Dibek Kahvesi Nasıl Yapılır? Dibek Kahvesi Tarifi ve Bilmeniz Gerekenler


dibek kahvesi nasıl yapılır

Dibek Kahvesi Nasıl Yapılır? Dibek Kahvesi Tarifi

Eşsiz kokusu ve muhteşem tadı ile her içeni kendisine hayran bırakan Türk kahvesinin kendine has bazı çeşitleri de mevcuttur. Bu çeşitlerden belki de en bilineni dibek kahvesidir. Peki dibek kahvesi nasıl yapılır ve dibek kahvesi hakkında bilmeniz gerekenler nelerdir? Yumuşak ve yoğun tadı sayesinde herkes tarafından tüketilen ve oldukça sevilen bir çeşit olan dibek kahvesinin üretilme aşaması ise oldukça dikkat çekici ve uzundur.

Uzun yıllardır tüketilen halen de tüketilmeye devam eden kahvenin en dikkat çeken özelliği uzun emek sonrası pişirmeye hazır hale gelmesidir. Mistik bir havası ve kokusu olan kahve her yaşta insanın en sevdiği kahvelerin başında gelir. Şimdi yazımızda sizler için dibek kahvesi tarifinin yanı sıra, şekerli olup olmaması, süt ile yapılıp yapılmaması gibi püf noktaları hakkında bilgi vereceğiz. Mis gibi kahve kokan bir yazıya hazırsanız başlıyoruz.

Dibek Kahvesinin Özellikleri Nelerdir?

Dibek kahvesi, tüm dünyada tüketilen eşsiz bir kahvedir. Bir diğer adı da Osmanlı dibek kahvesi olan kahve, Osmanlı dönemlerinden günümüze kadar ulaşmayı başarmıştır. Yapım aşaması oldukça emek ister. Adını da aldığı dibek adı verilen bir diğer ismi de havan olan yerlerde el gücü ile dövülerek elde edilir. Özen ve emek ile toplanan bitkiler bu dibeklerde uzun uzun dövülerek toz haline gelir. Rengi normal kahveden daha açıktır.

Dibek kahvesinin tadı ise Türk kahvesine göre daha tatlı ve yumuşaktır. Normal Türk kahvesinden daha kıvamlı olması da telvesinin bolluğundandır. Esasen dibek kahvesi bir kahve pişirme tekniği değildir. Kahvenin elde edilme aşamasının sonucunda kahveye bu isim verilmiştir ve bir kahve türü oluşmuştur.

Dibek kahvesi, içerisinde çok çeşitli aromatik bitki barındırır. Keçiboynuzu, sahlep, menengiç, zahter, kakao, kahve çekirdekleri ve kahve kreması bunlardan birkaçıdır. Ayrıca damla sakızlı dibek kahvesi, kakuleli dibek kahvesi gibi çeşitlere de sahiptir. İçerisine konulan her malzeme her coğrafyada farklılık göstermektedir; fakat vücut için hepsi çok yararlıdır. Dibek kahvesini diğer tüm kahvelerden ayrılan en önemli özelliği: dibekte öğütülüyor olmasıdır. Bunun yanında içerisinde bulundurduğu değişik tatta bitkiler de diğer bir önemli özelliği.

Dibek Kahvesinin Faydaları Nelerdir?

dibek kahvesi tarifi

Dibek kahvesinin içimi kadar kalan telvesi de oldukça faydalıdır. Cilde sürüldüğünde doğal peeling özelliği göstererek kan akışını hızlandırır ve cildi yumuşatır. Ayrıca kırışıklıkları engeller ve cilt lekelerini önlemeye yardımcı olur. Cilde faydasının dışında bazı hastalıklara da iyi geldiği bilinmektedir. Kanser ve Parkinson hastalığının yardımcılarından biridir. Kolesterolü dengelemeye yardımcı olur. Şeker hastalığına karşı korur, yemek sonunda tüketildiğinde sindirime yardımcı olur. Doğal ağrı kesici özelliğine de sahiptir. Baş ağrılarına çok iyi geldiği bilinmektedir. Bu saydığımız yararları dışında dibek kahvesinin faydaları saymakla bitemeyecek kadar çoktur. Kısaca listelenmesi gerekirse ise dibek kahvesinin faydaları şöyle sıralanabilir:

