Romantik Filmler 2022’de İzleyebileceğiniz En İyi Romantik Filmler


en iyi romantik filmler 2022

Bir aşk hikayesini anlatan romantik filmleri izlemek için herhangi bir sebebe ihtiyacımız yok. Bu filmlerin aşklarımızdan, özlemlerimizden, açığa çıkmamış saf duygularımızı yansıtması izlemek için yeterli! Romantik filmlere takılı kaldıysanız gelin şimdi sizin için hazırladığımız en iyi romantik filmler listemize bir göz atın! 2022’de izleyebileceğiniz en iyi romantik filmler sizlerle!

Slumdog Millionaire / Milyoner

en iyi romantik filmler Slumdog Millionaire
 • IMDb: 8,0
 • Google: %93

En iyi romantik filmler listemizin ilk filmi Slumdog Millionere, iç içe geçen bir aşk hikayesinin destansı bir anlatımıdır. Dünyanın en fakir ülkelerinden birisi olan Hindistan’da geçen bu milyonerlik öyküsü, romantik yapısıyla sizleri de içine çekecektir. Hindistan’ın fakiir yerleşimlerinden birinde yaşayan Jamal, hedefleri olan fakat, öksüz ve fakir bir gençtir. Jamal’ın en büyük amacı Milyoner isimli Hindistan’da oldukça meşhur bilgi yarışmasına katılmaktır.

Yarışmayı kazanıp büyük para ödülünün sahibi olmak ve çocukluk aşkı Latika’ya kavuşmak isteyen Jamal, başarısıyla son soruya kadar ilerler. Fakat, konsept gereği son soruya geldiğinde, programın süresi dolar. Son soruyu mecburen haftaya cevaplaması gereken Jamal, programdan sonra beklenmedik bir şekilde tutuklanır. Çünkü, programda hile yaptığını düşünüyordur, polis. Soruları nasıl yanıtladığını anlatmasıyla, genç adamın sırrı, ortaya çıkmaya başlar.

Netflix’de izleyebileceğiniz en iyi aşk dizileri için Netflix aşk dizileri listemizi okuyun!

Crazy, Stupid, Love / Çılgın, Aptal, Aşk

romatik film önerisi crazy stupid love
 • IMDb: 7,4
 • Google: %88

Dan Fogelman’ın yaratıcısı olduğu film, birden fazla karakterin, aşk hikayelerini anlatıyor. Hayatında her şeyin yolunda gittiği Cal Weaver’ın şikayet ettiği hiçbir şey yoktur neredeyse. İyi maaşlı bir işi, aşık olduğu karısı ve pahalı bir eve sahip olan Cal, çocuklarıyla beraber mutlu mesut bir şekilde yaşamaktadır. Fakat, öğrendiği gerçekle adeta dünyası başına yıkılır. Çocukluk aşkı ve aynı zamanda karısı Emily, onu aldatıyordur.

Bu şoktan sonra yalnızlığa alışmaya çalışan Cal, yeni birisiyle tanışmakta ve flörtleşme biraz paslanmıştır. Neyse ki Jacob ile tanışır. Jacob, bu konuda tam anlamıyla bir ustadır ve Cal’a da bekarlığın temel noktalarını, en ince ayrıntısına kadar öğretecektir.

En iyi romantik filmler arasında yer alan Crazy, Stupid, Love’ın başrollerinde Steve Carell, Ryan Gosling ve Julianne Moore bulunuyor.

Sylvie’s Love / Sylvie’nin Aşkı

romantik film tavsiyesi sylvies love
 • IMDb: 6,8
 • Google: %91

2020 yılında vizyona giren Amerikan yapımı romantik dram filmi Sylvie’s Love, en iyi romantik filmler arasında bulunuyor. 1950’lerde geçen hikayede genç bir kadın babasının plak dükkanında ona yardım ederken, saksafon çalan bir müzisyenle tanışır.

Zamanla aralarında duygusal bir yakınlaşma gelişmesine rağmen kadın vicdan azabı çekmektedir. Çünkü kadın, nişanlıdır. Kocası da Kore Savaşı’na katılmak için Kore’ye gitmiştir.

