İzlemeniz Gereken En İyi Fransız Filmleri 2023 Öneri ve İnceleme


fransız sinemasının en iyi filmleri

Fransız Sinemasının En İyi Filmleri

19. ve 20. yüzyıllarda film piyasasında söz sahibi olan Fransız sineması içinde bulunduğumuz 21. asırda da hâla sahip olduğu konumu taşımaktadır. Çoğunuz mutlaka bir kere de olsun Fransız filmi izlemişsinizdir. Leon, Amelie veya Taxi serisi desek size daha da tanıdık gelmiştir herhalde.

Hollywood yapımlarından gına gelmişse ve farklı ülke yapımlarına yönelmek istiyorsanız sizlere 15sey.com’a özel en iyi Fransız filmlerinden oluşan bir liste hazırladık. Birbirinden farklı türlerle hem zevk alacak hem farklı kültürler öğreneceksiniz.

Fransızca öğrenme aşamasındaysanız ve film listesi arıyorsanız da en iyi Fransız filmleri listemiz tam da size göre.

Şimididen iyi seyirler dileriz; Fransızca söylenişiyle de  ‘’Amusez-vous bien’’.

Amelie

fransız filmleri
 • IMDb: 8,3
 • Google: %90

Sıradaki en iyi Fransız filmleri listemizde adını çokça duyduğumuz bir yapım olan Amelie var.

Amelie anne ve babasını kaybetmiş, garsonluk yaparak geçinen ve yalnız yaşayan bir genç kızdır. Çevresine ışık saçan, sürekli mutlu olan, tek amacı çevresine yardım etmek isteyen Amelie’nin hayatı eskiye ait olan bir kutu ile değişir.

Bu kutuyu sahibine ulaştırma yolunda kendisinin ne kadar yalnız olduğunu görecek ve bu sefer kendi mutluluğu için uğraş içine girecektir. Komedi ve romantiği bir arada taşıyan oldukça güzel olan film ayrıca beş dalda da Oscar’a aday olmuştur.

Ünlü Fransız yönetmen Jean-Pierrre Jeunet’nin tarafından yönetilen filmin başrolünde Audrey Tautou, Philippe Beatier ve Clotilde Mollet yer alıyor.

The Dreamlife of Angels (Meleklerin Düş Yaşamı)

en iyi fransız filmleri
 • IMDb: 7,4
 • Google: %89

En iyi Fransız filmlerinden dram türünde çarpıcı bir filmle devam ediyoruz listemize.

Isabelle, 20 yaşlarında tüm eşyasını sırtındaki çantasına sığdırmış şehir şehir dolaşan bir kızdır. Bir gün gittiği bir şehirde para kazanmak için dikiş fabrikasında Marie ile tanışır ve hayatı tamamen değişir. Marie, teyzesinin ona bulduğu, anne ve kızın komada olduğu ve boş olan evde yaşayan bir kızdır.

Isabelle de onun yanına taşınır ve bu ikili maceralara beraber koşarlar. Marie, Isabelle’nin aksine daha içe kapanık be kötümser biridir. Zengin bir adama aşık olmasıyla da hayatı tamamen altüst olan Marie nasıl kararlar alacaktır?

Yönetmenliğini Erick Zonca’nın yaptığı filmin, başrollerinde ise Elodie Bouchez ve Natacha Regnier yer alıyor.

La Haine (Protesto)

fransız filmleri en iyi
 • IMDb: 8,2
 • Google: %93

En iyi Fransız filmleri listemize en iyi Fransız suç dram filmlerinden olan Protesto ile devam ediyoruz.

Fransa’nın arka sokaklarında, genç erkekler ile polislerin nefret dolu bakışları dolaşmaktadır. Grup halinde dolaşan gençlerden biri olan Abdel bir gün polislerce soruşturma esnasında dövülmüştür ve hastanede yatmaktadır.

Abdel’in arkadaşları ise eğer o ölürse bir polisi öldürmeye and içerler. İsyancı üç gencin hayatını izlediğimiz film Paris’in arka sokaklarına da ayna tutuyor. Siyah beyaz film severler için de oldukça iyi bir tercih olan film ırkçılığa ve sosyal sınıf farklılığına yaptığı eleştiriyle de tüm dünyada ses getirmeyi başarmış bir yapım.

Filmin yönetmenliğini Mathieu Kassovitz yaparken başrollerinde Vincent Cassel, Hubert Kounde ve Said Taghmaoui yer alıyor.

