Her Yaş İçin En İyi Animasyon Filmleri 2023 Tavsiyeler


en iyi en güzel animasyon filmleri

Akşamlarınızı ailecek keyifli geçirmek istediğinizde animasyon filmleri seçmek sizin için güzel bir tercih olacaktır. Hem çocuklar hem de yetişkinlere hitap eden birçok animasyon filmi arasında en iyisini bulmak işin en zor kısmıdır. Bu yüzden son dönemlerde sayısında ciddi artış yaşanan ve birbirinden kaliteli örneklerini gördüğümüz animasyon filmlerini, hem aldığı puanlara göre hem de içeriğine göre en iyi animasyon filmleri listemizi sizler için derledik.

Hem kendiniz için hem de çocuklarınızla birlikte keyifli vakit geçirmek için tercih edebileceğiniz animasyon filmlerinin en iyileri bu listede sizlerle. 15sey.com olarak hazırladığımız listemizdeki animasyonların, kimileri konularıyla öne çıkarken kimileri de teknik bakımdan diğerlerinin önüne geçmektedir. En iyi animasyon filmleri hangileri?

6 Süper Kahraman

en iyi animasyon filmleri
 • IMDb: 7,8
 • Google: %90

Hiro Hamada, diğerlerinden daha zeki olduğu her halinden belli olan bir robot tasarımcısıdır. Fakat kendini bir anda kötü niyetli adamlardan oluşan suç örgütünün içinde bulur ve onların kabul edilemez planlarının parçası haline getirilmek istenir. Plansa San Fransokyo kentinin yok edilmesidir. Hiro Hamada ise bu son teknolojiye sahip kentin yok edilmesine karşı gönüllülerden oluşan bir orduya katılır. Arkadaşı Baymax da bu süreçte Hiro’nun yanında yer alır.

San Fransokyo kentini savunmak için gönüllüler ordusuna katılanlar arasında Hiro’nun en yakın arkadaşkarı da vardır. Fred, Wasabi No-Ginger, Tamaga ve Honey Lemon, farklı özellikleriyle arkadaşlarının yanında yerlerini alırlar.

Disney yapımı bu aile animasyonu, macera dolu hikayesiyle en iyi animasyon filmleri listemizin ilk sırasında yer alıyor.

Kung-Fu Panda

animasyon filmleri tavsiye
 • IMDb:7,6
 • Google: %90

Uzun süren emekler ve yoğun çalışmalar sonucu beyaz perdeye taşınan Kung-Fu Panda, çocukların izlemekten büyük keyif aldığı en iyi animasyon filmleri arasında bulunuyor. Oscar’a aday filmin seslendirme kadrosuna baktığımızda tanıdık isimlerin olduğunu görüyoruz. Başta Angelina Jolie olmak üzere Jack Black ve Ian McShane, gibi isimler kadroda göze çarpan isimlerden.

Animasyon, Po isimli bir pandanın Huzur Vadisi’ni kurtarmak üzere adım attığı Kung-Fu dünyasında yaşadıklarını konu alıyor. Bir kar leoparı olan Tai Lung’dan kurtulmayı bekleyen Huzur Vadisi’nin imdasına Po yetişir. Fakat beceriksizliği ve fazla kiloları bu süreçte onu biraz zorlayacaktır. Zorluklara göğüs geren panda Po’nun sloganı ise her şeyi anlatıyor: “Kendi kahramanın ol!”

Animasyon değil de çocuklar için yapımlar arıyorsanız en iyi çocuk filmleri listemize bakabilirsiniz!

Wall- E

çocuklarla izlenebilecek en iyi animasyon filmleri
 • IMDb: 8,4
 • Google: %94

En iyi animasyon filmleri arasında yer alan Wall-E dünyaya verdiği mesajlarla farklı bir yapısı olduğunu ilk başta hissettiriyor. Yaşadığımız tarihten çok uzak zamanlarda geçmekte olan filmde, insanlar Dünya’yı bir süre önce terk etmişlerdir. Sebebi ise yine insanlardır. Çünkü dünya şırı derecede kirlenmiş ve yaşanmaz bir hale gelmiştir. Artık dünyanın temizlenmesi ve insanların tekrar eski evlerine dönmesi gerekmektedir.