 • Dibek kahvesi mideyi çalıştırır
 • İçerisindeki üzüm çekirdekleri sayesinde hafızayı güçlendirir
 • Hazmı kolaylaştırır
 • Kanseri önlemeye yardımcı olur
 • Parkinson hastalığına karşı koruma sağlar
 • Kolesterolü dengeler
 • Ağrı kesici özelliğe sahiptir
 • Safra taşlarının düşmanıdır
 • Cildi korur, doğal peeling özelliği taşır
 • Tokluk hissi verir
 • Şeker hastalığının önleyicisidir

Dibek kahvesi tarifinin tarihine baktığımızda Bosna ve Osmanlı’da yaygın olduğunu görürüz. Yaygın olan Dibek kuyularında, dibeklerde dövülerek elde edilen kahve 19. asrın ilk yarısına kadar devam etmiştir. Öğütmeye yarayan dibeklerin ise ilk olarak tahıl öğütüşünde kullanıldığı bilinmektedir. Zamanla farklılaşarak günümüze kadar gelen dibek kullanımı aslında günümüzde azalmıştır. El emeğine dayalı dibekler yerini elektrikli araçlara bırakmıştır. Günümüzde artan kahve değirmenlerinin sayısı ve gelişen teknoloji ile dibekte öğütülen orijinal dibek kahvesi ne yazık ki kolay bulunmuyor. Fakat ülkemizde özellikle Güneydoğu Anadolu ve Ege Bölgesi’nde orijinaline en yakın tadı bulmak mümkün. Fakat dibek kahvesinde kullanılan tahıllar farklılaşmamış; günümüze kadar gelmeyi başarmıştır. O eşsiz kokusu ve tadı ile hala en çok tüketilen kahvelerden biri olma özelliğini taşır ve dibek kahvesi tarifi evlerde en çok yapılan kahve tariflerinin balında gelmeyi sürdürür.

Her Damağa Hitap Eden Dibek Kahvesi Tarifi

dibek kahvesi tarifi yapılışı

Kırk yıl hatırı sayılan Türk kahvesinin en yumuşak türü olan dibek kahvesi içeni kendisine hayran bırakır. Aslında normal Türk kahvesinden pek de farklı olarak pişmez. Fakat pişirmek için uyulması gereken püf noktalara da sahiptir.

Dibek Kahvesi Tarifi İçin Gerekli Malzemeler

 • Dibek kahvesi
 • Fincana istediğiniz kadar su
 • Şeker ilave edecekler için şeker
 • Sütlü yapacaklar için fincanları kadar süt

Eğer cezveleriniz hazırsa dibek kahvesi  tarifimizi vermeye başlayabiliriz:

Dibek Kahvesi Tarifi

Adım 1#Kahve kaç kişilik yapılacaksa kişi sayısı kadar tatlı kaşığı kahve (örneğin iki kişilik ise iki tatlı kaşığı) cezveye tepeleme doldurularak alınır. (isteğe bağlı şeker eklenecekse bu aşamada istenilen miktarda koyulmalıdır.) üzerine yine kişi sayısı kadar fincan su eklenir.

Adım 2# Ocağın üzerine koymadan önce kahve su ile iyice karıştırılır.

Adım 3# Su ile karışan kahve ocağın üzerine konulur ve karıştırılmaz.

Adım 4# Köpürmeye başladığı anda taşmadan ocaktan alınır ve köpük fincanlara boşaltılır.

Adım 5# Daha sonra cezve yeniden ocağın üzerine konulur ve bir taşım daha pişirilir.

Adım 6# Ardından kalan kahve de fincanlara paylaştırılır. Muhteşem kahveleriniz ardık servise hazırdır.

