En İyi İspanyol Filmleri 2023 Öneriler ve Puanlar


en iyi ispanyol dizileri

En İyi İspanyol Filmleri 2023

Dünya sinemasına hızlı bir giriş yapan ve gerilim tarzında gösterdiği başarı ile de adından sıkça söz ettirir hale gelen İspanyol yapımı filmler son zamanlarda oldukça revaçta. Özellikle La Case de Papel’den sonra The Platform’un da dikkat çekmesiyle hızla ivme kazanan en iyi İspanyol filmleri hakkında değerlendirmeleri, bilgileri ve fragmanları siz değerli okurlarımız için 15sey.com’a özel derleyip 15 filmlik bir liste oluşturduk. Her birinin IMDb puanı yedinin üstünde olan filmleri sizler için araştırdık ve listeledik. İspanyol filmleri izlemeye bir yerden başlamak istiyor fakat nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız bu liste tam da size göre. Şimdiden iyi seyirler dileriz, İspanyolca söyleyişiyle de ‘’divertirse’’!

CONTRATİEMPO (GÖRÜNMEYEN MİSAFİR)

 • IMDb: 8,1
 • Google: %88

6 Ocak 2017’de izleyici karşısına çıkan film gerilim/gizem türünde en iyi İspanyol filmlerinden biri.

Kariyerinin altın çağını yaşayan Adrian Doria, evlidir. Evli olmasının yanı sıra bir de fotoğrafçı sevgilisi olan Adrian, sevgilisinin ölümü üzerine bunun sorumlusu olarak görülerek suçlanır çünkü sevgilisinin cesedi yanında polis onu da bulur. Adam kendisini temize çıkarmak için bir uğraş içine girer ve tanıklar arayışına başlar bir yandan da güvenilir avukat olan Virginia Goodman ile tanışarak hikayesini baştan sona ona anlatmaya başlar. Uzman avukat bu hikayelerde karanlık kısımlar fark eder ve daha da derine inmeye başlar.

Oriol Paulo’nun yönettiği filmin başrollerini Mario Casa, Barbara Lennie ve Ana Wagener paylaşıyor. Polisiye türünü seven izleyiciler için de oldukça ideal bir yapım.

MAR ADENTRO (İÇİMDEKİ DENİZ)

 • IMDb: 8
 • Google: %86

En iyi İspanyol filmleri listemize türü dram olan bir filmler devam ediyoruz.

Ötenazi konulu bu yapımda; otuz yıldır yatağa bağlı yaşam süren bir adam adam olan Ramon Sampedro’nun hayatı anlatılıyor. Tabii bu anlatım, kendine has tarzıyla oynayan Javier Bardem ile izleyiciye muhteşem aktarılıyor. Gençken geçirdiği kaza sonucu hayatı yatağına mahkum olan adamın ise tek bir ilişkisi var o da penceresindeki deniz manzarası. Bu arada Ramon Sampedro’nun bu hayatına iki de kadın girer: biri köyde yaşayan Rosa diğeri ise avukat Julia. Bu iki kadından biri bu adamı hayatta tutmaya çalışacaktır, peki başarılı olacak mıdır?

Alejandro Amenabar tarafından yönetilen filmin başrol oyuncuları Javier Bardem, Belen Rueda ve Lola Duenas’tır.

İlginizi Çekebilir | En İyi Macera Filmleri

LA CARA OCULTA (SAKLI YÜZ)

 • IMDb: 7,4
 • Google: %87

Sıradaki en iyi İspanyol filmlerimizden biri olan film gerilim/gizem türünde. Bu tarz filmleri seven izleyicilerimizin bir de İspanyol tarzı izlemelerini tavsiye ederiz.