Dünyayı temizleme görevini ise seceven robot Wall-E alır. Tek başına bu gmrevi yürüten Vol-i, kendine çöplerden oluşan bir yaşam alanı bile oluşturur. Tam da yalnızlıktan şikayet etmeye başladığı zamanda yanına Eve isimli bir robot daha gönderilir. İki robotun ilişkisi çöplerin arasında duygusal bir hal alacaktır.

Önemli animasyon filmleri arasında yer alan Wall-E verdiği çevreci mesajlarla izleyenleri duyarlı olmaya ve gezegenlerini korumaya davet ediyor. Doğaya zarar vermenin sonuçları üzerinden tatlı-sert bir eleştirisi olan Vol-İ, en iyi animasyon filmleri arasında duyarlı yapısıyla öne çıkıyor.

Oyuncak Hikayesi

animasyon filmleri en iyi
 • IMDb: 8,3
 • Google: %92

Bir fenomen haline gelen Pixar yapımı animasyon filmi, Andy isimli küçük bir çocuğun canlanan oyuncaklarının hikayesini anlatır. Oyuncaklarını biriktirmeyi seven ve onları gerektiğinden fazla önemseyen Andy, oyuncaklarının sırrını ise hiçbir zaman öğrenemeyecektir.

Andy ortalıkta gözükmediği zamanlarda kovboy oyuncağı Woody’nin liderliğinde, tüm oyuncaklar canlanır. Oyuncaklar, bir düzen içerisinde sakin hayatlarına devam ederken Buzz-lightyear isimli oyuncağın aralarına katılmasıyla bütün dengeler bozulur. Çünkü bu oyuncak son model olduğu için egosu da bir hayli yüksektir. Bu da oyuncaklar arasında uyumsuzluğa sebebiyet verir ve huzursuzluk fazlasıyla artar.

Beyaz perdede gösterime girdiği tarihte teknolojik olarak adeta bir atılıma sebep olan Oyuncak Hikayesi, en iyi animasyon filmleri arasında yer alır.

Yürüyen Şato

hangi animasyon filmi
 • IMDb: 8,2
 • Google: %96

Birçok animasyon filminin altında imzası olan Hayao Miyazaki tarafından oluşturulan Yürüyen Şato, en iyi animasyon filmleri arasında bulunuyor.

Sophie, kendi halinde yaşayan ve kimseye zararı dokunmayan sıradan bir genç kızdır. Fakat, şeytan kalpli bir cadı tarafından yapılan büyüyle hayatı tamamen değişir. Genç Sophie, büyünün etkisiyle birden doksan yaşında bir kadına dönüşür. En yakınlarının bile tanımakta zorluk çektiği Sophie, çaresiz bir şekilde yaşadığı yerden ayrılmak zorunda kalır.

Bu büyünün etkisini ortadan kaldırmak üzere Howl adlı yürüyen şatoya yerleşen Sophie, burada kendisiyle aynı büyüye maruz kalmış bir cinle tanışır ve ortak mücadele etme kararı alır. İkisi hem bu büyüyü ortadan kaldırmak hem de ülkelerindeki karışıklığa son vermek için savaşacaklardır.

Yukarı Bak

izlenmesi gereken animasyon filmleri
 • IMDb: 8,2
 • Google: %90

Yine bir Pixar animasyon filmi olan Yukarı Bak, hem duygusal konusu hem de başarılı teknik detaylarıyla en iyi animasyon Oscar’ının sahibi durumunda. Pixar’ın en başarılı örneklerinden birisi olan film, 7’den 70’e herkese hitap eden yapısıyla en iyi animasyon filmleri arasında yer alıyor.

Dillerden düşmeyen bir aşkın kahramanı iki küçük çocuk, tesadüf eseri karşılaşır ve uzun yıllar sürecek bir aşkın başrolleri haline gelirler. Ellie, çocuksu ruhunu hiç kaybetmemiş ve hayalleri olan bir kızdır. En büyük hayali de tüm dünyayı baştam sona gezmektir. Carl da tıpkı Ellie gibi maceraperesttir. Fakat, Ellie gibi dışarıya pek belli etmez bunu. Sessiz ve sakin bir kişiliği vardır.

