Latte Nasıl Yapılır? Evde Kolay ve Profesyonel Latte Yapımı


latte nasıl yapılır

Latte Nasıl Yapılır?

Kahve içmek herkes tarafından sevilir; bir de kahvenin üzeri şekillerle süslenmiş, sütün köpüğünün oluşturduğu bulut gibi beyaz katman ile de kaplandıysa görüntüsüyle mest eder. Bu tanımdan aklınıza direkt latte geldiyse doğru yerdesiniz! Sizler için lattenin derinliklerine indik ve latte nedir, latte nasıl yapılır, evde latte yapımı ve daha fazlasını araştırıp yazımızda bir araya getirdik. Latte sanatını öğrenmek ve lezzetli latte tarifleri için sizi yazımıza davet ediyoruz. Latte köpüğü kıvamında keyifli okumalar dileriz!

Yazımıza giriş yapmadan konuya biraz daha açıklık getirelim. Latte espresso bazlı bir içecektir. Bunun için birkaç ekipmana ihtiyaç duyacaksınız. Bunlara yazımızda değindik. Hem bilgilenmek ve hem de leziz kahveler içmek için yazımızın tümünü okumanızı öneririz.

Latte Nedir?

latte tarifi

Latte, asıl adı Cafe Latte olan İtalya’dan dünyaya yayılmış bir kahvedir. Latte İtalya dilinde süt demektir ve latte adını süt ile yapılmasından almaktadır. İlk olarak 17. yüzyılda ortaya çıktığı bilinen lattenin günümüzdeki şeklini alması ise 20. yüzyılda Amerika ve İskandinavya’da olmuştur. Tüm dünyanın günün her saatinde severek içtiği latte, İtalyanlar tarafından genellikle sabah kahvaltılarında tüketilmektedir.

Espresso bazlı içeceklerden en çok tercih edileni olan kahve, yumuşak içimi ile sert kahve sevmeyenlerin en sevdiği kahve türleri arasında başı çekmektedir. Temel olarak içeriği ısıtılmış süt ve espresso olan latte, damak tadına göre farklı aromalar, krema veya vanilya ile süslenebilmektedir.

Hemen hemen gittiğiniz her kafede karşılaştınız bu lezzetli kahveyi evde de yapmak istiyorsanız ve zorluğundan çekiniyorsanız hiç endişelenmeyin; çünkü latte, tarifi oldukça basit olan bir kahvedir. Şimdi sizleri bu lezzetli kahvenin tarifi ile baş başa bırakıyoruz.

Latte aslında basit bir şekilde yapılmaması gereken bir içecektir. Bunun için ihtiyacınız olan birkaç ekipman olduğundan bahsetmiştik. Moka pot, espresso makinesi ya da aero press. Çünkü kahveyi çok yakmadan demlemeniz gerekiyor ve bu demleme işlemi basınç altında oluyor. Yani lezzetli bir latte istiyorsanız kesinlikle bu aletlerden birine sahip olmanız gerekmekte.

Moka potlar genel olarak uygun fiyatlı olduğu için latte ve diğer kahve çeşitlerini yapmak için ideal bir araç diyebiliriz. Moka potlar hakkında fikir almak için moka pot yazımızı okuyabilirsiniz.

Aero pressler ise moka potlar kadar uygun fiyatlı değil. Zaten pratik bir yapımı olduğunu da söyleyemeyiz.

Espresso makineleri ise latte yapmanıza olanak sağlayan en profesyonel araçlardır diyebiliriz. Ancak bütçeniz yeterli değilse binlerce ödemek biraz zor olabilir. Ancak en keyif alacağınız ve lezzetle içeceğiniz kahvelerin espresso makinesi yardımıyla yapacağınız kahveler olduğunu söyleyebiliriz. Espresso makineleri hakkında daha fazla bilgi için en iyi espresso makinesi yazımıza bakmanız kahve yapımı hakkında size birçok şey katacaktır.

Latte Nasıl Yapılır? Basit Latte Tarifi

Latte yapımı evde çok basit olarak yapılsa da diğer kahvelere oranla biraz zorlayıcı olabilir ama endişelenmeyin size verdiğimiz tariflerle evde kolayca latte yapabileceksiniz.

