Kahve Çeşitleri Türk ve Dünya Kahveleri Hakkında Merak Edilenler


kaç çeşit kahve vardır

Kahve Çeşitleri Nelerdir?

Günün her dakikasında tüketilen kahve, kimi zaman ders çalışan öğrencilere yoldaş, kimi zaman arkadaşlarla yapılan sohbetlerin olmazsa olmazı. En güzel anıların misafiri olan bu kahve uzun bir geçmişe sahip. Uzun yollardan geçerek masamıza ulaşan kahveler, tüm dünyada sosyalleşme aracı olarak da kullanılıyor. Şimdi gelin sizlerle kimi zaman dışarda içtiğimiz kimi zamanda baristaları kıskandıracak şekilde evimizde yaptığımız kahvenin geçmişine bakalım. Daha sonra da en çok tüketilen ve lezzetli kahve çeşitleri nelermiş inceleyelim!

İlk Olarak Kaç Çeşit Kahve Türü Vardır?

Dünyada kahvenin birçok çeşidi mevcuttur. Temel olarak 30 çeşit kahve türü olduğunu söyleyebiliriz. Ancak bu söyleyebileceklerimiz sadece en çok içilen kahve tipleridir. Yani Türk kahvesi, Brezilya kahvesi vs. bunlar sizlere aktarabileceğimiz kahve çeşitleridir. Kahveler genel olarak tatlarına, barındırdığı aromalara ve içindeki katkı maddelerine göre ayrılmaktadır. Tabi bunları tatmaya kalksak yıllara ihtiyacımız olacaktır!

  • Geçmişten Günümüze Kahvenin Hikayesi

Kahve hakkında anlatılan hikâyelerin doğruluğu kanıtlanmış olmasa da insanı etkileyen bir yapısı var. Kaldi isimli bir çoban, Güneybatı Etiyopya’nın bir dağında keçilerini otlatırken daha sonra her sofrada yerini bulacak içeceği keşfediyor.

  • Kahve İçen Keçiler Enerji Doluyor!

Keçilerin kahve çekirdeklerini yedikten sonra enerji ile dolması Kaldi’nin dikkatini çeker ve bu durumu keşişlerle paylaşır.

  • Gerçekten Keşişler mi Keşfetti?

Keşişler kahvenin acı tadını sevmeyip ateşe atarlar ve ateşte kavrulan kahvenin bugün bile cezbeden kokusu keşişlerin ilgisini çeker. Bugün severek demlediğimiz kahvenin ilk demlenilip içilmesi de bu keşişler arayıcılığıyla olmuştur.

Ardından uzun bir yolculuğa çıkan kahve çekirdekleri kıta kıta gezip en sonunda şu an elimizde bulunan fincanlara kadar ulaşmayı başarır.

Dünya üzerinde temelde iki tür kahve çeşidi vardır. Arabica ve Robusto olarak bilinen bu iki çeşitten her ülkeye göre farklılık gösteren birçok çeşit kahve hazırlanmaktadır. Şimdi kahvenizi de alın  gelin bu en ünlü kahve çeşitlerine beraber göz atalım.

Filtre Kahve Çeşitleri

Granül kahvelerin yerini günümüzde hızla alamaya devam eden filtre kahve çeşitleri her geçen gün hayatımızda yerini daha da sağlamlaştırıyor. Sabahların vazgeçilmesi, öğlen aralarının enerji veren içeceği olan filtre kahveler, isteğe göre çeşitlenen yapımlarıyla da herkesin damak zevkine hitap etmeyi başarıyor.

Sıcak, soğuk, sade, sütlü veya aromalı olarak tüketilebilen filtre kahvelerin birçok farklı çeşidi mevcut. Çekilmiş kahve çekirdeğinin filtreden süzülen su yardımıyla demlenmesi sonucu elde edilen kahve, French Press yardımıyla sıcak suyu öğütülmüş kahvenin üzerine ekleyerek de hazırlanabilmekte.