Sylvie ve müzisyen genç, kalplerinin peşinden gitmek yerine sorumluluklarını yerine mi getirecek? Bunun için her ikisinin de zamana ihtiyacı olduğu açıktır.

Emma

en iyi romantik filmler 2022 emma
 • IMDb: 6,8
 • Google: %82

Emma Woodhouse, biraz kibirli olmakla beraber oldukça zeki bir kadındır. Zenginliği sebebiyle de kimsenin aşkına ya da sevgisine ihtiyaç duymayan Emma, yaşadığı bu hayattan oldukça memnundur ve düzenini değiştirmeye de hiç niyeti yoktur.

Kendisinin aşkla hiç arasının olmamasına rağmen etrafındaki insanlar için çöpçatanlık yapmaktan ve onların ilişkilerine karışmaktan büyük zevk duyar. Son olarak Harriet Smith’e kendince uygun bir kişi aramaya kalkışınca, gizlice yaptığı bütün planlar ifşa olur. Üstelik, yakın arkadaşının uyarılarına da hiçbir şekilde kulak asmamıştır.

Belki de aradığınız aşk gençliğinizdedir. Netflix gençlik dizileri listemiz sizin için burada!

Cold War / Soğuk Savaş

romantik filmler cold war
 • IMDb: 7,6
 • Google: %85

İmkansız ve son derece duygusal bir aşk hikayesi arıyorsanız en iyi romantik filmler arasında yer alan Cold War, tam da size göre. Zıt karakteristik özelliklere sahip iki kişinin aşk öyküsünün anlatıldığı bu film, Cannes Film Festivali’nden ödüle dönmüş filmlerdendir.

Çok farklı dünya görüşlerine ve karakter özelliklerine sahip olan Zula ve Wiktor, birbirlerine çok tutkulu bir şekilde aşıktırlar. Kader de onların aşklarına şahitlik edercesine yollarını sürekli kesiştirir. Bakıldığında hiçbir şekilde birbirleriyle anlaşmalarının imkansız olduğu ikili, birbirlerinin hayatlarına girip çıkarak, her seferinde yeni yaralar açmaktadırlar.

Polonya’da başlayan daha sonra Berlin’e oradan da Paris’e uzanan bu uzun yolculukta ikili, büyük yaralar alsalar da tutku dolu aşklarından hiçbir şey kaybetmezler.

Casablanca / Kasablanca

en romantik filmler hangileri casablanca
 • IMDb: 8,5
 • Google: %87

Humphrey Bogart ve Ingrid Bergman’ın akıllardan çıkmayan oyunculuklarıyla zihinlerde yer eden bir kült olan Casablanca, en sevilen aşk filmlerinden biridir. İkinci Dünya Savaşı’nın öncesinde Almanlardan kaçan Avrupalılar, Fas’ın Casablanca şehrinde akın ederler. Fas’ın yakın olması sebebiyle burayı tercih eden Avrupalılar, kentin genel görünümünü epeyce değiştirmişlerdir.

Casblanca şehrinde bar işleten Rick Blaine, kocasıyla birlikte Fas’tan kaçmaya çalışan eski sevgilisi Ilsa ile karşılaşır. İkili arasında aşkın bitmediği ilk karşılaşmada hemen anlaşılır. Ilsa ve kocası Victor’un tek şansı Rick’tir.

Before Sunrise / Gün Doğmadan Önce

before sunrise en romantik film
 • IMDb: 8,1
 • Google: %93

Ethan Hawke ve Julie Delpy’nin iki aşığı canlandırdıkları Before Sunrise, en iyi romantik filmler arasında yer alıyor. Normal bir tren yolculuğunda olduğunu düşünen ikili, birbirleriyle karşılaştıklarında, aslında hayatlarının en büyülü tren yolculuklarında olduklarını fark ederler.