Latte yapımında gerekli olan malzemelerle işe başlayalım. İşte en lezzetli evde latte yapımı için malzeme listesi:

 • Sütten köpük elde etmek için kullanılacak bir alet (French Press, mikser, süt çırpıcı gibi)
 • 1 bardak süt
 • Yarım bardak su
 • İsteğe göre şeker
 • 1 yemek kaşığı öğütülmüş kahve

Adım Adım Latte Nasıl Yapılır?

Adım 1#Sütü Isıtın:

İlk olarak süt ısıtılır. Ardından istenilen derecede ısıtılan süt ile şeker yeterince köpürene ve yoğunlaşana kadar çırpılır.

Adım 2#Kahve Çözünene Kadar Karıştırın

Çırpılan ve yeterince köpüren süt ile şeker kenara alınır. Sıra kahve ile suyu birleştirmekte. Bir başka bardakta kahvenin üzerine eklenen su kahve iyice çözünene kadar karıştırılır.

Adım 3# Kahveyi Sütün Üzerine Dökün

Son olarak ise kahve ve su karışımı çırpılan sütün üzerine dökülür. Latteniz hazır! İsteğe göre çikolata, karamel veya fındık ile süsleyebilirsiniz.

Lattenizi bu malzemeler ile sınırlandırmak zorunda değilsiniz; isterseniz yapım aşamasında içine ekleyeceğiniz çikolata, karamel veya diğer aroma katıcı ürünlerle lattenizi süsleyerek servis edebilirsiniz.

Evde Profesyonel ve Lezzetli Latte Nasıl Yapılır?

Evde profesyonel bir şekilde kahve yapmak için üç farklı seçeneğiniz mevcut. Bunlardan birisi moka pot, ikincisi aero press ve üçüncüsü de espresso makinesidir.

Yazımızın giriş kısmında bahsetmiştik, latte espresso bazlı bir içecek olduğu için, ilk başkta aldığınız kahveyi demlemeniz lazım. Kahve demlenir mi demeyin, evet efendim demlenir!

Peki moka pot ne işe yarar? Moka pot, espresso makinesinin işlevini yerine getiren küçük bir alettir. Kahveyi demlemek için bir basınca ihtiyacınız olduğu için moka pot kahveyi demlemenize olanak sağlar.

Soğuk Latte Nasıl Yapılır? Soğuk Latte Tarifi

Özellikle sıcak yaz aylarında serinlemek için tercih edeceğiniz buz gibi soğuk latte için malzemeler şöyle:

 • 1 tatlı kaşığı öğütülmüş kahve
 • 1 su bardağı süt
 • Süt köpürtmeye yarayan herhangi bir alet
 • Buz kütleleri

Eğer malzemeleriniz hazırsa sıra soğuk lattenizi yapmaya geldi:

İlk olarak kahvenizi demleyerek işe başlamalısınız; çünkü siz diğer ürünleri hazırlarken demlenen kahvenizin soğuması gerekmektedir. Demlenen kahveyi bir kenara ılıması için aldıktan sonra sıra sütü çırpmaya geliyor. French Press veya mikser yardımıyla soğuk sütü yoğun bir kıvam alana kadar çırpın. Lattenizi servis edeceğiniz bardağa istediğiniz kadar buz koyun ve üzerine köpürttüğünüz sütü ve ardından da demlenen kahvenizi ekleyin. Üzerini de damak zevkinize göre süsledikten sonra soğuk latteniz içmeniz için hazır olacaktır. Afiyet olsun.

Yaz aylarında içinizi serinletecek soğuk kahve tarifleriiçin tıklayın!