Mutlu ve yetenekli orkestra şefi Adrian, sevgilisi Belen ile beraber yaşayan, güzel bir ilişkisi olan adamdır. Fakat bir gün aldığı video mesajı hayatını altüst eder. Sevgili Belen ondan ayrılmak istediğini yazmıştır. Adrian bu yokluğa alışırken bir yandan da eski sevgilisine ulaşmaya çalışır fakat onu hiçbir yerde bulamaz kadın gizemli bir şekilde ortadan kaybolmuştur. Zamanla beraber Belen’i unutup hayatına yeni birilerini alan Adrian, bir gün hiç beklemediği bir anda eski sevgilisi Belen’in kaybının ardındaki sırrı öğrenir. Peki bu sır nedir?

Gizem unsurunu çok sıcak tutan filmin yönetmen koltuğunda Andres Baiz oturuyor. Başrollerinde ise Martina Garcia, Quim Gutierrez ce Clara Lago yer alıyor.

EL HOYO (PLATFORM)

 • IMDb: 7
 • Google: %78

Geçtiğimiz yıllar büyük yankı uyandır Platform neredeyse herkes tarafından izlenip, beklenmedik finaliyle de oldukça tartışılan bir iş oldu.

Dikey şekilde yapılan ve bir platformun üzerinde yemeklerle her kata uğrayarak hareket ettiği bir hapishanede geçen filmde, Goreng uzun süredir okumaya fırsat bulamadığı kitabı okumaya ve kafa dinlenmeye geldiği yerde onu büyük bir sürpriz bekler. Üst katların doya doya yemek yediği alt kattakilerin ise birbirini yediği bir yerdir burası. Bu adaletsiz ortama başkaldıran başrolümüz bu yolda başarı sağlayabilmiş midir?

Bilim kurgu ve yer yer de gerilim özelliği taşıyan, kısa sürede en iyi İspanyol filmlerinden olmayı başaran filmin yönetmenliğini Galder Gaztelu-Urrutia üstlenirken; başrollerinde Ivan Massague, Zorion Eguileor ve Antonia Sam Juan var.

EL LABERİNTO DEL FAUNO (PAN’IN LABİRENTİ)

 • IMDb: 8,2
 • Google: %90

En iyi İspanyol filmleri listemizde sırada fantastik/korku türünde olan bir film var.

Küçük bir kızın gerçekliğin acımasızlığından hayal dünyasına kaçışını anlatan filmde savaşın bir çocuğun gözünden ne kadar korkunç bir durum olduğu gösterilmeye çalışılıyor. İspanya’da faşist iktidarın gölgesinde büyüyen küçük kız Ofelia yalnız ve babasının etrafında yaptığı tüm kötülüklere şahid olan bir çocuktur. Bu sorunlu çevrede Ofelia’nın yapacağı tek şey ise hayal gücüne sığınmak olur. O, hayallerinde mutluluğu ve huzuru arayarak hayatta kalmaya çalışırken etrafında olan korkunç olaylar tüm şiddetiyle olmaya da devam eder.

Cannes’da dakikalarca ayakta alkışlanan Guillermo del Toro’nun başyapıtı olan filmin başrollerinde Ivana Baquero, Sergi Lopez ve Doug Jones yer alıyor.

Zombi temalı dizileri sevenler buraya! en iyi Netflix zombi dizileri hangileri?

NOVİEMBRE (KASIM)

 • IMDb: 7,7
 • Google: %89

Sıradaki filmimiz sanatı her yere taşıyan bir grup insanın dramı.

Alfredo sanatın dünyayı değiştireceğine inanan bir sanatçıdır. Madrid’e taşınarak orada bir grup sanatçı arkadaşıyla Kasım adını verdikleri bir tiyatro topluluğu oluşturarak, parklara, bahçelerde, sokakta kısacası her yerde sanatlarını icra etmeye başlarlar fakat bir prensipleri vardır o da: sanatları karşısında para almamak. Halkı da şovun içine katarak muhteşem bir görsellikle sunulan filmi çoğu sanat meraklısının beğeneceğine eminiz.

Yönetmenliğini Achero Manas’ın yaptığı filmde başrol oyuncusu Oscar Jaenada.

