En İyi Yabancı Polisiye Dizileri 2022 Öneriler ve Puanlar


en iyi polisiye dizileri 2022

Polisiye dizileri uzun yıllardır televizyon yapımlarının en önemli parçalarından birisi. İlk yıllarda basit kurgulardan oluşan polisiye dizileri, yıllar geçtikçe kurgu konusunda ustalaşmaya ve sürükleyici bir hal almaya başladı. Netflix, Hulu, Amazon, HBO, Starz derken birçok dev yayın şirketi de dizi listelerine sürekli yeni polisiye dizileri keliyor. Peki en iyi yabancı polisiye dizileri hangileri? 2022’de izleyebileceğiniz en iyi polisiye dizilerini sizler için derledik!

Peaky Blinders

en iyi polisiye dizileri peaky blinders
 • IMDb: 8,8
 • Google: %96

En iyi polisiye diziler listemizde ilk sıraya uzun zamandır dillerden düşmeyen, adını herkesin duyduğu, izlemeyenlerin ise bir an önce izlemesini önerdiğimiz yapım olan Peaky Blinders ile başlıyoruz. Ayrıca bu dizi Netflix’in en iyi dizileri arasında da kendisine yer bulmayı başarıyor.

2013 yılında yayın hayatına başlayan ve tüm sezonları yayınlanan dizi, polisiye yanında içerdiği dram sahneleri ve tarihi dokusuyla da izleyicilerden tam not almayı başarmış bir yapım.

Peaky Blinder çetesi, Birinci Dünya Savaşı’ndan yeni çıkan İngiltere’de yasadışı faaliyetler sürdüren çetelerden yalnızca bir tanesidir.

Soygunculuk ve at yarışıyla para kazanan bu çete, polislere rüşvet vererek paçalarını her defasında kurtarmayı başarsa da bir soygun sırasında yaptıkları hata başlarına bela olacak yeni müfettişin şehre gelmesine neden olacaktır.

Steven Knight’in yönetmenliğini yaptığı dizide; Cillian Murphy başarılı oyunculuğuyla başrol olmanın hakkını veriyor. Ayrıca başrol oyuncuları arasında Helen McCrory ve Paul Anderson da olan dizi birçok ödülün de sahibi.

Gelmiş geçmiş en iyi diziler için linke tıklayın!

Mindhunter

polisiye dizileri mindhunter
 • IMDb: 8,5
 • Google: %92

En iyi polisiye diziler listemize Amerikan suç drama dizisi olan MındHunter ile devam ediyoruz.

Inside FBI’s Elite Serial Crime Unit kitabının uyarlaması olarak çekilen dizi; 1979’da geçer. Holden Ford ve ortağı olan Bill Tench şehirdeki seri katilleri ve tecavüzcüleri araştırmaya başlarlar.

Bu korkunç ve acımasız olayları araştırdıkça çizdikleri suçlu profilleriyle de derinlemesine düşünme kabiliyeti artar. Onlarda beraber izleyici de olaya dahil olur.

Joe Penhall tarafından yönetilen dizinin başrol oyuncuları Jonathan Groff, Holt McCallany ve Anna Torv’dur. Dizi 2 sezon, akıcılığıyla da hemen bitecek türden. Netfilix’te yer alan dizinin her bölümü yaklaşık bir saatten oluşuyor.

The Undoing

polisiye dizileri 2022 the undoing
 • IMDb: 7,5
 • Google: %87

Henüz çok yeni olan en iyi polisiye dizilerinde kendisine yer bulan yapımımız The Undoing, 2020 yapımı ve 6 bölümü seyircisi ile buluştu.

Başarılı terapist Grace Sachs bir okulda çalışmaktadır. Gayet normal ve sıradan bir hayatı olan kadının hayatı korkunç bir kazadan sonra değişir. Kocasını bu kazada kaybeden kadın, kendisini beklenmedik bir anda felaketlerin ortasında bulur.

Fakat ayakta kalması gerekmektedir çünkü oğlu ona muhtaçtır. Kendisine yepyeni bir haya kurmaya çalışan kadın bu aksiyonlu ortamda acaba başarılı olabilecek midir? Psikolojik gerilime de sahip olan dizi mini bir Amerikan dizisi.

