En İyi Çocuk Filmleri 2023 Çocuklar İçin Uygun Filmler


En İyi Çocuk Filmleri ve Öneriler

Hem çocuklarınızla keyifli vakit geçirebileceğiniz hem de tek başınıza hayal gücünüze zenginlik katacak en iyi çocuk filmleri listemizle karşınızdayız. İster ailenizle beraber ister tek başınıza izleyebileceğiniz dünyanın en sevilen çocuk filmlerini 15sey.com olarak sizler için derledik. En iyi çocuk filmlerine ulaşabileceğiniz listemizde bulunan tüm filmler izledikten sonra unutulmazlar arasında yer alacak ve hepsinde kendinizden bir şeyler göreceksiniz. En iyi çocuk filmleri hangileri? En iyi çocuk filmlerinin konuları neler, neleri anlatıyor? Hepsi ve daha fazlası sizin için hazırladığımız çocuk filmi önerileri 2023 listemizde. Keyifli Okumalar.

Ratatuy

 • IMDb: 8,0
 • Google: %94

 En iyi çocuk filmleri listemizde bulunan ilk film, Walt Disney yapımı Ratatuy. Yemek yapma arzusuna bir türlü engel olamayan fare Remy, hayali olan aşçılık için Paris’in yolunu tutar. Burada aşçı olma hayalini gerçekleştirmek isteyen fare Remy, kendini şansına şehrin en başarılı restorantının kanalizasyonunda bulur. Restorantın çöpçüsü ile tanışan Remy, hayali olan mutfağa sonunda ulaşır ve hünerlerini göstermeye başlar.

Fakat insanların farelerden pek hoşlanmadığı gerçeğini düşünemeyen Remy için hiçbir şey kolay olmayacak. Yeni yaşamında bütün zorluklara göğüs geren ve hiçbir zaman hayallerinden vazgeçmeyen Remy’nin tatlı macerasını çok seveceksiniz.

Çocuk filmleri arasında bulunan Ratatuy, aynı zamanda da en güzel animasyon filmlerinin yaratıldığı Pixar stüdyolarından çıkmış bir yapım. 2007 yılında gösterime girdiğinde “En İyi Animasyon Film” ödülünün sahibi olmaya hak kazanan film, çocukların unutamadığı filmlerden bir tanesi.

Kayıp Balık Nemo

 • IMDb: 8,1
 • Google: %90

En iyi çocuk filmleri arasında gösterilen Kayıp Balık Nemo ismini mutlaka siz de duymuşsunuzdur.  Bir palyaço balığı olan Nemo, şanssız bir balık olarak dünyaya gelir. Hem annesiz hem de bir yüzgeci kısa olan Nemo’ya babası büyük bir özen ve dikkatle yaklaşmaktadır. Bir an olsun onu gözünün önünden ayırmayan babası, denizin tehlikelerle dolu olduğunun farkındadır.

Nemo ise babasının aksine okyanusu keşfetmek ister. İçindeki merak her geçen gün daha da artmaktadır. Bu inatçı isteği yüzünden bir gün, babasını dinlemeyerek evinden oldukça uzaklaşan Nemo, kendini bir anda balıkçıların elinde bulur. Bu talihsiz haberi alan babası ise onu kurtarıp, tekrar evine döndürmekte kararlıdır.

Miniklerin uzun süre severek izlediği çocuk filmleri arasında bulunan Kayıp Balık Nemo, duygusal yönüyle büyüklerin de ilgisini çekme noktasında oldukça başarılı. En iyi animasyon türü örneklerini veren Pixar tarafından hazırlanan film, çocuk filmleri türünün en başarılı örneklerinden birisi.

Alvin ve Sincaplar

 • IMDb: 5,2
 • Google: %89

Bir döneme ciddi anlamda damgasını vuran ve çocuk filmleri arasında bulunan Alvin ve Sincaplar, birbirinden farklı karakterdeki üç sincabın hem talihsiz hem de bir o kadar eğlenceli macerasını anlatıyor. Mutlu mesut yaşadıkları ağaçlarının bir gün kesilmesiyle şaşkına uğrar üç sincap. Üstelik evleri olan ağaçlarını birisi yılbaşı ağacı olarak kullanmak için satın almıştır.