Ellie’nin bu en büyük hayalini gerçekleştirmek isteyen Carl, Ellie’nin ölümüyle adeta yıkılır ve hayata küser. Kendini toparladıktan sonra ise Ellie’nin hayalini gerçekleştirmek için kolları sıvar.

Herkül

en iyi animasyon filmleri neler
 • IMDb: 7,3
 • Google: %89

Yunan mitolojisinin en ilgi çekici hali olan animasyon filmi Herkül, bir efsane olarak dillerden düşmeden bugünlere kadar gelmiştir. Zeus ve Hera’nın oğulları olan Herkül, Yunan mitolojisinin en değerli tanrılarından birisidir. Herkül doğduktan sonra, kötülüğün tanrısı Hades, kolları sıvar. Amacı Herkül’ü bir şekilde yanına çekmektir.

Hades’in verdiği iksiri içen Herkül, büyük bir hata yaptığını fark eder. Çünkü içtiği iksirler Herkül artık ölümlü bir insana döner. Akıllılık edip iksirin tamamını içmeyen Herkül, halen tanrılılık zamanlarından kalma bazı güçlerini korumaya devam eder. Artık ölümlü bir tanrıdır.

Animasyondaki müziklerle Oscar sahibi olan Herkül filmi, en iyi animasyon filmleri arasında efsaneleşen kimliğiyle yer almaktadır.

Karmakarışık

en iyi çocuk animasyon filmleri
 • IMDb: 7,7
 • Google: %90

Rapunzel tarafından alıkonan hanedanlığın en güçlü eşkıyalarından Flynn Rider, yıllardır burada tutulmaktadır. Ne zaman olduğu bilinmeyen bir zamanda geçen hikayede Rapunzel ve onun esir tuttuğu Flynn Rider, güçlerini birleştirerek akıl almaz bir maceraya doğru ilerlerler. Karşılarında sevimsiz bar haydutlarının olduğu bu macera oldukça heyecanlı anların yaşanmasına sebep olur.

Rapunzel’in farklı bir konumda yer aldığı ve klasik masaldakinden farklı olduğu bu animasyon, özellikle küçük yaştaki çocuklar tarafından çok sevildi. En iyi animasyon filmleri arasında bulunan Rapunzel’in seslendirmenleri arasında Zachary Levi, Donna Murphy ve Mandy Moore gibi ünlü isimler de bulunuyor.

Sevimli Canavarlar

çocuk animasyon filmleri
 • IMDb: 8,1
 • Google: %90

Trajikomik ve bir o kadar da sevimli bir hikayesi olan film, en iyi animasyon filmleri listelerinin vazgeçilmezlerinden. Üst sıralarda yer verdiğimiz Oyuncak Hikayesi, Yukarı Bak ve Vol-İ gibi animasyon filmlerinin yaratıcılarından Pixar imzalı Sevimli Canavarlar, Pixar’ın en iyi yapımları arasında gösteriliyor.

Filmde yaşamlarına devam edebilmek için insanlar ihtiyaç duyan canavarların hikayesini görüyoruz. Kendi canavarlar dünyasına sahip olan bu sevimli canavarlar, insanları korkutarak yaşamlarına devam edebilmektedirler. Yani insanların korkularından beslenirler. İnsanların korktukları zaman attıkları çığlık adeta bu canavarların enerji deposu gibidir.

Bu sevimli dünyaya bir gün yanlışlıkla küçük bir kız gelir. Her zaman olduğu gibi kızı korkuttuklarında ise bir şeylerin ters gittiğini anlayan sevimili canavarlar, küçük kızın hayatlarını tehdit ettiğini zanneder ve trajikomik olaylar da bu dakikadan itibaren başlar.