EL CUERPO (CESET)

 • IMDb: 7,6
 • Google: %86

En iyi  İspanyol filmlerinden bir diğeri olan Ceset, bu ülke sinemasının gizem/korku türündeki yapıtlarda başarısını ortaya koyan en değerli filmlerden biridir.

Mayka ünlü bir iş kadınıdır. Hayatı düzen ve plan dahilinde yaşayan kadının cesedi morgdan kaybolarak gizem başlar. Hem cesedi kaybolmuş hem de henüz neden öldüğü tam bilinmeyen kadının davasına eşini yeni kaybeden ve buhranlarından kurtulmak isteyen dedektif Jaime Pena görevlendirilir. Bu davada hem kişisel duygularını çözmek hem de mesleğinde başarılı olduğunu göstermek isteyen Jaime, olayların karmaşıklığı ve derinliği karşısında şaşkına dönecektir. Hem maddi hem de manevi birçok sonucu olan bu davanın ardındaki gerçek acaba nedir?

Oriol Paulo’nun yönetmenliğini yaptığı ayrıca yönetmenin ilk uzun metrajlı sinema filmi olan yapımın başrollerinde Jose Coronado, Hugo Silve ve Belen Rueda yer alıyor.

LOS CRONOCRİMENES (SUÇ ZAMANI)

 • IMDb: 7,2
 • Google: %84

Sıradaki en iyi İspanyol filmlerimizden olan Suç Zamanı aynı zamanda en iyi kısır döngüyü konu alan filmlerden biridir.

Hector, eşiyle birlikte kendi haliyle yaşayan bir adamdır. Yeni bir eve taşınan bu çift başlarına geleceklerden habersizdirler. Hector bir gün dürbünü ile etrafı seyrederken gözüne ormanda yatan çıplak bir kadın ilişir. Kadının yanına ormana gittiğinde yüzü pembe bandajlar sarılı bir adam ona saldırır. Adamdan kaçan Hector bir zaman makinesi bulur ve bu zaman makinesi arayıcılığıyla bir saat geriye gidebilecektir.  Bu durumdan sonra işler karmaşık bir hale döner.

Nacho Vigalonda tarafından yönetilen filmin başrolerini; Karra Elejalde, Barbara Goenaga ve Nacho Vigalondo gibi isimler oynamakta. Suç Zamanı aynı zamanda en iyi İspanyol filmleri olması dışında en iyi kısır döngü konusunu işleyen filmlerden de biri olması yönüyle izlenmeye değer bir yapım.

EL ORFANATO (YETİMHANE)

 • IMDb: 7,4
 • Google: %86

Sıradaki filmimiz en iyi İspanyol filmlerinden korku türünde bir yapım. Yukarıda da belirttiğimiz gibi İspanyol sineması bu hızlı yükselişini büyük oranda korku filmlerinde gösterdiği başarıya sahip.

Kendisinin de büyüdüğü yetimhaneye, eşi Carlos ve evlat edindikleri 7 yaşındaki çocukları Simon ile 30 yıl sonra dönen Laura, burayı engelli çocuklar için bakımevine çevirmeyi planlar. Bu korkunç ve kasvetli binada geçmişte yaşanan olayların tekinsizliği ile birçok olayda yaşanmaya başlar. Fantastik ögeler, dramatik alt yapı ve korkunun harmanlanıp bir araya getirilerek sunulan film anne ve babasız kalmış çocukların hayatlarını işlemesi yönünden de oldukça dramatik sahneler sunuyor.

Juan Antonio Bayona imzası taşıyan filmin başrollerini: Belen Rueda, Fernando Cayo ve Roger Princep gibi isimler üstleniyor.

LA PİEL QUE HABİTO (İÇİNDE YAŞADIĞIM DERİ)

 • IMDb:7.6
 • Google: %85

Yine gerilim türünde bir film olan İçinde Yaşadığım Deri, fantastik kurgusu ile bizlere Frankenstein’i hatırlatıyor.