Ağacı satın alan Ian Hawk ismindeki şarkı yazarı ise kötü geçen bir iş görüşmesinin ardından elinde bir dolu sepet kek ile evine döner. Şaşkınlıklarını hala üzerlerinden atamayan sincaplar, yılbaşı ağacında olup bitene anlam vermeye çalışırlar. Fakat sepetteki keklerin dayanılmaz kokusuna karşı koyamaz ve oldukları yerden çıkıp sepete koşarlar. İşte eğlence dolu bu macera da bu an itibariyle başlar.

Çocuk filmleri önerileri listemizin en çok izlenen ve sevilen filmlerinden olan Alvin ve Sincaplar, sevimli ve bir o kadar eğlenceli sahneleriyle harika vakit geçirmenize sebep olacak.

İlginizi Çekebilir | En İyi Savaş Filmleri

Peter Pan

 • IMDb: 6,8
 • Google: %87

Hepimiz Petar Pan’ı tanırız. Tanımayanlarımız da çok şey kaybeder. Ancak endişelenmeyin. 2003 yılında vizyona giren Peter Pan, sizleri bu sefer kitap başına değil ekran başına kitleyecek. P.J. Hogan yönetmenliğinde çekilen Peter Pan, fantastik macera tadındaki çocuk filmlerinden birisi.

Wendy ve kardeşleri sıcak yuvalarında mutlu bir şekilde yaşamaktadır. Wendy, kardeşlerine her gün birbirinden güzel masallar anlatmaya devam ederken bir gün babaları artık Wendy’nin kardeşleri ile aynı odada kalamayacağını söyler. Bu haberle birlikte küçük kardeşler o kadar üzülür ki neredeyse uyuyamayacak hale gelirler. Ancak bilmedikleri bir şey vardır. Masalların, küçük kardeşlerden başka bir takipçisi daha vardır. Peter Pan.

Peter Pan, küçük kardeşlerin üzüntüsüne bir son verir. Wendy’nin gidişinin ardından geceleri masalsız kalan çocuklar, Peter Pan ile birlikte fantasik bir dünyaya adım atarlar. Efsaneleşen Peter Pan, beyazperdede de oldukça heyecan dolu hikayesiyle çocukları büyülemeye devam eder. En iyi çocuk filmlerinden birisi olan Peter Pan, fantasik hikayesiyle sizlerle:

101 Dalmaçyalı

 • IMDb: 5,7
 • Google: %88

15 yavrusu bulunan Pongo ve Perdita, sahipleri Roger ve Anita ile birlikte yaşamaktadır. Cruella De Vil ise Anita’nın eski dostudur ve yavruları satın almak istemektedir. Yavruları ise korkunç bir amaç için kullanacaktır. Yavruların derisini kullanarak kendine kürk yaptırmak isteyen Cruella De Vil, bu isteği reddedilince çareyi yavruları kaçırmakta bulur. İki hırsızla anlaşan Cruella De Vil, yavruları almayı kafasına koymuştur. Pongo ve Perdita ise yavrularından vazgeçmeyi hiç düşünmezler.

Ailecek güzel vakit geçirmek için çocuk filmi arıyorsanız 101 Dalmaçyalı mükemmel bir seçim olacak. Çocukların hayvan sevgisini güçlendirirken eğlendirecek olan bu film en çok izlenen çocuk filmleri arasında bulunuyor.

Charlie’nin Çikolata Fabrikası

 • IMDb: 6,6
 • Google: %91

Miniklerin severek izlediği çocuk filmleri arasında bulunan Charlie’nin Çikolata Fabrikası, Tim Burton yapımı efsaneleşmiş  bir yapımdır. Fakir bir aileye sahip olan Charlie, küçük ve bakımsız bir evde yaşamaktadır. Bu sırada da fantastik bir yapıya sahip olan Willy  Wonka, çikolata fabrikasının kapılarını bugüne kadar kimseye açmamıştır. Ancak çikolata kalıplarının içine 5 adet altın bilet yerleştirerek 5 şanslı çocuğun fabrikayı gezmesine izin verir.