İlginizi Çekebilir | İspanyol Sinemasının Başyapıtları Burada! En İyi İspanyol Filmleri

The Intouchables (Can Dostum)

fransız sineması
 • IMDb: 8,5
 • Google: %94

Sırada komedi ve dram unsurlarını başarılı bir şekilde harmanlayan en iyi Fransız filmlerinden biri olan Can Dostum var.

Philippe, yamaç paraşütü yaparken kaza geçirmiş ve boynundan aşağısını kullanamaz hale gelmiş zengin ve aristokrat bir iş adamıdır.

Driss ise hapisten yeni çıkmış işi gücü olmayan bir adamdır. Philippe’in baakımı için onun evine yatılı olarak yerleşen Driss’in hayatı tamamen değişir. Normal şartlar altında asla bir araya gelemeyecek olan bu iki adam hayatlarını beraber yaşamaya başlar ve aralarında bir dostluk oluşur.

Sekiz kategoride Cesar Ödülü’ne aday gösterilen filmde Omar Sy En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’ne layık görülmüştür. Filmin yönetmenliğini ise Eric Toledano üstlenir.

La cite des enfants (Kayıp Çocuklar Şehri)

fransız filmleri en iyi
 • IMDb: 7,7
 • Google: %87

Sırada bilim kurgu/fantastik kategorisinde yer alan en iyi Fransız filmlerinden biri var.

Krank korkunç bir bilim adamıdır. Liman kentinin birinin açıklarında yaşayan Krank’ın bir sorunu vardır. Rüya görememekte bu yüzden erkenden yaşlanmaktadır.

Bu ürkütücü bilim adamı çareyi kaçırdığı çocukların rüyalarında bulur. Çocukları kaçırıp makinalara bağlayarak rüyalarına sahip olmak ister fakar çocuklar adamdan o kadar korkarlar ki gördükleri tek şey kabuslardır.

Bir gün One’ın küçük kardeşi de bu kötü bilim insanı ve ekibi tarafından kaçırılınca peşlerine düşülecek ve sır perdesi aralanacaktır.

Oldukça başarılı yapıtlarla isimlerini duyurmayı başaran ünlü yönetmenler Jean-Pierre Jeunet ve Marc Caro tarafından yönetilen filmin başrolunde Ron Perlman, Danial Emilfork ve Dominique Pinan yer alıyor.

Her film aşığının izlemesi gereken filmler | En İyi Filmler

Coco Before Chanel (Coco Chanel’den Önce)

romantik fransız filmleri
 • IMDb: 6,7
 • Google: %88

 En iyi Fransız filmleri listemize gerçek bir hayatı anlatan, romantik/drama kategorisinden bir filmle devam ediyoruz.

 Filmde yetimhanede başlayıp daha sonra dünyanın en ünlü modacısı olma yolunda ilerleyen muhteşem bir hayat anlatılıyor.

Gerçek adı Gabriella Bonheur Chanel olan Coco Chanel’in kabare şarkıcılığından ünlü bir modacı olması yolundaki hayatı motivasyon vererek izleyiciye aktarılıyor. Bu hayat hikayesinden alınacak çok ders var.

Anne Fontaine’nin yönettiği filmde Coco Chanel’i usta oyuncu Audrey Taotou canlandırıyor.

Je vais bien ne’t en fais pas (Benim İçin Üzülme)

fransız aşk filmleri
 • IMDb: 7,3
 • Google: %83

Bir aile draması olan film dram kategorisinde en iyi Fransız filmleri listemizde yerini alıyor.

Lili, tatil için gittiği İspanya’dan dönüşte ikiz erkek kardeşinin babası ile tartıştıktan sonra evi terk ettiğini öğrenir.

Babasının umursamaz tavrı ve ailesinin diğer üyelerinin basite aldığı bu durum Lili’yi derinden etkiler. Lili bir süreden sonra depresyona girer ve yemeden içmeden kesilip kardeşinden gelecek telefonu beklemeye başlar. Tam da umudunu kaybettiği bir anda eline bir kartpostal ulaşır. Acaba Lili kardeşine kavuşabilmiş midir?

Philippe Lioret tarafından yazıp yönetilen filmin başrollerinde Melenie Laurent ve Julien Boisselier bulunuyor.

Angel-A

en iyi fransız film önerisi
 • IMDb: 7,1
 • Google: %91

Romantik komedi türünde olan bu filmimiz eğlenceli bir Fransız yapımı.