Dibek Kahvesi Tarifinin Püf Noktaları ise şöyledir:

dibek kahvesi yapımı
 • Dibek kahvenizin yoğunluğunu ayarlamak için içerisine normal Türk kahvesi ekleyebilirsiniz. Böylelikle daha sert ve yoğun kahve elde edebilirsiniz. Dibek kahvesi tarifinde her bir tatlı kaşığı dibek kahvesine bir çay kaşığı normal Türk kahvesi ekleyebilirsiniz.
 • Eğer kahvenizi sadece yapacaksanız dibek kahvesinin yapım aşamasında içerisine şeker koymamalısınız.
 • Orta dibek kahvesi tarifi için ise bir tatlı kaşığı kahveye bir çay kaşığı şeker ve ardından bir fincan soğuk su ekleme yapmalısınız.
 • Şekerli dibek kahvesi tarifi için ise bir tatlı kaşığı kahveye bir tatlı kaşığı şeker ve bir fincan soğuk su eklemelisiniz.
 • Eğer kahveniz daha yumuşak ve köpüklü olsun isterseniz şeker eklemeyerek (aksi takdirde oldukça tatlı olacaktır)  içerisine istenilen miktarda çikolata ekleyebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir | Kahve tutkunları için, en iyi Türk kahvesi makinesi hangisi?

Dibek Kahvesi Tarifi: Süt ile Yapılır mı?

Dibek kahvesi tadı oldukça yumuşak bir kahvedir. Normal Türk kahvesinden ayrılan yönlerinden biri de tadı ve renginin farklılığıdır. Sütlü kahveyi andıran yapısı süt ile yapılmaz gibi görünse de damak zevkinize göre kahvenizi süt ile yapabilirsiniz. Süt ile yaptığınızda kahvenizin içimi daha yumuşak olacaktır.

İlginizi Çekebilecek Bir İçerik Daha! Güne keyifle başlamanızı sağlayacak, sizlere lezzetli filtre kahveler sunacak en iyi filtre kahve makinesi içeriğimiz için bağlantıya tıklayabilirsiniz!

Dibek Kahvesi Tarifi: Şeker ile Yapılır mı?

Her ne kadar dibek kahvesinin yumuşak içimli olduğunu söylesek de bazı damaklara sert ve acı gelebilir. Bu yüzden kahvenizi isteğe bağlı olarak şeker ilave ederek pişirebilirsiniz.

Sizler için yukarıda, dibek kahvesi nasıl yapılır, dibek kahvesi tarifi, dibek kahvesi süt ile yapılır mı, dibek kahvesi şeker ile yapılır mı gibi sorulara cevap vermeye çalıştık. Bu uzun yıllardır sabahları uyanmak için, arkadaşlarla ve aile ile sohbet ederken bizlere eşlik eden kahveyi sizlere tanıtmaya çalıştık. Vücut için sağlığı say say bitmeyen dibek kahvesinin en çok bilinen yararlarına değindik. Evlerimize gelen misafirlerimiz için veya akşam yemek sonrası içmek için bir de bol köpüklü dibek kahvesi tarifi verdik. Şimdiden yapacağınız kahveler için afiyet olsun.

Evet sevgili 15sey.com okuları, kahveler hakkında daha fazla içerik için tarifler kategorimizi ziyaret edebilirsiniz. Bu yazımızda dibek kahvesi nasıl yapılır, dibek kahvesi süt ile yapılır mı gibi sorulara yanıt verdik. Umarız lezzetli bir kahve içmenizde katkımız olmuştur.


Barış YALÇINKAYA
Merhaba ben Barış, uzun yıllardır internet dünyasında (YouTube, Instagram vs.) içerik üretiyorum. Ayrıca kripto paralar ve yatırım dünyası hakkındada kendimi geliştirmeye, yabancı kaynakları tüketmeye ve insanlara kendi dilimle anlatmak için elimden geleni yapıyorum.