Bu şanslı kişilerden birisi de Charlie’dir. Altın biletlerden birisini bulan Charlie, bu fantastik fabrikayı diğer şanslı çocuklarla beraber gezmeye başlar. Fabrika gezisi boyunca garip olaylar yaşanır ve fabrikanın içi de tıpkı Willy Wonka gibi fantastik bir yapıya sahiptir. 5 kişiden oluşan bu grup gittikçe azalmaya başlar. Çünkü işin sonunda büyük ödül vardır.

Willy Wonka, kendisinden sonra fabrikayı emanet edecek birini seçmek ister. Bu yüzden de bu tür bir organizasyon düzenler. 5 çocuktan birisi fabrikanın Willy Wonka’dan sonraki sahibi olabilmek için adaydır. Bu heyecanlı filmde acaba Charlie 5 şanslı çocuk arasında seçilmeyi başarabilecek mi?

Filmdeki fantastik yapılar çocuklar tarafından oldukça ilgiyle karşılandı bugüne kadar. Özellikle umpa lumpalar, sevimli yönleriyle filme renk katıyor. En iyi çocuk filmleri arasında bulunan Charlie’nin Çikolata Fabrikası, mutlaka izlemeniz gereken filmlerden birisi.

Talihsiz Serüvenler Dizisi

 • IMDb: 6,8
 • Google: %83

Jim Carrey’nin müthiş oyunculuklarından birisine şahit olduğumuz Talihsiz Serüvenler Dizisi, başarılı kurgusuyla hem duygusal hem de fantastik bir yapım. Ebeveynlerini talihsiz bir yangında kaybeden Violet, Klaus ve Sunny, bu acı olayın etkisinden uzan süre çıkamazlar. Aynı zamanda da büyük bir mirasa sahip olan üç kardeşin başına talihsiz olaylar gelmeye devam eder.

Anne ve babalarından kalan bu mirası kullanabilmeleri için ise en büyük kardeşlerinin reşit olması gerekmektedir. Bu süreçte de uzak akrabalarından birisi olan Count Olaf’ın yanına yerleşmek zorunda kalırlar. Count Olaf ise çocukların mirasını almayı hedefleyen ve oldukça kötü niyetli birisidir. Çocuklar ilk başta bu adamın iyi niyetli olduklarını düşünse de çok geçmeden Count Olaf’ın gerçek niyetini anlarlar. Count Olaf’la birlikte hayatları olumsuz yönde seyretmeye başlayan çocuklar, gelecekleri için kötü niyetlilerle mücadele etmek zorundadır.

Çocuk filmleri arasında fantastik ve eğlenceli yapısının yanı sıra dram ögelerini de barındırmasıyla oldukça ilgi çekici. En iyi çocuk filmleri arasında bulunan Talihsiz Serüvenler Dizisi ile bu üç kardeşin hayat hikayesine ortak olacaksınız.

Bunu da okuyun! | İzledikten Sonra Unutamayacağınız Dram Filmleri

High School Musical

 • IMDb: 5,4
 • Google: %90

Basketbol konusunda oldukça yetenekli olan Troy, aynı zamanda okulun basketbol takımının da kaptanıdır. Bir gün basketbol dışında da bir yeteneğe sahip olduğunu fark eder. Şarkı söylemek. Karaoke yaparken bu durumun farkına varan Troy, yalnız değildir. Matematik konusunda üst düzey yeteneklere sahip Gabriella da tıpkı onun kadar iyi şarkı söylemektedir. İlgi alanlarının dışında farklı bir yeteneğe sahip olduklarını keşfeden ikili, birlikte şarkı söylemeye başlar.

Birlikte şarkı söylerken geçirdikleri zaman sayesinde aralarındaki ilişki de gittikçe güçlenir ve yeni bir aşk doğar. Birbirlerine şarkı söylerken aşık olan bu iki genç, okulun müzikal grubuna da girmek ister. Fakat bu iş sandıklarından da zordur. Çünkü karşılarında çok güçlü rakipler vardır. Üstelik her ikisinin de arkadaşları onları bu isteklerinden vazgeçirmeye çalışır.