Andre, işince pek de becerikli olamayan bir dolandırıcıdır. Şehirde yaşayan çoğu insana borcu vardır ve alacaklılar onun peşini bir türlü bırakmazlar. Hâl böyleyken kendisini Amerikalı olarak kabul eden Andre, konsolosluğa başvurur fakat kabul edilmez ve hapse gönderilecektir. Alacaklılardan kaçmak için bu durumu bile kabul eden Andre’nin karşısına uzun bacaklı sıra dışı bir kadın olan Angela girer. Acaba Angele Andre’nin hayatını nasıl etkilemiştir?

Eleştirmenlerce sinematografisi oldukça beğenilen ve diyologları her izleyenin aklında yer eden, Luc Besson tarafından yazılıp yönetilen filmin başrollerinde Jamel DEbbouze, Rie Rasmussen ve Gilbert Melki yer alıyor.

La Rafle (İşgal)

fransız filmleri tavsiye
 • IMDb: 7,1
 • Google: %90

Bir savaş ve dram filmi olan yapım Yahudi sorununa farklı bir bakış sunuyor. Eğer bu tarz savaş filmleri seviyorsanız en iyi Fransız filmleri listemizdeki bu film tam da size göre.

11 yaşındaki Joseph Yahudi arkadaşları ve ailesi ile birlikte Alman işgalinde olan Paris’te yaşamayı sürdüren bir çocuktur. 1942’nin Fransa’sının bir çocuğun gözünden sunulduğu film oldukça etkileyicidir. Çocuk oyuncuların rollerini hakkıyla yerine getirdiği yapımda birçok dünyaca ünlü oyuncu da yer almaktadır.

Rose Bosch tarafından yazılan ve yönetilen filmin başrollerinde Melanie Laurent, Jean Reno ve Ga Elmaleh yer alıyor.

Dans La Brume (Bir Nefes Ötede)

fransız film tavsiye
 • IMDb: 5,9
 • Google: %76

En iyi Fransız filmleri listemize Daniel Roby imzalı bilim kurgu türünde bir filmle devam ediyoruz.

Paris’in üzerine nereden geldiği belli olmayan, ölümcül bir sis yayılmıştır. Ne yapacaklarını bilmeyen insanlar yüksek yerlere tırmanmaya başlayarak hayatta kalmaya çalışırlar. Fakat insan yaşamını devam ettirmek için ne elektrik ne yiyecek ve en önemlisi ne de su vardır. Herkes kendisini kurtarmaya çalışır fakat hiçbir şey işe yaramaz. Tek bir çare vardır: sise karışmak yani bilinmeze doğru hareket etmek. Acaba bu insanlar bu riski göze alacaklar mıdır?

Romain Duris, Olga Kurylenko ve Fantine Hardunin’in başrolerini paylaştığı film hayatta kalma filmlerini izlemeyi sevenler için güzel bir alternatif. Yarıca sunduğu görsel karelerle de seyir zevki yaşatmayı sağlayan bir yapım.

Entre Les Murs (Sınıf)

fransız film önerisi
 • IMDb: 7,5
 • Google: %71

Sıradaki en iyi Fransız filmimiz komedi dram türünde, ödülü de olan bir yapım.

Paris’te bir lisede tamamen farklı etnik gruptan oluşan öğrencileri eğitmek için yeni bir döneme hazırlık yapan François Marin ve diğer eğitimciler bu öğrenciler için heyecanlıdırlar. Aralarında öğrenci durumlarını konuşup fikir alışverişi de yapan bu eğitimciler hiç kimse arasında ayrım yapmazlar. Her öğretmen öğrencilerine ilham kaynağı olmak isterken bunu da kendi usulleriyle yapmak isterler. oldukça adaletli ve çözüm odaklı olan okul yönetimi öğrenciler arasından seçtikleri bir temsilciyi de öğrenci değerlendirme konseyine dahil eder. Marin, 14 ve 15 yaşındaki öğrencilerine eğitimciden çok arkadaş olarak yaklaşmaya çalışır. Peki başarılı olabişmiş midir?

Öğretmen ve öğrenci psikolojine değer veren film bu konularda araştırma yapan herkesin mutlaka izlemesi gereken bir yapım. Ayrıca film 1987 yılından yayınlandığı yıl olan 2008’e kadar Cannes’da Altın Palmiye kazanan ilk Fransız filmi.

La Pianiste (Piyanist)

fransız film önerileri
 • IMDb: 7,5
 • Google: –

En iyi Fransız filmleri listemize dram ve gerilim türünde olan bir yapımla devam ediyoruz.