Kayıp Balık Nemo

animasyon filmleri önerisi
 • IMDb: 8,1
 • Google: %90

Kayıp Balık Nemo’nun hikayesini duymayan yoktur. Henüz izlememiş olan da çok şey kaybeder. En iyi animasyon filmleri listemizin belki de en meşhur filmi olan Kayıp Balık Nemo, Pixar tarafından yayınlanan, son zamanların en önemli ve kaliteli yapımlarından birisidir. Yaratıcılıkta zirve yapan bu animasyon sayesinde Pixar da ününe ün katmış gibi gözüküyor.

Nemo ismindeki küçük, öğrenmeye meraklı ve saf bir bir balık, içinde karşı konulmaz meraklar barındırır. Bunlardan en büyüğü de okyanusu keşfetmektir. Babası ise bunun çok tehlikeli olduğunu ve asla sözünden çıkmaması gerektiğini söyler. İçindeki maceracı duyguya engel olamayan Nemo ise babasının sözünden çıkarak gitmemesi gereken yerlere gider.

Ortadan birden kaybolan Nemo’nun başına tıpkı babasının bahsettiği gibi talihsiz olaylar ardı ardına gelir. Nemo’yu kurtarmak isteyen babası ise Nemo yüzünden tehlikeli sulara adım atmak zorunda kalır.

Karlar Ülkesi

en güzel animasyon filmleri
 • IMDb: 7,4
 • Google: %83

Hiç bitmeyecek bir kış mevsimiyle karşı karşıya kalan krallık, Snow Queen tarafından lanetlenmiştir. Krallığın bu duruma düşmesine daha fazla dayanamayan Anna, yeni bir maceraya atılmaya karar verir. Snow Queen’i bulmaya çalışan Anna, krallık üzerindeki bu soğuk ve uzun lanetin kalkması için mücadele verecektir.

Krallığın eskiden olduğu gibi huzurlu ve mutlu bir şekilde yaşamasını isteyen Anna, yanına dağcı Kristoff’u da alarak masalsı bir maceraya atılır. Kusursuz bir plana sahip olduğunu düşünen ikili, hiçbir şeyin düşündükleri kadar kolay olmadığını anlarlar. Çünkü yollar karışık ve geçtikleri dağ da oldukça engebelidir.

Fiziksel engellerin yanı sıra korkunç büyüler ve tarihsel canavarlarla da karşılan Anna ve Kristoff, başarıya ulaşmak için her yolu dener. Jonathan Groff ve Kristen Bell’in başseslendirmen olduğu Karlar Ülkesi, özellikle kız çocuklarının en sevdiği animasyon filmleri arasında yer alıyor.

En iyi animasyon filmlerinden olan Karlar Ülkesi, aynı zamanda film müzikleriyle de hafızalardaki yerini uzun yıllar koruyacak gibi.

Senin Adın

en iyi güzel animasyon filmleri
 • IMDb: 8,4
 • Google: %97

Taki, Tokyo’da yaşayan ve çalışmak zorunda olan bir gençtir. Günlük yaşamında arkadaşları ile vakit geçiren ve işe gidip gelen Taki, bir gün rüyasında kendini bir dağların arasında yaşayan bir kız olarak görür. Bu kız ise Mitsuha’dan başkası değildir. Mitsuha, dağlarla çevrili bir köyde yaşayan ve yaşamını sıkıcı bulan genç bir kızdır. Mitsuha’nın babası ise validir ve tüm gününü seçim çalışmalarıyla geçirir. Dolayısıyla kızına pek zaman ayıramaz.

Mitsuha da tıpkı Taki gibi bir gün rüyasında kendini Tokyo’da yaşayan ve çalışan bir erkek olarak görür. Bu da Taki’den başkası değildir. Birbirlerinden bu kadar farklı dünyalarda yaşamalarına rağmen garip bir şekilde hayatları bağlanan iki gencin hikayesini oluşturan Senin Adın, farklı ve ilginç kurgusuyla en iyi animasyon filmleri arasında yer alıyor.

İnanılmaz Aile

ne izlesem animasyon
 • IMDb: 8,0
 • Google: %91

Vizyona girdiği zaman özellikle çocuklardan tam puan almayı başaran İnanılmaz Aile, Brad Bird yönetmenliğinde önemli başarılara imza attı. En iyi animasyon filmleri arasında yer alan İnanılmaz Aile, gizli bir görevin peşinde olan Bob Parr’ın hikayesini konu alır.