Plastik cerrahi olan Dr. Robert Ledgard, trafik kazası sonrası ölümden son anda kurtulun fakat vücudunun büyük kısmı yanan eşine yeni bir deri yaparak onu bu yanık görüntüden kurtarmaya çalışır. On iki yıl boyunca evinde laboratuvarında çalışmaya devam eden adam sonunda domuz ve insan kanı karışımdan bir deri yapmayı başarır ve eşi bu yanık görüntüye daha fazla dayanamaz ve intihar eder. Küçük kızlarının bu olaya şahit olmasıyla da aile iyice trajik bir yaşam sürmeye başlar. Zaman geçtikçe doktorun kızı da trajik bir olay yaşayacak ve Dr. Ledgard, yaptığı deneyleri büyütecektir.

Tarantula isimli romandan uyarlanan film en iyi İspanyol filmlerinden gerilim türünde en başarılılarından biri. Pedro Almodovar’ın yönettiği filmin başrollerinde Antonio Banderas, Elena Anaya ve Marisa Paredes yer alıyor.

ABRE LOS OJOS (AÇ GÖZÜNÜ)

 • IMDb: 7,7
 • Google: %83

En iyi İspanyol filmleri listemize yine bir derilim türünde olan film ile devam ediyoruz. 1997 yılına ait olan film eskimeyen filmlerden biri.

Cesar isimli genç, kendi halinde, ne istediğini bilen ve hayata sağlam adımlarla basan biridir. Fakat bir gün aşık olur ve hayatı tamamen altüst olur. Bir gece arkadaşı Paleya’nın da hoşlandığı Sofia’yla tanışan Cesar, bu kadının kendisi için yaratıldığını düşünerek aşık olur. Ardından eski hayatını bırakıp farklı bir yaşam sürmeye başlayan Cesar bu kadın işin her şeyi göze alır hatta suç işlemeyi ve hapishaneye girmeyi bile.

İspanyol sinemasının en iyi yönetmenlerinden biri olan Alejandro Amanebar’ın yöenettiği filmin başrollerinde Eduardo Noriega, Penelope Cruz ve Fele Martinez yer alıyor.

VİVİR DOS VECES

 • IMDb: 7.2
 • Google: %95

Sıradaki filmimiz dramatik komedi türünde en iyi İspanyol filmlerinden biri. Aile ile beraber izlenecek güzel bir alternatif olma özelliği taşıyan filmin konusu ise şöyle:

Emilio matematik profesörü olan zeki bir adamdır. Bir gün doktora gider ve kötü bir haberle karşılaşır   çünkü kendisine alzheimer teşhisi konmuştur. Arasının pek iyi olmadığı kızıyla istemeyerek yaşamaya başlayan adam torunu ile eski sevgilisini tekrar görmek için bir yolculuğa çıkar.

Mart 2021’de Netflix platformuna da taşınan filmin yönetmen koltuğunda Maria Ripoll oturuyor. Başrol oyuncuları ise: Oscar Martinez, Inma Cuesta ve Aina Clotet.

DURANTE LA TORMENTA (FIRTINA ANI)

 • IMDb: 7,4
 • Google: %91

  Sıradaki en iyi İspanyol filmimiz de gizem ve drama karışımı, İspanyol filmlerinin başarısını ortaya koyan filmlerden.

  12 yaşında bir çocuk olan Nico, şiddetli bir fırtınanın olduğu bir günde pencereden bakmaktadır. Komşusunun evinde bir tuhaflık olduğunu fark eden Nico, vahşi sesler de duyması sonucu gidip eve bakmaya karar verir. Eve vardığında komşusu Prieto’nun karısının ölü olduğunu görür. Kendisini gören Prieto çocuğun peşine düşer ve çocuk ondan kaçarken trafik kazası geçirerek hayatını kaybeder.

  25 yılın ardından Nico’nun evine taşınan Vera, eşi David ve kızları burada Nico’nun gitar çalarken çektiği videoları bulur. Bir süre sonra Vera, televizyon ve kamera arayıcılığıyla Nico ile iletişime geçerek geçmişe müdahale eder. Fakat geçmişe müdahale etmek cezasız kalmaz.