Amerikalı gezgin Jesse ve Fransız öğrenci Celine, birbirlerini tanımamalarına rağmen Viyana’da beklenmedik bir şekilde trenden inerler ve geceyi orada geçirmeye karar verirler. Harika bir günün ardından birbirlerine karşı hissettikleri duygular, yoğunlaşsa da ikisi de açık bir şekilde birbirlerine aşklarını itiraf edemez.

İkisinin de harika geçen bir günün ardından bildikleri tek şey, bir daha birbirlerini göremeyecek olmalarıdır. Ama merak etmeyin. Filmin yapımcıları oluşan hayran kitlesinin karşısında çareyi, tam 9 yıl sonra devam filmini çekmekte buldular. Yani, hikaye kaldığı yerden devam edecek.

Atlantique / Atlantikler

atlantic ne izlesem romantik film
 • IMDb: 6,7
 • Google: %74

Son zamanların, aykırı yapısıyla çok konuşulan filmlerinden birisi olan Atlantique, en iyi romantik filmler arasında bulunuyor. İspanya’da iş bulmak için Senegal’den ayrılan işçi bir adam ile onun ayrılmadan önceki sevgilisinin hikayesini konu alan filmin yönetmenliğini Mati Diop yapıyor.

Suleiman, çalıştığı kulede onca emeğine rağmen ücretini alamayan işçilerden birisidir. Bu sebeple de artık doğu büyüdüğü yerde karnını doyuramayacağını anlar ve İspanya’ya gitmeye karar verir. Fakat, Suleiman’ın Ada isimli çok sevdiği bir sevgilisi vardır. Suleiman gittiği sırada başkasıyla evlendirilmek istenen Ada, Suleiman’ın geri dönmesini istemekten başka hiçbir şey yapamaz.

When Harry Met Sally / Harry Sally ile Tanışınca

ne izlesem romantik filmler when harry met sally
 • IMDb: 7,6
 • Google: %88

En sevilen romantik komedi filmlerinden olan When Harry Met Sally, tesadüfen bir yolculuk esnasında tanışan iki gencin arkadaş olup olamayacakları yönündeki tartışmasını anlatır. Aynı üniversiteden mezun olmalarına rağmen daha önce birbirlerini hiç görmemiş olan Harry ve Sally, güzel bir sohbetin ardından ikili ilişkiler üzerine konuşmaya başlar.

Konu dönüp dolaşıp bir erkek ile bir kızın arkadaş olup olamayacağına gelir. Bu uzun tartışmanın sonucundan arkadaş olamayacakları sonucu çıkar ve yolculuk bitiminde ayrılırlar. Fakat, kaderden kaçmak hiç de kolay değildir.

Nora Ephron’un yaratıcısı olduğu When Harry Met Sally’nin başrollerinde ise Billy Crystal, Meg Ryan ve Carrie Fisher, yer alıyor.

The Bridges of Madison County / Yasak İlişki

ne izlesem romantik dram the bridges of madison county
 • IMDb: 7,6
 • Google: %90

Zamana meydan okuyan Clint Eastwood ve Meryl Streep’in başrollerinde yer aldığı The Bridges of Madison County, yasak aşkın dayanılmaz cazibesine kapılan evli bir kadının hikayesini anlatıyor. Evli ve çocuklu olmasına rağmen National Geopraphic fotoğrafçısı olan Robert’a aşık olan Francesca, mutluluğu ve vicdan azabını aynı anda yaşamaya mahkum olur.

Meryl Streep’in unutulmaz Oscar’lık oyunculuğunun yanı sıra senaryosuyla da beğenileri kazanan film, esasen Robert James’in çok satanlar listelerinden  düşmeyen romanından esinlenilerek yapılmıştır.

A Star is Born / Bir Yıldız Doğuyor

a star is born romantik filmler
 • IMDb: 7,6
 • Google: %91

A Star is Born, düşüşün eşiğinde bir müzisyen olan Jackson Maine’nin hikayesini anlatıyor. Düşüşün sebebi ise yetenekli fakat bilinmeyen Ally’nin keşfi. Hikaye, Jackson ile Ally’nin tanışmasıyla başlıyor. İkili, tanıştıkları andan itibaren birbirlerinden hoşlanırlar ve bu durum giderek duygu yoğunluğu yüksek bir aşka dönüşür.

