En İyi Kolajen 2023 Kolajen Önerileri ve Kullanıcı Yorumları


en iyi kolajen hangisi

En İyi Kolajen Hangisi?

En iyi kolajen hangisi? Kemik, kıkırdak, lif ve eklemlerimiz için en önemli takviyelerden biri kolajendir. Özünde bir protein olan kolajen vücudumuzda kendisine en fazla yer bulan proteinlerden biridir. Son dönemlerde kozmetik alanda da kendine önemli bir yer bulan kolajen dokularımızı güçlendirir ve iyileştirir. Özellikle orta yaştan sonra daha sık kullanılmaya başlanan ve önerilen kolajenin 16 farklı alt türü bulunur. 

Kendiniz için, en iyi kolajeni seçebilmek adına detaylı bir araştırma yapmak gerekiyor. Bu sebeple sizlere rehber olması için, en iyi kolejen hangisi ve kolajen tipleri neler sorularına cevap vermeye çalıştık.

Genellikle kozmetik alanında da kullanılan kolajen çeşidi tip 1’dir. Biraz daha ileri yaşlarda eklem ağrıları ile birlikte tip 2 kolajenleri de tercih edilmeye başlanır. Tip 3 ve tip 4 kolajenler de cilt dokusu ve solunum, sindirim yolları için önemlidir.

Sizlerden gelen ‘‘En iyi kolajen hangisi’’, ‘‘Hangi kolajeni almalıyım’’ gibi sorulara istinaden hazırladığımız bu yazıda kullanıcı yorumlarına ve ürün içeriklerine yer verdik. Umarız ki sizin için en iyi kolajen hangisi bulabilirsiniz, keyifli okumalar!

Kolajen Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kolajen vücudumuz ve cildimiz için önemli bir protein olduğu için alırken dikkat edilmesi gereken noktalar da vardır. Öncelikle kolajenin alt tiplerinden hangisini kullanmanız gerektiğine karar vermeli ve araştırmalısınız.

Eğer kolajeni cildiniz için kullanacaksanız tip 1 ve tip 3 kolajenleri tercih etmelisiniz. Bu tipteki kolajenler direkt olarak cilde uygulanabilirler. Saç veya tırnaklarınızı beslemek için bir kolajen tercih edecekseniz tip 3 kolajeni tercih etmelisiniz. 

Kaslarınız ve tendonlarınız için takviye olarak kullanmak istiyorsanız tip 1 ve tip 3’ün karışımları olan kolajenleri tercih etmelisiniz. Eklem ve kıkırdaklarınızda ağrı varsa seçmeniz gereken kolajen tipi 2’dir. 

Kolajen tiplerinin yanı sıra balık veya sığır kolajeni seçeneklerinden birini tercih edebilirsiniz.. Emilimi daha kolay bir kolajen istiyorsanız sığır kolajeni tercihleriniz arasında yer alabilir.

Tabii ki bu durumda kolajeni, ne için kullanmak istediğiniz de önem taşımaktadır. Bu yüzden vücudunuzun günlük kolajen ihtiyacı ve etkilerini de göz önünde bulundurmanız gerekir. 

En iyi kolajen için seçim yaparken dikkat etmeniz gereken son ve en önemli noktalardan biri de toz, tablet ya da içilebilir kolajendir. Kolay ve tek kullanımlık olduğu için daha hızlı tüketilen sıvı kolajenler daha sık tercih edilmektedir. Yine de siz kendi bünyenize ve isteğinize göre kolajen tipinizi seçebilirsiniz. 

En İyi Kolajen ve Kolajen Önerileri

Evet, kolajen alırken nelere dikkat etmelisiniz, kolajen tipleri neler ve kolajen kullanırken nelere dikkat edilmeli konusunda sizlere bilgi verdik. Şimdi de e-ticaret sitelerinde en çok satılan kolajen hangisi, kullanıcıların önerdiği en iyi kolajen markaları neler bir bakalım. Bu yazımızda, fiyatı, performansı ve yorumlarına göre en iyi 7 kolajen çeşidini inceledik.