Madagaskar

 • IMDb: 6,9
 • Google: %90

Hayvanat bahçesinin rahat ve güvenilir ortamına alışan dört hayvan; aslan Alex, su aygırı Gloria, zürafa Melman ve zebra Marty, çok sıkı arkadaşlardır. Kendilerine ait alanlarda huzurla yaşamlarını sürdürürken bir gün Marty, dışarıdaki hayatı merak etmeye başlar. Bunu dile getiren Marty, sadece dile getirmekle de kalmaz ve hayvanat bahçesinden kaçar. Bütün bu macera ise işte bu andan itibaren başlar.

Arkadaşları aslan Alex, su aygırı Gloria ve zürafa Melman, onu çok sevdikleri için peşinden giderler. Onu bulup geri getirmekten başka çareleri yoktur. New York sokaklarında arkadaşlarını arayan bu üçlü, dışarıdaki hayata hiç alışık olmadıklarını fark eder. Kendilerini bir gemide bulan dört arkadaş, daha sonra hiç bilmedikleri Madagaskar adasına varacaklardır. Bu dört arkadaşın ise tek amaçları hayvanat bahçesine geri dönmek olacak.

Dreamwoeks’e ait Madagaskar, en sevilen çocuk filmleri arasında bulunuyor. Filmin seslendirme kadrosu ise oldukça zengin.

Buz Devri

 • IMDb: 7,5
 • Google: %90

Yeryüzü büyük bir tehlikeyle karşı karşıyadır. Buzul çağının etkisiyle tüm dünya yavaş yavaş donmaya başlar. Zavallı hayvanların ise hayatta kalmak için mücadele etmekten başka çareleri yoktur. Bu mücadelede garip bir şekilde bir kaplan bir mamut ve bir rakun bir araya gelirler.

Dünya büyük bir kaosun eşiğindeyken ve bu üç farklı türdeki hayvan yaşam mücadelesi verirken beklenmedik bir olay yaşanır. Sahipsiz ve henüz daha çok küçük bir bebek bulurlar. Artık yaşam mücadelesi vermekten daha önemli bir görevleri vardır. Sahipsiz bebeğin anne va babasını bulmak. Bebekle aralarında duygusal bir bağ oluşan kaplan için ise ondan ayrılmak hiç kolay olmayacak.

Her yaştan hayran kitlesine sahip olan Buz Devri, çocuk filmleri arasında bulunmasına rağmen yaşları büyük izleyicilerin de bir numarası durumunda. 2023 en iyi çocuk filmleri listemizin belki de en popüler filmlerinden birisi Buz Devri, sizi maceradan maceraya  taşıyacak.

The Karate Kid

 • IMDb: 7,3
 • Google: %92

Çocuk filmleri önerileri listemizin belki de en efsane yapımlarından birisiyle karşınızdayız. 80’li yılların efsana filmlerinden olan Karate Kid, Jackie Chan’in usta oyunculuğuyla tekrardan karşınızda. Tamirci rolüyle karşımıza çıkan Jackie Chan, küçük kahramanımız Dre’ye karatenin tüm inceliklerini büyük bir sabırlar öğretir.

Amerika’daki eski yaşamında popüler sayılabilecek kadar sevilen Dre, annesinin işi sebebiyle alışık olduğu hayatından kopmak zorunda kalır. Evinden ve tanıdığı yerlerden çok uzağa Çin’e giden Dre ve annesi uzun süre burada yaşamak zorunda kalır. Kendini bir anda yalnız ve yabancı hisseden Dre için ise hayat oldukça zorlaşmıştır.

Mei Yeng’e karşı bir şeyler hissetmeye başlayan Dre, karşılık aldığında ise yalnızlığını bir an olsun unutur ve umutlanır. Ancak her şey yolunda gitmez. Sınıfın kavgacı çocuğu Cheng, Dre’ye düşman olur ve onu acımasızca döver. Dre’nin bu zorbalıktan kurtulmasının tek yolu ise karatenin tüm inceliklerini öğrenmektir. Bu da sadece Bay Han ile mümkündür.

