El Bakımı Nasıl Yapılır? Evde El Bakımı İçin Yapılabilecekler


yıpranmış ellere nasıl bakım yapılır

El Bakımı Nasıl Yapılır?

Ellerimiz vücudumuzda en çok kullandığımız uzuvlarımızdan birisi. Günlük işleri yaparken, hobilerimizi yaparken hatta geçimimizi sağlamak için dahi en çok kullandığımız organlarımızdan birisi. Bu yüzden el bakımına dikkat etmek çok önemli. Peki evde el bakımı nasıl yapılır? Pamuk gibi eller için ne yapılmalı?

Yazımıza geçmeden önce vücudumuzun her bölümünün önemli olduğunu lütfen unutmayın! El bakımı nasıl yapılır sorusunu cevapladıktan sonra en iyi nemlendirici krem, en iyi dudak kremi, en iyi el kremi ve kuru ciltler için en iyi nemlendirici yazılarımızı okumayı unutmayın!

Öncelikle Ellerimiz Neden Zarar Görüyor?

evde el bakımı nasıl yapılır

Covid-19 pandemisi ile birlikte birçok alışkanlığımız değişti. Bunun başında sık sık ellerimizi yıkamak geliyor. Tam da bu pandemi yüzünden ellerinizi aşırı yıkıyor olabilirsiniz.

Mikropların, bakterilerin, virüslerin ve diğer zararlıları vücudumuzdan def etmek için yıkamak olmazsa olmaz. Ancak gereğinden fazla yıkamak ellerimizin kurumasına, egzema veya el dermatitine sebep olabilir.

Sert sabunlar ve yanlış ürünler de ellerinizin zarar görmesine sebep olur. Özellikle ellerinizi kullanmanız gereken işlerde çalışıyorsanız veya ağırlık kaldırıyorsanız ellerinizin yıpranması kaçınılmaz.

Soğuk hava da yine ellerimizi kurutan ve bakımsız görünmesine sebep olan etkenler arasındadır. Yaz aylarında olduğu gibi kış aylarında da cilt bakımı önemlidir. El ve yüz bakımı da bu sebepten ötürü soğuk havada daha fazla önem kazanır.

Pamuk Gibi Eller İçin El Bakımı Nasıl Yapılır?

Yalnızca soğuk kış ayları değil her mevsim eller dışardaki havadan etkilenir. Kuruyan ve çatlayan eller önlem alınmadığı takdirde başka sorunlara da yol açabilir. Sadece çevresel faktörler değil kullanılan temizlik malzemeleri, fazla suda kalma, kimyasal malzemelerle aşırı temas da ellere zarar vermektedir.

Eller hiç durmadan her yere dokunurlar bu sürekli temas hali de ellerin yıpranmasının en büyük nedenlerinin başında gelir.

Yıpranmayan ellere sahip olmak ve yıpranan elleri eski formuna döndürmek ise izlenmesi gereken birkaç adım ve düzenli bakım ile mümkün olabilir.

#Adım 1: Ellerinizi Düzenli Olarak Yıkayın

pamuk gibi eller için ne yapılmalı

Öncelikle ellerinizin temizliğine çok dikkat ederek mikroplardan arındırmakla işe başlamalısınız. Her an temas halinde olan eller temas ettikleri yüzeydeki mikropları taşır ve bu mikroplar ellere zarar verebilir.

Bu mikroplardan arınmak için ise sık sık eller yıkanmalıdır. Tabii ki sık sık elleri yıkamak fazla suya temas etmeyi gerektirecek bu da elleri yıpranmasına neden olacaktır.

#Adım 2: Gün İçinde Yeterli ve Düzenli Olarak Ellerinizi Nemlendirin

el bakımı nasıl yapılır

Cilt tipine uygun olarak seçilen, parfümsüz bir el bakım kremi kullanmak elin kaybettiği nemi yeniden kazanmasına yardımcı olarak yumuşamasını sağlar.

#Adım 3: Ellerinize Gece Bakımı Yapın

Ellerinizin görüntüsünden, kuruluğundan ve çatlaklardan şikayetçiyseniz gece için de bakım yapmayı unutmayın.

#Adım 4: Tırnaklarınızı Unutmayın!

Ellerin bakımlı görünmesini sağlayan en önemli etkenlerden biri de tırnaklardır. El bakımında tırnak bakımı yapmayı da es geçmemek gerekir.

Adım Adım El Bakımı Nasıl Yapılır?

El bakımı için bir rutinine ihtiyaç duyuyorsanız işte size adım adım el bakım rutini:

 • İlk adım olarak ellerinizi yıkayarak işe başlamalısınız. Temiz eller diğer aşamalarda yapacağınız işlemlerden en iyi sonucu almanıza yardımcı olacaktır. El temizliğinde de kullandığınız sabuna dikkat etmelisiniz. Yumuşak formüllü, elleri kurutmayan bir sabun işinizi görecektir.
 • Ardından ellerinizi ölü derilerden arındırmak için peeling aşamasına geçebilirsiniz. Bu aşama fazla dikkat gerektirir. Çünkü eller oldukça hassastır, çok sert yapılan peeling ellere fayda etmekten ziyade zarar verecektir. Peeling işlemini haftada bir kez tekrarlayarak pürüzsüz ellere sahip olabilirsiniz.
 • Peelingten sonra nemini kaybeden ellere nemlendirici takviye yapmak belki de el bakımının en önemli noktasıdır. Üstelik nemlendirme aşaması sadece peelingten sonra değil eller yıkandıktan hemen sonra her gün düzenli olarak tekrarlanmalıdır. Ellerinize daha iyi bir bakım sağlamak için en iyi el kremi yazımızı okuyabilirsiniz!
 • Son olarak ise masaj yaparak el bakım rutininizi tamamlayabilirsiniz. Besleyici bir yağ veya her gün kullandığınız bir el kremi yardımıyla ellerinizim her yerine dairesel hareketlerle masaj yapmalısınız. Bu sayede elinizin her yeri eşit miktarda ürünle temas edecek aynı zamanda da rahatlayacaktır.