David E. Keley yönetmenliğinde; Nicole Kidman, Hugh Grant ve Noah Jupe başrollerinde çekilen film, Beinconnect platformuyla seyircisiyle buluştu. Her bölümü yaklaşık bir saat olan dizi hemen bitecek cinsten.

Fargo

polisiye dizileri 2022 fargo
 • IMDb: 8,9
 • Google: %87

En iyi polisiye diziler listemize kara-mizah ve gerilimi de barındıran bir polisiye ile devam ediyoruz.

Lorne Malvo, sıra dışı bir kiralık katildir. Bir gün iş esnasında geçirdiği kaza sonucunda hastaneye yatmak zorunda kalan adam, burada tanıştığı Lester Nygaard isminde biri sayesinde yepyeni bir hayata başlar.

Lester geçmişi başarısızlıklarla dolu, ailesiyle arası çok iyi olmayan biridir. Malvo ile konuştuktan sonra karısını öldüren Lester farklı bir dünyaya adın atar.

Malvo’dan yardım isteyen adam artık onunla ortak olmuştur. Bu suçluların karşısında da iki hırslı polis işlenen suçların peşine düşecektir: Molly Solverson ve Gus Grimly.

Noah Hawley’in yönetmen koltuğunda oturduğu dizinin başrollerinde Chris Rock, Jessi Buckley ve Jason Schwartzman yer alıyor. Dizi dört sezon ve her bölüm yaklaşık bir saat.

How To Get Away With Murder

polisiye dizisi önerisi How To Get Away With Murder
 • IMDb:  8,1
 • Google: %93

Sırada oldukça ilgi çekici konusuyla en iyi polisiye dizilerinde kendisine yer bulan yapım Cinayetten Paçayı Kurtarmak var.

Bir grup hukuk öğrencisi ve onların ceza savunma derslerine giren profesörleri aralarında hepsinin hayatlarını tehlikeye sokan bir anlaşma yaparlar. Bu öğrenciler ve bu gizemli öğretmenleri tüm üniversiteyi sarsan bir cinayet davasına karışırlar. Bu grubun hayatı artık büyük bir tehlikededir.

Yönetmenliğini Peter Nowalk’ın yaptığı dizinin başrollerinde Viola Davis, Alfred Enoch ve Biiy Brown yer alıyor. Altı sezon olan dizinin her bölümü yaklaşık 45 dakika.

Brooklyn Nine-Nine

brooklyn nine nine polisiye dizileri
 • IMDb: 8,4
 • Google: %95

Sıradaki en iyi polisiye dizilerimizden biri olan Brooklyn Nine-Nine, komedi türünde bir polisiye.

 Jake Peralta bulunduğu Brooklyn’ın 99. bölgesinde görev yapan, işinde iyi fakat rahat olan bir dedektiftir. Yüzbaşı Ray istediği her şeyi kafasına göre yapamaya alışmış Jake Peralta’nın bölgesine atanmıştır. Artık hiçbir şey eskisi gibi olmaz, Peralta daha titiz ve kurallara uymaya daha özen vermelidir. Bu durum da komedi unsurlarıyla beraber izleyiciye aktarılır.

Dan Goor ve Michael Schur’un yönettiği dizinin başrollerinde Andy Samberg, Andre Braugher ve Melissa Fumero yer almakta. Dizi hala devam etmektedir ve  7 sezonı geride bırakmıştır.

Polisiye dizilerine ilginiz varsa bir de suç filmleri listemize göz atın!

Unbelievable

unbelievable polisiye dizileri 2022
 • IMDb: 8.4
 • Google: %88

En iyi polisiye dizileri listemize gerçek hayattan uyarlanan bir diziyle devam ediyoruz. Dram türünde yer alan dizinin konusu ise şöyle:

Marie tecavüze uğramış genç bir kızdır. Bu durumu ilgili makamlara iletir fakat bu kurumlar bu durumun asılsız olduğu kanaat getirir. Marie bu durum karşısında çok üzülür. Bu davaya bakmak için atanan iki kadın dedektif derinlere indikçe sırlarla karşılaşır. Bu davayı çözmek hiç de kolay olmayacaktır.