 • En İyi Kolajen
  • Voonka Collagen Hyaluronic Acid
  • New Essentials C Vitamini + Kolajen Serum 2’li Set
  • Voonka Multi Collagen Powder
  • Roox Beauty Kolajen
  • Solgar Hyaluronic Acid Collagen Complex
  • Doppelherz System Kollagen Beauty
  • Collagen Forte Kolajen Takviyesi

Kolajen Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kolajen alırken dikkat etmeniz gereken şeyler kadar kullanırken de dikkat etmeniz gereken noktalar bulunur. Önemli bir protein olan kolajen doğru şekilde kullanılmadığında problem yaratabilir. Bu yüzden önerilen şekilde ve doğru bir biçimde kullanmak oldukça önemlidir. 

Öncelikle hamileyseniz ya da emzirme dönemindeyseniz kolajen kullanmamanız önerilmektedir. Daha önce bu noktada bir çalışma yapılmadığı için yan etkileri kesin olarak bilinmemektedir. Aynı zamanda kolajen sağlıklı beslenme yerine kullanılmamalı, normal öğünlerinize takviye olarak kullanılmalıdır. Kolajen kullanıyorum diye öğün atlamamalı ya da daha az yememelisiniz. 

Son olarak kullanım sırasında alerjik reaksiyon gösteriyorsanız hemen kullanmayı bırakmalı ve bir uzmana danışmalısınız. Kolajen kullanımı sırasında dengeli beslenmeli ve düzenli spor yapmalısınız. Bu aktiviteler kolajenin etkisini daha da artıracaktır. 

Voonka Collagen Hyaluronic Acid

en iyi kolajen markasi

Günde 1 defa kullanılması önerilen Voonka Collagen Hyaluronic Acid tablet şeklindedir. Balık kolajeni olan Voonka hidrolize tipidir. İçeriğinde bulunan bakır, biotin, selenyum, C vitamini ve çinko sayesinde vücudunuzun ihtiyacı olan takviyeyi almasını sağlar. 

İçeriğinde bulunan bakır sayesinde saç ve cilt pigmentasyonuna katkıda bulunur. Genel olarak saç, cilt ve tırnaklarınızın için kullanabileceğiniz Voonka Collagen Hyaluronic Acid uygun fiyata sahiptir. Kullanıcılar tarafından en iyi kolajen tercihleri arasında gösterilmektedir. İçerisinde 32 adet tablet bulunan Voonka kolajeni bir ay boyunca kullanırsanız etkisini görebilirsiniz. 

New Essentials C Vitamini + Kolajen Serum 2’li Set

en iyi kolajen hangisi

New Essentials kolajen ve serum olarak 2’li set olarak satıldığı için oldukça uygun ve etkili bir kolajen seçeneğidir. Kolajen serumu ile cildinizi daha gergin ve enerjik bir görünüme kavuşturur. Serum tipi ile kolay bir şekilde yüzünüze uygulayabilirsiniz. İçeriğinde bulunan hidrolize kolajen ve protein sayesinde cildinizin kolajen dengesini sağlamanıza da yardımcı olur. Bunun yanı sıra cildinizdeki kırışıklıkları da azaltmanızı ve germenizi sağlar.

Set içerisinde yer alan Ultra Glow C Vitamini Serum ile de cildinize ek takviye yapabilirsiniz. Tüm cilt tiplerine uygun olan C vitaminli serum ile cildinizin ışıldamasını ve dokusunun yenilenmesini sağlayabilirsiniz. Cilt tonunuzu eşitlerken yüzünüzdeki ince çizgi ve kırışıklıklarda da etili olur. Avantajlı 2’li paketi ve uygun fiyatı ile kullanıcılar tarafından en iyi kolajen hangisi sorusunun cevabı olarak gösterilen bu paketi listenize ekleyebilirsiniz.

Voonka Multi Collagen Powder

kolajen onerileri

Cildinizin ihtiyacı olan normal kolajeni destekleyen bir üründür. Toz formundaki ilk ve tek kolajen olan Voonka Collagen Powder içeriğinde hep tip 1 hem de tip 2 ile 3’ü barındırır. Bunun yanı sıra içeriğinde bulunan C vitamini ile cildinizi ve dokularınıza da yenilemede yardımcı olur. 

Kıkırdağın ve kan damarlarının ihtiyaç duyduğu kolajeni sağlar. Günde 1 ölçek yani 10 gram olarak kullanmanız yeterlidir. Diğer kolajen çeşitlerine göre tüketmesi daha kolay ve keyifli olduğu için kullanıcılar tarafından beğenilmektedir. Su veya gıdalar ile karıştırarak tüketebileceğiniz Voonka toz kolajen en iyi kolajen tercihleri arasında yer almaktadır. 