Yıpranmış Ellere Bakım Nasıl Yapılmalıdır?

Soğuk ve sıcak havaların etkisi, yaptığınız işlerin ağırlığı sonucunda elleriniz yıprandıysa ve pürüzsüz ellere sahip olmak istiyorsanız işte yıpranmış eller için bakım önerileri.

 • Elinize uyguladığınız ürünlerin emiliminin en üst düzey olmasını istiyorsanız el bakımınızı uyumadan hemen önce yapmalısınız. Sabaha kadar elinize bakım yapmayı sürdüren ürünler sabah uyandığınızda pürüzsüz ellere sahip olmanızı sağlayacaktır.
 • Zeytinyağı, cilt bakımı için doğanın sunduğu en büyük hediyelerdendir. Eller için faydası da tartışmasız çok büyük olan zeytinyağını yıpranmış ellere masaj yaparak uygulamak yumuşatmayı ve rahatlatmayı sağlayacaktır. Daha iyi sonuç almak için zeytinyağının içine birkaç damla limon ekleyerek de kullanabilirsiniz.
 • Badem yağı da el bakımında zeytinyağı kadar önemli bir yağdır. Ellere uygulandığında uzun süre nem sağlar ve ipeksi görünüm verir.
 • Ve yıpranmış ellerin en büyük dostlarından biri de vazelindir. Yoğun formülü sayesinde ellere ihtiyaç duyduğu tüm nemi geri kazanmasına yardımcı olur.

Ellerin Yıpranmaması İçin Nelere Dikkat Edilmelidir?

 • Eldiven takmak ellerin alacağı darbeyi en aza indirerek yıpranmasının önüne geçilmesini sağlayan en önemli yardımcıdır. Mutfakta, ev işlerinde , bahçede toprak ile uğraşırken eldiven kullanmayı göz ardı etmemelisiniz.
 • Ellerin yıkanmasının ne kadar önemli olduğundan yukarda bahsettik. Fakat kullanılan temizleme ürünü de en az el yıkamak kadar önemlidir.
 • Elleri aşırı sıcak ve soğuk sularla yıkamaktan kaçınmalısınız.
 • Güneşe çıkarken yüzünüz kadar ellerinize de önem vermelisiniz. Direkt güneş ışığına maruz kalan eller kurur ve çatlar. Daha sonra kaşıntıyla beraber yaralar oluşumuna neden olur.
 • Soğuk kış aylarında, eldiven ile ellere sahip olması gereken ısıyı sağlamanız gerekir.
 • Elleri yıkadıktan sonra da kurularken dikkatli olmalısınız. Sert havlular yerine yumuşak havlular kullanarak elleri darbelerden koruyabilirsiniz.

El Bakımı İçin Evde Hazırlanan Bakım Sırları

Ellerinizin bakımı için güzellik merkezlerine gitmeye ve büyük bütçeler ayırmanıza gerek yoktur. Evlerde olan birkaç küçük malzeme ile el bakımı için ihtiyacınız olan ürünlere kolayca sahip olabilirsiniz. İşte sizler için evde kolayca hazırlanan birkaç el bakım kürü tarifi:

Zeytinyağı ve Şeker Kürü

1 kaşık zeytinyağının içine eleyeceğiniz 1 kaşık şeker ellerinize peeling yaparak yumuşacık olmasını sağlayacaktır. Aynı zamanda besleyici de olan bu formülü avcunuzun içine alacağınız şekerin üzerine zeytinyağını ekleyin.

Daha sonra elinizin her yerine yavaşça dairesel hareketlerle uygulayın. Ardından 1 dakika kadar ellerinizde beklettikten sonra ellerinizi ılık su ile yıkayıp nemlendirin. Pürüzsüz ellere sahip olacaksınız.

Limon, Bal ve Karbonat Kürü

2 çorba kaşığı limon suyunun içerisine 2 kaşık bal, karbonat ekleyerek bir kap içerinde karıştırın. Yeni yıkadığınız ellerinize hazırladığınız bu karışımı iyice yedirin.

Yaklaşık 10 dakika kadar beklettikten sonra ellerinizi sabunsuz bir şekilde arındırın. Limon suyunun verdiği parlaklık ve balın verdiği yumuşaklık ile parlak ve pürüzsüz ellere sahip olacaksınız. 

Beyaz Sirke ve Su Kürü

1 yemek kaşığı beyaz sirkeyi yaklaşık 2 litre suyun içerisine ekleyin. Ve bu karışımın içinde ellerinizi 10 dakika bekletin. Bu işlem sonunda ellerinizi ılık su ile yıkayarak nemlendirin. Parlak ve yumuşacık ellere sahip olacaksınız.

Sizler için, vücudumuzun en önemli parçası olan ellerimizin bakımı için gerekli olan bilgileri sunduğumuz bu yazımızda el bakımı nasıl olmalı? Pürüzsüz eller için ne yapmalı? Elleri koruma yöntemleri ve el bakım rutini gibi konulara yardımcı olmaya çalıştık.

Doğal ürünlerle hazırlanan el bakım kürleri ile de taçlandırdığımız yazımızda bakımlı eller için olmazsa olmazları listeledik. Umarız yazımızdan öğrendiğiniz bilgilerle kırışıksız, yumuşacık ve pürüzsüz ellere sahip olabilirsiniz. İyi günler dileriz.