Müzik ve piyasaya hakim olan Jackson, Ally’nin yeteneklerini fark eder ve ona sahnenin tozunu yutturur. Jackson’un Ally’i sahneyle tanıştırmasından sonra Ally, artık herkes tarafından tanınan bir müzisyen olur. Fakat, bu şöhret, zamanla Jackson’un kariyerine zarar vermeye başlar. Çünkü Ally’nin yükselişi çok hızlıdır. İkilinin kariyerleri arasındaki bu ilişki, zamanla aşklarına da zarar vermeye başlayacaktır.

Love Jones / Jones’u Sev

en iyi romantik filmler love jones
 • IMDb: 7,4
 • Google: %90

Theodore Witcher tarafından yönetilen 1997 yapımı romantik drama türündeki Love Jones, en iyi yabancı filmler arasındadır. Hevesli bir yazar olan Darius ve yetenekli fotoğrafçı Nina arasındaki ateşli romantizmi konu alan film, ikilinin şans eseri bir toplantıda tanışmalarıyla başlıyor. Müzik, şiir ve fotoğraf üzerine sohbet etmeye başlayan ikilinin arasındaki yakınlaşma, artarak devam eder.

Güzel ve tutkulu başlayan bu ilişki, Nina’nın New York’a taşınmaya karar vermesiyle çalkantılı bir hal alır. Nina bununla da kalmayarak eski nişanlısı Marvin’e geri dönmeye karar verir. Darius ise bu süreçte ne yapacağını bilemez.

Stage Beauty / Sahne Güzeli

stage beauty en romantik filmler
 • IMDb: 7,1
 • Google: %81

Shakespear’in tüm kadın karakterlerini oynayan Edward Kynaston, erkek olmasına rağmen İngiltere’nin en ünlü kadın oyuncularından birisi olur. Sebebi ise 17.yüzyılda kadınların tiyatro oyunlarında rol almasının yasak olmasıdır. Rolleri sürekli Edward’ın oynamasından sıkılan yeni kral, bu konuda değişikliğe gidilmesini ister.

Kadınların da sahneye çıkabilmesi adına bazı hakların tanınmasının ardından bu habere en çok kostümcü Maria sevinir. Çünkü o zaten yasak zamanında da gizliden sahnede küçük rollere çıkardı. Yasağın kalkmasıyla Maria’nın önünde de hiçbir engel kalmaz. Edward’a rakip olan Maria, bu hırsın büyük bir aşka dönüşmesini sağlar.

Carol

carol romantik filmler
 • IMDb: 7,2
 • Google: %88

En iyi romantik filmler listemizin son filmi Cate Blanchett ve Rooney Mara’nın başrollerinde yer aldığı Carol. Orta yaşlarında olan ve kıskanılacak bir yaşam süren Carol, sosyetik camiada tanınan, varlıklı bir kadındır. Ancak, evlilik hayatı için aynı şeyleri söylemek doğru olmaz. Çünkü, Carol boşanmak istemektedir.

Therese ise satış görevlisi olarak çalışan genç bir kadındır. Sıradan bir hayata sahip olan Therese ile Carol, bu mağaza karşılaşırlar. İlk görüşte birbirlerinden etkilenen ikili, gerçekleştirdikleri araba yolculuğunda tutkulu bir aşkın kıvılcımlarını yakarlar. Her şey yolunda gitmektedir. Fakat, 1952’lerin Amerika’sında böyle bir aşka yer yoktur.


Barış YALÇINKAYA
Merhaba ben Barış, uzun yıllardır internet dünyasında (YouTube, Instagram vs.) içerik üretiyorum. Ayrıca kripto paralar ve yatırım dünyası hakkındada kendimi geliştirmeye, yabancı kaynakları tüketmeye ve insanlara kendi dilimle anlatmak için elimden geleni yapıyorum.