Peki filtre kahve çeşitleri nelerdir? Filtre kahveyi incelediğimizde en çok kullanılan çeşitlerin Brezilya kahvesi, Kolombiya kahvesi, Kenya kahvesi Etiyopya kahvesi ve Endonezya kahvesi olarak sınıflandırabiliriz.

Aslında filtre kahve tamamen kahve çekirdeklerinin öğütülmüş hali olarak karşımıza çıkar. Üç çeşit olarak bilinen kahve çekirdeklerinden en çok bilineni Arabica, daha yüksek bölgelerde yetişmesi ve daha lezzetli olmasıyla öne çıkar, birçok kahve çeşidinin de hammaddesidir.

Bir diğer kahve çekirdeği türü olan Robusta, Arabica’ya göre daha yüksek kafein oranıyla bilinir ve daha çok harman olan kahve çeşitlerinde kullanılır. En az kullanılan ve Filipin kökenli olan Liberica türü ise diğerlerine nazaran daha iri taneli olması ve lezzet olarak daha aşağıda olmasıyla bilinir.

Bu kahve çekirdeklerinden damak tadına en uygun olanının seçilmesiyle filtre kahve çeşitleri yapmaya başlanılabilir. Çünkü filtre kahve çeşitleri tamamen kahve çekirdeğine göre belirlenir. Her kahve çekirdeğinin sahip olduğu bölge ve tat kahve çeşidinin de adı olur.

İlginizi çekebilecek bir diğer yazımız en iyi filtre kahve makinesi yazımıza bağlantıdan ulaşabilirsiniz. Filtre kahve nasıl yapılır sorusunun cevabı ve filtre kahve yapımının incelikleri için de linke tıklayabilirsiniz!

Peki içtiğiniz filtre kahvenin kalitesi nasıl anlaşılır? Öncelikle her kahvede olduğu gibi filtre kahvenin kalitesini de çekirdeklerin tazeliği belirler diyebiliriz. Yani taze ve yeni öğütülmüş bir filtre kahveyi seçebilirsiniz. Diğer yandan filtre kahveyi kaliteli yapan unsanlardan birisi de demleme süresidir. Ayrıca demlediğiniz filtre kahveyi kısa süre içerisinde tüketmeniz de filtre kahve keyfinizin kalitesini arttıracaktır.

Brezilya Kahvesi

brezilya kahvesi

Brezilya tüm ülkeler arasında kahve çekirdeği üretiminde başı çeken ülkedir diyebiliriz. İstatistikler de bunu kanıtlıyor zaten. Asidite bakımından daha hafif bir konumda bulunuyor ve hafif tarçın aroması sayesinde en sevilen filtre kahve çeşitlerinden biridir. Tadı diğer kahve çeşitlerine göre daha yumuşaktır.

Kolombiya Kahvesi

kolombiya kahvesi

Brezilya’dan sonra kahve üretiminde ikinci sırada olan Kolombiya’dan gelen Kolombiya kahvesi en lezzetli kahve çeşitlerinden birisi. Asidesinin orta seviyede olması ve çikolata, fındık gibi çeşitli meyve aromalarından oluşan notalarıyla filtre kahve çeşitlerinden en sevilenlerinden biridir. Tadı yoğun ve hafif arasında kabul edilir.

Kenya Kahvesi

kahve çeşitleri

Kenya kahvesi, içerisinde de çeşitlere ayrılan bir kahve çeşididir. Genellikle kahve uzmanları tarafından en kabul edilebilir kahve olarak karşımıza çıkar. Diğer çeşitlere göre kahvenin tadı içen kişiye daha yoğun tadı gelecektir ancak kahvenin içerisine ekleyebileceğiniz malzemelerle yumuşatılabilmektedir.

Etiyopya Kahvesi

kahve çeşitleri nelerdir

Kahvenin ana vatanı olan Etiyopya, filtre kahve çeşitlerinde de en lezzetli olanlardan biridir de. Kendi içinde farklı dallara da ayrılan Etiyopya kahvesi, kahve çeşitleri arasında en lezzetli olanlardandır. Tadı oldukça yoğundur.

