödemelerinde Binance referans kodu BNB kullanılıyorsa yüzde 40’lık bir komisyon indirimi kazanmış oluyorsunuz.


Barış YALÇINKAYA
Merhaba ben Barış, uzun yıllardır internet dünyasında (YouTube, Instagram vs.) içerik üretiyorum. Ayrıca kripto paralar ve yatırım dünyası hakkındada kendimi geliştirmeye, yabancı kaynakları tüketmeye ve insanlara kendi dilimle anlatmak için elimden geleni yapıyorum.