Milyonlar

 • IMDb: 6,8
 • Google: %67

Oyun evinde birden bir bavul dolusu para bulan Damien, henüz 7 yaşındadır. Hayatında hiç bu kadar çok para görmeyen Damien, bu parayı ne yapacağını bilemez. Abisiyle beraber parayı harcarlarken insanlığa dair fikirleri de olgunlaşmaya başlar.

Para ise bir tren soygunun sonucunda Damien’in oyun evine düşmüştür. Baştan sona anlamlı mesajlarla dolu film, sizi bazı şeyleri sorguşlatmaya yöneltecek.

Sevimli Canavarlar

 • IMDb: 8,1
 • Google: %90

Başarılı animasyon ve çocuk filmlerine imza atan Pixar tarafından yapılan Sevimli Canavar, ilginç konusuyla çocukların ilgisini çekmeyi başardı. 8,1 gibi yüksek bir IMDb puanına sahip olan film, yetişkin izleyiciler tarafından da beğenilerek izleniyor.

Kendilerine ait bir canavar dünyasında yaşayan sevimli yaratıklar, yaşamlarına devam edebilmek için insanları korkutmaları gerekmektedir. İnsanların korktukları zaman attıkları çığlıklardan beslenen sevimli canavarlar, bir gün küçük bir kızla karşılaşır. Yanlışlıkla kendisini canavarların dünyasında bulan minik kız ve sevimli canavarların tuhaf ve komik hikayesi böylelikle başlamış olur.

Arabalar

 • IMDb: 7,1
 • Google: %88

Yarış arabası Lightnin McQueen, Kaliforniya’ya gitmektedir. Orada Piston Kupası’nda rakipleriyle yarışacak olan McQueen, yolda talihsiz bir kaza geçirir. Radiator Springs Kasabası’nın yollarına zaran veren yarış arabası, hem bu yolu tamir etmek hem de kendi aldığı hasarları gidermek için bu kasabada kalmak zorunda kalır.

İlk başlarda üzülse de zamanla buradaki ilişkileri gelişen McQueen, hayatının aşkını bile burada bulur. Özellikle erkek çocukların severek izlediği Arabalar filmi, en iyi çocuk filmleri arasında yer alıyor. Konuşan arabalar üzerinden insan hayatına uzanan bu film, vizyona girdiği dönemde birçok ödülün de sahibi oldu.

Evde Tek Başına

 • IMDb: 7,6
 • Google: %94

Yılbaşı akşamlarının efsane filmi Evde Tek Başına, en iyi çocuk filmlerinden bir tanesi. Ailesinin tatile gitmesiyle evde unutulan Kevin’in başı şaşkın hırsızlarla beladadır. Şaşkın hırsızlar Harry ve Marv, aslında işlerinde son derece başarılıdırlar. Mahalledeki evlerin çoğunu soyan hırsızlar, aynı şekilde Noel’de Kevin’ın da evini soymak isterler.

Fakat işler tahmin ettiklerinden de ters gider. Evlerini hırsızlara bırakmamakta kararlı olan Kevin, eve giren hırsızlara çeşitli oyunlar oynayarak onları pişman eder. Kurduğu tuzaklarla hırsızlara fiziksel olarak da zarar vermeyi başaran Kevin, son ana kadar savaşarak evini hırsızlara teslim etmez.

Çocuk filmleri arasında bulunan Evde Tek Başına, televizyonda en çok izlenen filmlerden bir tanesidir de aynı zamanda. Vizyona girdiği dönemde o kadar sevildi ki devam filmleri de peş peşe geldi.


Barış YALÇINKAYA
Merhaba ben Barış, uzun yıllardır internet dünyasında (YouTube, Instagram vs.) içerik üretiyorum. Ayrıca kripto paralar ve yatırım dünyası hakkındada kendimi geliştirmeye, yabancı kaynakları tüketmeye ve insanlara kendi dilimle anlatmak için elimden geleni yapıyorum.