Tüm dünya tarafından tanınan Bob Parr, kötülüklerin karşısında yer alan ve insanları kötülerden koruyan bir kahramandır. İdealist ruhuna rağmen bir zaman sonra yaptığı işten yorulan ve ailesiyle daha fazla vakit geçirmek isteyen Bob Parr, emekliye ayrılmayı düşünür. Önceki hareketli ve macera dolu hayatından sıyrılarak emekli olan Bob, sıradanlığı fazlasıyla hisseder.

Bu sıradanlık zamanla onu rahatsız etmeye başlar. Eski hayatını özleyen Bob için sürpriz bir fırsat doğar ve kendisini bir adadaki gizli görevin içinde bulur.

Shrek

animasyon filmleri en güzel
 • IMDb: 7,8
 • Google: %87

Yeşil dev olarak bilinen Shrek, korkunç bir görünüme sahip olması sebebiyle etrafındakilerin sürekli dikkatini çekmeyi başarır. Devasa bir görünüme sahip olan bu trol, insanlar iletişim kurmayı pek sevmeyen, içine kapanık bir canlıdır. Görünüşü sebebiyle insanlar da onunla konuşmak bir yana yanından bile geçmek istemezler.

Tüm bu durumların yarattığı yalnızlık, Shrek’in canını iyiden iyiye sıkmaya başlar. Kendisi gibi çirkin bir dev bulup, onunla yaşamanın hayalini kurar sürekli. Tam bu sırada kahin, bir kehanet açıklar. Güzel prenses Fiona ike Şhrek’in birbirlerine aşık olacaklarını söyler. Fakat, bu işte bir terslik vardır. Şhrek, yeryüzündeki belki de en çirkin varlıkdır. Fiona ise dünyalar güzeli bir prenses.

Unutulmayacak karakterleri hayatımıza katan Shrek film serisi, unutulmaz ve en iyi animasyonlar arasında bulunuyor.

Ratatuy

en iyi animasyon filmleri
 • IMDb: 8,0
 • Google: %93

En iyi animasyon filmleri listemizin son sırasında En İyi Animasyon Film Oscar’ına sahip Pixar’ın başarılı filmlerinden birisi olan Ratatuy yer alıyor. Yönetmen koltuğunda ise listemizin 13. Sırasında bulunan İnanılmaz Aile animasyonundan tanıdığımız Brad Bird oturmakta.

Film, tek amacı aşçı olmak olan fare Remy’nin maceralarını konu alıyor. Yemek yapmayı ve yemeyi seven bu şişman fare, tek hayalini gerçekleştirebilmek için insanların arasına girmeyi kafasına koyar. Bu sebeple de Paris’in yolunu tutar. Şans eseri yolu Paris’in en iyi restoranlarından birisine düşen Remy, bütün becerilerini sergileyebileceği bir mutfak bulduğu için oldukça sevinir.

İçine düştüğü bu büyük ve sihirli mutfak karşısında heyecanlanan Remy’nin unuttuğu tek fakat önemli bir nokta vardır. O da insanların farelerden pek hoşlanmadığı gerçeği. Farelerle pek anlaşamayan Remy için bu macera fazlasıyla zor geçecek.


Caner Arslan
Merhaba, ismim Caner. Kendimi bildim bileli sürekli anlatıyorum. Aileme, arkadaşlarıma ve tanımadığım insanlara sürekli anlatırım. Yeter ki anlatacak bir şey olsun. Artık anlattıklarımı yazıya dökmeye karar verdim. Öykülerle, şiirlerle, oyunlarla anlatmaya başladım. Yaklaşık 2 yıldır da içerik yazarlığı ve metin yazarlığı yapıyorum. Bu sayede araştırmanın da keyfini çıkarıyorum. Yeni şeyler arayıp bulmak, belki de en dikkat çekici olanı çekip çıkarmak, bu işin en güzel tarafı.