Endonezya Kahvesi

kahve türleri nelerdir

Dünyada en çok tercih edilen filtre kahve çeşitlerinden biri de Endonezya kahvesidir. Farklı notaları ve topraksı alt tabanıyla oldukça lezzetli filtre kahveler yapılmasını sağlar. Yoğun tadı sayesinde ağızda muhteşem tatlar bırakır.

Peki en yumuşak filtre kahve çeşidi hangisidir? Yumuşak ve filtre kahve içmek isteyenler için önerebileceğimiz en yumuak filtre kahve tipinin Kolombiya kahvesi olduğunu söylemek mümkün.

Türk Kahvesi Çeşitleri

Kırk yıl hatırı sayılan kahve çeşitlerinden olan Türk kahvesi, çekirdek üretim yerinden ziyade pişirme tekniği ile kabul görmüş bir türdür. Yanında Türk lokumu ve çikolata ile tüketilen Türk kahvesi bulunduğunuz anın tadını çıkarma konusunda sizlere yardımcı olacak içeceklerden birisidir!

Türk kahvesi kaç çeşittir sorusu sıkça sorulmakla birlikte bu soruya tek bir cevap bulmayı beklemek doğru olmayacaktır.

Ancak genel olarak Türk kahvesi çeşitlerini, sütlü Türk kahvesi, menengiç kahvesi, dibek kahvesi, Adana gar kahvesi, mırra, kervansaray kahvesi olarak sınıflandırabiliriz.

Sütlü Türk Kahvesi

Kahvenin sert tadını yumuşatmak amacıyla kullanılan süt, Türk kahvesiyle birleşerek de yumuşak içim sevenler için vazgeçilmez bir lezzettir.

Menengiç Kahvesi

Yabani Antep fıstığı ağacı olarak bilinen menengiç bitkisinin meyvesinden üretilen kahve, su ile yapılmakla birlikte genellikle süt ile yapıldığında daha lezzetli olan kahve çeşitlerinden biridir. Tadı çok hafiftir. Acı sevmeyenler bile şekersiz olarak kolayca tüketebilir.

Dibek Kahvesi

Taş ya da kahveye adını da veren dibekler arayıcılığıyla öğütülen dibek kahvesi, klasik Türk kahvesinden daha yumuşak ve yoğun tadıyla en sevilen kahve çeşitlerinden biridir. Dibek kahvesi lezzet bakımından olağanüstü kahvelerden birisidir.

İlginizi Çekebilir | dibek kahvesi yapılışı

Adana Gar Kahvesi

Türk kahvesine oranla daha sert ve espresso gibi olan bu kahve türü içen kişilerde alışkanlık yaptığıyla biliniyor. Tadı oldukça yoğundur.

Mırra

Normal kahve fincanlarından daha küçük kaplarda sunulan ve yapım aşaması oldukça zahmet isteyen bir tür olan mırra uzun demlenme sürecinden sonra imbiklerle sunuluyor. Özel ve uğraştırıcı bir kahve çeşidi olan mırra özel günlerde tüketilen bir kahve çeşidi olmuş durumda. Tadı ise oldukça yoğun.

Kervansaray Kahvesi

Adıyaman yöresine ait bu kahve türü içerisinde çikolata, keçiboynuzu, damla sakızı, menengiç kahvesi gibi birçok karışımı barındırıyor. Normal kahveden daha yumuşak içimli olan kahve, şekersiz tüketilebilecek kadar tatlı bir karışıma sahip.

Espresso Kahve Çeşitleri Espresso Bazlı Kahveler Nelerdir?

İtalyanlara özgü bir kahve çeşidi olan espresso, sert içimi ve hızlı tüketimiyle kahve sevdalıları için oldukça önemli bir tür. Espresso kahve çeşitleri ise geniş bir yelpazeye sahip. İtalyanca çabuk anlamına gelen espresso, hazırlanması ve tüketilmesinin oldukça çabuk olması sonucunda bu ismi almıştır.