  Oriol Paulo’nun yönettiği ve başrollerinde Adriana Ugarte, Chino Darin ve Javier Gutierrez yer alıyor. Film ilgi çekiciliğini gizemin içerisinde verdiği dram ile sağlamayı da başarıyor.

VOLVER (DÖNÜŞ)

 • IMDb: 7,6
 • Google: %81

  Sıradaki filmimiz romantik drama severler için, en iyi İspanyol filmlerinden biri.

  Raimunda, hayatınında sürekli çalışan, dur durak bilmeden çeşitli işler yapan ve bu sayede de ailesine bakabilmeyi amaçlayan bir gençtir. Ablası Sole de kuaförlük yaparak para kazanmaya çalışır fakat Raimunda kadar savaşçı değildir. Bir halalarının vefat haberini alan bu kendi hallerinde yaşayan aile, cenazede büyük bir sürpriz ile karşılaşır çünkü yıllar önce yangında vefat edildiği sanılan anneleri de oradadır.

  Pedro Almodovar’ın yönettiği film pek çok ödüle de layık görülmüştür. Ayrıca filmim başrolünde Penelope Cruz yer alıyor.

CELDA 211 (HÜCRE 211)

 • IMDb: 7,6
 • Google: %91

   En iyi İspanyol filmleri listemizin son filmi olan Hücre 211, aksiyon ve dram türünde seyircisiyle buluşuyor.

  Gardiyan olarak girdiği hapishanede mahkum rolü oynayan Juan’ın hikayesini izlediğimiz filmde; hapishanede tadilat olan yerleri yeni gelen gardiyan Juan dolaşmaktadır. Fakat talihsizlik sonucu yeni gardiyanın başına taş düşer ve diğer gardiyanlar yardım çağırmak için onu 211 numaralı hücreye yatırırlar. Tam bu sırada da hapishanede meydana gelen isyanda Juan’ın mahkum rolü yapmaktan başka çaresi yoktur.

  Filmin Goya Ödüllerinde:  En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Uyarlama Senaryo, En İyi Erkek Oyuncu (L. Tosar), En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu, En İyi Yeni Erkek Oyuncu, En İyi Kurgu, En İyi Ses ödüllerine layık görülmesi ne kadar güçlü bir yapım olduğunu göstermekte. Filmin yönetmen koltuğunda Daniel Monzon oturmakta. Başrollerini ise Luis Tosar, Alberto Ammann ve Antonio Resines oynuyor.

Evet sevgili 15şey.com okurları, sizler için İspanyol sinemasına ivme kazandırmış, en iyi İspanyol filmlerini derleyip bir liste haline getirdik. Listemizde dram, aksiyon, gerilim ve korku türünde birbirinden güzel filmler yer almakta. Şimdiden iyi seyirler dileriz.

Etiketler: en iyi ispanyol filmleri netflix, en iyi ispanyol filmleri imdb,en iyi ispanyol filmleri 2020,en iyi ispanyol aşk filmleri,en iyi ispanyol aksiyon filmleri,en iyi ispanyol arjantin filmleri,en iyi ispanyol bilim kurgu filmleri,en iyi ispanyol dram filmleri, son dönem en iyi ispanyol filmleri,en iyi ispanyol filmleri,en iyi ispanyol filmleri gerilim


Caner Arslan
Merhaba, ismim Caner. Kendimi bildim bileli sürekli anlatıyorum. Aileme, arkadaşlarıma ve tanımadığım insanlara sürekli anlatırım. Yeter ki anlatacak bir şey olsun. Artık anlattıklarımı yazıya dökmeye karar verdim. Öykülerle, şiirlerle, oyunlarla anlatmaya başladım. Yaklaşık 2 yıldır da içerik yazarlığı ve metin yazarlığı yapıyorum. Bu sayede araştırmanın da keyfini çıkarıyorum. Yeni şeyler arayıp bulmak, belki de en dikkat çekici olanı çekip çıkarmak, bu işin en güzel tarafı.