Yönetmenliğini Susannah Grant, Michael Chabon ve Ayelet Waldman’un üstlendiği dizinin başrollerinde Kaitlyn Dever, Toni Colette ve Merritt Wever yer alıyor. 2019 yılında yayınlanan mini dizinin bir sezonu bulunmakta. Her bölümü yaklaşık 1 saat olan dizi Emmy ve Altın Küre’de de aday gösterilmiştir.

The Flight Attendant

the flight attendant en iyi polisiye dizileri
 • IMDb: 7,2
 • Google: %80

Cassandra Bowden, uçuş görevlisi olarak çalışan bir kadındır. Bir gün kendisini Dubai’de otel odasında bulur hem de yanında bir cesetle. Olanlara anlam veremeyen genç kadın, şaşkına döner. Hayatına kaldığı yerden devam etmek istese de bunu başaramaz, komplo kurulduğunu düşünse de zaman geçtikçe kendinden şüphelenmeye başlar o ceset ona ait olabilir.

Steve Yockey tarafından yönetilen dizinin başrollerinde Kaley Cuoco, Michiel Huisman ve Zosia Mamet yer alıyor. 2020 yılında yayın hayatına başlayan dizinin her bölümü yaklaşık 52 dakika.

Your Honor

 • IMDb: 8,5
 • Google: %88

En iyi polisiye dizilerimize suç kategorisinde de olan Your Honor ile devam ediyoruz.

Oğlu suça bulaşan bir hakim, yıllarını adalet savunuculuğuna verse de bu durum karşısında kendisine ihanet etmeye zorlanır.

Oğlu ve işini seçme konusunda kendisiyle çatışan adam hiç istemese de bir karara varmıştır. Breaking Bad dizisinden tanıdığımız oyuncu Bryan Cranston’un başrolünü oynadığı dizinin Türkiye’de de Hakim ismiyle uyarlanacağı söyleniyor.

Yönetmen koltuğunda Peter Moffat’ın oturduğu bu mini dizi aynı zamanda Kvodo isimli İsrail dizisinin de uyarlaması. Bir sezondan oluşan dizinin bölüm sayısı ise 10.

Manhunt: Unabomber

manhunt nabomber polisiye dizileri tavsiye
 • IMDb: 8,1
 • Google: %87

Sıradaki en iyi polisiye dizimiz aynı zamanda gerilim türünü de seven okurlarımız için.

Ted Kaczynski adındaki terörist, posta yoluyla gönderdiği bombalarla saldırı düzenlemektedir. Bu suçlunun peşine düşen FBI ajansları yeterli delil bulamayınca ve halkın arasındaki panik de gün geçtikçe artınca profil uzmanı olan Fitz de ekibe dahil olur. Fakat bu suçluyu bulmak kolay olmayacaktır.

Avatar filminden tanıdığımız Sam Worthington ve Akıl Oyunları’ndan tanıdığımız Paul Bettany’nin başrollerini paylaştığı dizinin yönetmen koltuğunda Andrew Sodroski, Jim Clemente ve Tony Gittelson oturuyor.

La Mante

la mante polisiye dizileri önerisi
 • IMDb: 7,5
 • Google: %91

En iyi polisiye dizilerinden olan yapım aynı zamanda Netflix’de yayınlanan en iyi polisiyelerden de biri.

25 yıl evvel işlediği cinayetler yüzünden tutuklana ve hapiste olan La Mante adındaki kadın, haberlerde kendi tarzını takip eden bir diğer seri katilin ortaya çıktığını görür.

Bu durumda polisle anlaşma yapan kadının katilin düşünme tarzını deşifre etmelerine yardım ederken bazı ricaları da vardır. Yıllardır görmediği oğlunu görmek ister ve kalan cezasını evde tamamlamak ister. Oğlu ise annesini görmeye pek de istekli değildir; yeni bir hayatı vardır onun ve polis olmuştur. Bundan sonra enteresan olayların peş peşe yaşandığı dizi oldukça heyecanlı ve sürükleyici.

Carole Buketi, Fred Testot ve Manon Azem’in başrolerini paylaştığı dizi, bir sezon ve altı bölümden oluşan dizinin her bölümü yaklaşık bir saat.