Roox Beauty Kolajen

en iyi kolajen markalari

Roox Beauty Kolajen cildinizdeki yaşlanma belirtileri ve izleri önlemeye yardımcı olur. Cildinizin ihtiyaç duyduğu nem ihtiyacını giderirken cildinizi besler ve ışıltı kazandırır. İçeriğinde C vitamini bulunan kırışıklık karşıtı yüz serumunu boyun bölgenizden başlayarak masaj yaparak uygulayabilirsiniz. Kırışıklıklarınızın azalmasına ve cildinizin gerginleşmesine yardımcı olur. 

Aynı zamanda kırışıklıkların oluşumunu da engelleyen bir yapıya sahiptir. Sivilce izlerinde de etkili olan Roox Beauty Kolajen uygun fiyatı ile pek çok kullanıcı tarafından tercih edilmektedir. En iyi kolajen hangisi sorusuna verilen cevaplardan biri olan Roox Beauty kolajen uygun fiyatının yanı sıra yanında gül suyu de hediye etmektedir. 

Solgar Hyaluronic Acid Collagen Complex

kolajen tavsiyesi

Eczacıların da önerdiği Solgar Hyaluronic Acid Collagen Complex tablet formundadır. İçeriğinde herhangi bir şekilde şeker veya nişasta içermez. Besinler ile birlikte kullanıma uygun olan Solgar kolajenin içeriğinde C vitamini, hyaluronik asit ve sülfat bulunmaktadır. 

Diğer kolajenlere göre daha yüksek bir fiyata sahip olmasına rağmen etkisi daha hızlıdır. Pek çok kullanıcı tarafından güvenle tercih edilen Solgar kolajen en iyi kolajen seçenekleri arasında gösterilir. Hem cildiniz hem de vücudunuz için ihtiyaç duyulan kolajen desteğini sağlarken vücudunuzu da besler. 

Doppelherz System Kollagen Beauty

hangi kolajen en iyi

Doppelherz System Beauty Kollagen içilebilir formatta tekli tüplerde sunulmaktadır. Kolay bir şekilde tüketebilmenize olanak sağlar. 11 yaştan itibaren herkes için uygun olan Doppelherz kolajeni yemekler ile birlikte tüketebilirsiniz. İçeriğinde laktoz ve glüten bulunmadığı için alerji riski düşüktür. 

Kutuda 25 ml’lik 30 tüp bulunan Doppelherz System Beauty Kollagen fiyat olarak diğer kolajenlerden daha yüksek olsa da etkisi çok daha belirgindir. Kullanıcılar tarafından üzenli kullanımda gözle görülür etki sunduğu belirtilmektedir. Pek çok kişi tarafından en iyi kolajen olarak görülen Doppelherz’i listenize ekleyebilir ve deneyebilirsiniz. 

Collagen Forte Kolajen Takviyesi

hangi kolajen markasi en iyi

Kırışıklık ve sarkmalar için özel olarak tasarlanan Collagen Forte Kolajen Takviyesi tablet formundadır. İçerisinde 90 tablet bulunan Collagen Forte düzenli kullanımda etkili sonuçlar vermektedir. Tip 1 ve tip 3 kolajen içerdiği için kırışıklıklarınız için etkilidir. 

Üniseks olan bu kolajen hem kadın hem de erkeklerin kullanımı için uygundur. Günde 3 kere tüketilmesi önerildiği için bu paket size 1 ay yetecektir. Tam etkiyi görebilmeniz için en az 3 ay kullanılması önerilmektedir. 

Evet sevgili 15ey.com okurları. Sizler için piyasada bulunan, en iyi 7 kolajen çeşidini inceledik. Artıları, eksileri, sizlere neler sunduğunu konusunda fikir edinmenizi sağlamaya çalıştık. Umarız, en iyi kolajen hangis ve hangi kolejini kullanmalıyım sorusuna yanıt verebilmişisizdir.


Barış YALÇINKAYA
Merhaba ben Barış, uzun yıllardır internet dünyasında (YouTube, Instagram vs.) içerik üretiyorum. Ayrıca kripto paralar ve yatırım dünyası hakkındada kendimi geliştirmeye, yabancı kaynakları tüketmeye ve insanlara kendi dilimle anlatmak için elimden geleni yapıyorum.