Erika Kohut, oldukça idealist, otoriter ve karşısındakilerde saygı uyandıran bir öğretmendir. Tüm bu herkesmiş gibi karakterinin ardında ikinci bir kişiliğine beraber taşıyan Erika, bastırdığı cinsel dürtüleriyle kendisine yeni bir dünya oluşturmuştur. Vakit buldukça cinsel temalı filmler izleyen, parktan sevişen çiftleri gözetleyen kadın kendisine aşık olan bir öğrencisi sayesinde bastırdığı bu arzularından sıyrılmayı başarmaya daha yakındır. 2004 yılında Nobel Edebiyat Ödülü’ne layık görülen Elfriede Jelinek’in Die Klavierspielerin adlı romanından uyarlanan film kadın erkek ilişkisine de farklı bir pencereden bakmayı sağlıyor.

Michael Hanele tarafından yönetilen filmin başrollerinde Isabelle Huppert, Annie Girardot ve Benoit Magimel yer alıyor.

Jeux d’enfasts (Cesaretin Var mı Aşka)

hangi fransiz filmleri en iyi
 • IMDb: 7,6
 • Google: %85

En iyi Fransız Filmleri listemize dramın yanında romantik komedi kimliği taşıyan bir film olan Cesaretin Var mı Aşkla ile devam ediyoruz.

Julien ve Sophie, çocukluklarından beri birbirlerinin en büyük sırdaşı olmuş iki arkadaşlardır. Çocukluklarında bir oyun oynamaya başlarlar ve oyunu büyüdüklerinde de sürdürmeye devam ederler. Korkusuzca hünerler göstererek birbirlerinden daha cesaretli olduklarını göstermek üzerine oynanan bir oyundur bu. Her iki genç de yaşadıkları sorunlar neticesinde birbirlerine daha da yakınlaşırlar ve bu tuhaf oyunu oynamayı sürdürürler. Fakat onlar oyuna dalmışken kaçırdıkları bir şey vardır bu iki genç birbirleri için yaratılmıştır.

Harika bir sinematografiye sahip filmin izleyeni içine alan garip bir de havası vardır. Yann Samuell’in yazıp yönettiği filmin başrollerini Guillaume Canet ve Marion Cotillard paylaşıyor.

La Vie d’Adele (Mavi En Sıcak Renktir)

fransız filmleri hangisi izlenmeli
 • IMDb: 7,7
 • Google: %85

 En iyi Fransız filmleri listemizin son filmine dram ve romantik kategorisinde yer alan bir yapıma yer verdik.

15 yaşındaki Adele’in ergenlikten yetişkinliğe geçerken kendini tanımasını, çevresiyle ilişkisinin izlediğimiz bu yapımda; Adele için doğru olan şey erkeklerle çıkmaktır ta ki sokakta mavi saçlı birin görene kadar. Adel’nin yaşamaya başladığı bu yeni aşk onu ergenlikten çıkarıp tamamen bir kadın yapmıştır.

Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye Ödülü, Cesar Ödülleri’nde Umut Vadeden Kadın Oyuncu Ödülü’nü ve Los Angeles Film Eleştirmenleri Birliği tarafından da en iyi film ödülü verilmiş olan film Abdellatif Kechiche tarafından yönetilmiştir. Başrollerinde ise Lea Seydoux, Adele Exarchopoulos ve Salim Kechiouche yer alıyor.

Evet sevgili 15şey.com okuru. Yukarıda sizin için en iyi Fransız filmlerini derlediğimiz, film eğlencenize yeni tatlar sunacak listemizi oluşturduk. Birbirinden farklı türlerde tam 15 filmden oluşan bu listemiz umarız hoşunuza gider. Şimdiden iyi seyirler dileriz.


Caner Arslan
Merhaba, ismim Caner. Kendimi bildim bileli sürekli anlatıyorum. Aileme, arkadaşlarıma ve tanımadığım insanlara sürekli anlatırım. Yeter ki anlatacak bir şey olsun. Artık anlattıklarımı yazıya dökmeye karar verdim. Öykülerle, şiirlerle, oyunlarla anlatmaya başladım. Yaklaşık 2 yıldır da içerik yazarlığı ve metin yazarlığı yapıyorum. Bu sayede araştırmanın da keyfini çıkarıyorum. Yeni şeyler arayıp bulmak, belki de en dikkat çekici olanı çekip çıkarmak, bu işin en güzel tarafı.