Tin Star

polisiye dizisi tin star
 • IMDb: 7,3
 • Google: %84

Sıradaki suç türünde yer alan en iyi polisiye dizimiz Tin Star. Konusu ise şöyle:

Kanada’nın Rocky dağlarındaki Little Big Bear isminde küçük ve sakin kasabaya yerleşen eski İngiliz dedektifi babanın tek istediği ailesine huzurlu bir ortamdır.

Fakat bu huzurlu  ortam, petrol rafinelerinin ortaya çıkması ve göçmenlerle suç çetelerinin de giderek çoğalmasıyla huzurunu kaybeder. Kasabada şerif olarak işe başlayan eski dedektif Jim ailesini korumak için her şeyi yapmaya hazırdır fakat bu kolay olmayacaktır.

Noah Hawley’in yönettiği dizinin başrolünde Billy Bob Thornton, Martin Freeman ve Allison Tolman yer alıyor. Üç sezon olan dizinin her bölümü ise yaklaşık bir saat.

Limitless

suç polisiye dizileri limitless
 • IMDb: 7,7
 • Google: %90

Sırada en iyi polisiye dizileri listemizde Lımıtlessvar.

Bradley Cooper’ın unutulmaz filmlerinden olan Limit Yok’un dizi uyarlaması olan , sadece bir sezon yayın hayatına devam etmiş olsa da izlerken tat alacağınız bir yapım. Brian Finch NZT isimli uyuşturucuyu keşfettikten sonra hayatı değişir. Bu hayatı değişen adamın hayatının anlatıldığı film dram ve gerilimi de içinde barındırıyor.

Yönetmenliği Craig Sweeny tarafından yapılan dizinin başrol oyuncusu Bradley Cooper aynı  zamanda yapımcılar arasında da.

Law and Order

law and order polisiye dizisi
 • IMDb. 7,7
 • Google: %86

Sıradaki en iyi polisiye dizilerinden biri olan Law & Order’in konusu şöyle:

New York’ta görev yapan bir grup savcı ve polisin anlatıldığı dizi konusundan ziyade 457 bölümlü uzun soluğuyla dikkatleri çekiyor. Suçlular ve davalar üzerine kurgulanmış dizinin geniş de izleyici kitlesi var. Siz de bu izleyici kitlesinin içinde yer almak isterseniz ve  uzun soluklu dizi severi iseniz bu sdizi çok beğeneceğiniz türden.

Dick Wolf tarafından yönetilen dizinin başrolerinde Sam Warerston, S. Epatha Merkerson ve Alana de LA Garza yer alıyor.

Monk

polisiye dizileri monk
 • IMDb: 7,9
 • Google: %94

En iyi polisiye diziler listemizin son dizisine geldik. Bu dram unsurları da barındıran dizimizin konusuysa şöyle:

Adrian Monk, başarılı bir dedektiftir. Normal giden hayatı karısının bir bombalı saldırı esnasında can vermesiyle değişen adam obsesif kompulsif bozukluk hastalığına yakalanır. Ancak San Francisco polisinin başarılı dedektife ihtiyacı vardır. Yeniden görevine başlayan dedektif artık eskisinden çok farklıdır.

Etkileyici senaryosuyla öne çıkan dizinin yönetmen koltuğunda Andy Breckman oturuyor. Başrolleri ise Tany Shalhoun , Ted Levine ve Traylor Howard.

Evet sevgili 15şey.com okuru. Sizler için en iyi polisiye dizileri derleyip 15 filmlik bir liste oluşturduk. Umarız bu aksiyonsuz günlerde hayatınıza biraz olsun renk gelir. Şimdiden iyi seyirler dileriz.

Etiketler: en iyi polisiye diziler yabancı, en iyi polisiye diziler 2020, en iyi polisiye diziler imdb, en iyi polisiye diziler netflix, en iyi polisiye aksiyon dizileri, en iyi polisiye amerikan dizileri, en iyi polisiye dedektif dizileri,


Barış YALÇINKAYA
Merhaba ben Barış, uzun yıllardır internet dünyasında (YouTube, Instagram vs.) içerik üretiyorum. Ayrıca kripto paralar ve yatırım dünyası hakkındada kendimi geliştirmeye, yabancı kaynakları tüketmeye ve insanlara kendi dilimle anlatmak için elimden geleni yapıyorum.