Makinelerde, ince çekilmiş çekirdeklerden elde edilen espresso, genellikle 25-30 ml suyla hazırlanıyor. Küçük fincanlarda servis edilen espressonun Türk kahvesinden ayrılan yönü ise telvesinin olmayışı ve yüksek basınç altında hazırlanıyor olması.

Espresso yapmak için yüksek basınç ile demlenmiş bir pişirme yöntemi izlemeniz gerekiyor. Bunun için de en iyi seçenek bir espresso makinesi sahip olmak. Peki alabileceğim en iyi espresso makinesi hangisi sorusunu soruyorsanız hazırladığımız içeriği okuyabilirsiniz!

Doppio, espressonun iki shot halinde hazırlanmasıyla oluşan kahve çeşitlerinden biri. Ristretto ise daha az su ve daha çok kahve ile yapılan oldukça sert bir espresso türü. Lungo ise Ristretto’nun tam aksine iki kat fazla su ile hazırlanan espressoya verilen isimdir.

Espresso bugün gittiğimiz üçüncü dalga kafelerde yapılan birçok kahve çeşitlerinin malzemesi olarak kullanılıyor. Farklı oranlarda su, süt veya tatlandırıcılarla hazırlanan espresso bazlı kahve çeşitleri ise şunlar:

Cappuccino

Genellikle sorulan cappuccino hangi kahveden yapılır sorusuna burada cevap vermiş olalım. Cappuccino espresso bazlı kahve çeşitlerinden en yaygın olanıdır. Yani cappuccino espressodan yapılır. Oldukça köpüklü olarak hazırlanan ve üzerine rendelenmiş çikolata ile servis edilebilen kahveyi İtalyanların sadece kahvaltıda tercih ettiği bilinir; yumuşak ve hafif tadı da sabahları tercih edilmesinin nedenlerinden biridir.

Americano

Bir fincanın yaklaşık üçte ikisine su geri kalanına da espresso konularak hazırlanan americano, İtalyancada Amerikan kahvesi olarak bilindiği için bu isimle anılır. Su ile seyreltildiği için de içimi espressodan  daha kolay olur. Tadı espressodan daha yumuşaktır.

Latte

Kafelerde hızlı bir şekilde alınıp içildiği için karton bardaklarla sunulan latte aslında cam bardak ile servis edilmesi gereken kahve çeşitlerinden birisi.. Bir shot espresso üzerine, iki shot sıcak süt eklenerek yapılan ve üzeri köpük ile kapatılan latte, yumuşak içimiyle birçok kişinin favori kahvesi olmuş durumda.

Aslında latte en lezzetli kahvelerden birisi. Yukarıda bir shot dedik ama, süt ve espresso oranının 2/1 olması lazım. Yani 2 ölçü süt, bir ölçü espresso. Daha detaylı bilgi için latte nasıl yapılır yazımızı okuyabilirsiniz.

Macchiato

Lekeli anlamına gelen macchiato, espressonun sertliğini kırmak amacıyla süt ile yapılan ve çeşitli şuruplar ile tatlandırılan espresso bazlı kahve türlerinden biridir. Tadı oldukça hafif ve tatlıdır.

Mocha

Espressonun tadının çikolata ile harmanlandığı kahve olan mocha, bir shot espressonun üzerine süt ve çikolata tozu ile hazırlanıp, köpük ile servis edilmesiyle hazırlanıyor. En çok bilinen mocha türü ise beyaz çikolata ile hazırlanmış olan white chocolate mocha. Tadı şekerli, içimi ise yumuşaktır. Peki mocha nasıl yapılır?

Flat White

Yine bir shot espressonun üzerine ısıtılmış süt eklenerek oluşturulan kahve çeşitlerinden biri olan flat white, Avustralya kökenli bir kahve türü. Cappuccino ile birçok yönden benzerlik gösteren kahvenin ayrılan yönü ise köpüksüz oluşu. Sertliği kırılmış olan kahvenin içimi yumuşaktır.

Espresso’nun yapılış biçimi hakkında ek bilgi almak için de espresso nasıl yapılır yazımızı okuyabilirsiniz!