Latte Süslemesi Nasıl Yapılır? Latte Art Nedir?

latte ard nedir nasıl yapılır

Latte, hem tadı hem de görüntüsü ile büyülen bir içecektir. Lattenin lezzeti kadar sunumunun da iyi yapılması şarttır. Kahve yapmak her ne kadar kolay görünse de iyi kahve yapmak emek ister. Latte art (süt sanatı) kahveleri güçlendiren ve eğlenceli motiflerle kahve keyfini ikiye katlayan süt ile çeşitli motifler yapma sanatıdır. Latte, süt ağırlıklı bir kahve olduğundan latte art bu kahvede gerçek bir sanata dönüşür. İşte tüm ayrıntılarıyla latte süslemelerinde en çok kullanılan yaprak ve kalp motiflerinin yapımı:

Lattenizi süslemek için bembeyaz köpüren süte ihtiyacınız vardır. Bunun için ilk olarak sütünüzü ideal kıvamı bulana kadar köpürterek işe başlayın. Süt köpüğü sütten ayrılması gerekir ki kalan köpük ile harika motifler yapabilesiniz; bu yüzden öncelikle sütü kahvenize sadece köpük kalana kadar boşaltın.

Lattenizin üzerinde kalp yapmak isterseniz köpüren sütü fincanızın üzerine yavaş yavaş dairesel hareketlerde gezdirin ardından köpüğü boşalttığınız kabı yukarı kaldırın ve sütle ortadan bir çizgi çekin. İşte fincanınızda lattenizin tam ortasında bir kalp oluştu!

Yaprak motifi kalpten biraz daha uğraştırıcı ama asla zor değil. Süt köpüğünü boşaltacağınız kap fincana ne çok yakın ne de çok uzak olamayacak bir mesafeden fincanın üst kenarından doldurulmaya başlanır. ardından aşağı doğru zikzak hareketleri çizilerek köpük boşaltılır. Zikzaklar ile aşağı gelindiğinde yukarıya doğru son bir çizgi çizilir ve işte yaprak motifi hazırdır.

Latte Art Yapımında Püf Noktalar

Latte Art yapımı eğer şekil yapmak için kullanılacak kalıplar yoksa biraz zahmetli bir iştir. Bu yüzden oldukça dikkat edilmelidir. İşte Latte art yapımında lazım olacak bilgiler:

 • Öncelikle köpüklü süt hazırlanan kahvenin üzerine hızlı bir şekilde dökülmesi gerekir. Çabucak dökeyim derken eşit dökmek de ihmal edilmemeli.
 • Süt köpüğü dökülürken fincana ne çok yakın ne de çok uzak olmalı; önerilen yaklaşık mesafe ise genellikle 5 cm olmalıdır. Çünkü eğer köpüğü kahveye çok uzak dökerseniz süt krema ile birleşir ve yüzeye çıkamaz, yakın döküldüğünde ise köpük kremanın üzerine kalın bir tabaka halinde inecek ve şekiller yapmanız engellenecektir.
 • Köpüğün kıvamı da latte art yapımında çok önemlidir. Köpüğün ince gözenekli  ve yumuşacık kıvamlı olmasına özen gösterin.

Latte Yapımının Püf Noktaları Nelerdir?

Latte yapımında bazı altın kurallar vardır. Eğer bu altın kurallara uyulduğunda daha lezzetli ve tam kıvamında kahveler yapmanız kolaylaşmış olacak. İşte latte yapımında olmazsa olmazlar:

 • İlk kural her kahve yapımında olduğu gibi bu kahvede de taze kahve çekirdeklerinden öğütülmüş kahve kullanmaktır. Bu sayede aroması tam ve tadı daha güzel kahveler elde edilebilir.
 • Latte, sütü yoğun bir kahve olduğundan sütün ısıtılması en dikkat edilmesi gereken bir diğer husustur.
 • Sütünüz köpüğü tam istediğiniz kıvama geldiğinde hiç bekletilmeden kahveye eklenmelidir ki köpük dağılmadan durabilsin.
 • Eğer dışardan satın aldığınız latteler gibi kahvenizin katman katman görünmesini istiyorsanız köpürttüğünüz sütün üzerine bir yemek kaşığı tutarak demlenen kahveyi döktüğünüzde kahvenizde katmanlar oluşacaktır.

Tüm bu tariflerin yanı sıra temelde malzemeler değişmeyerek kendinize has yaratıcılıkla çeşit çeşit kahveler yapmak sizlerin elinde. İstediğiniz malzemeleri beraber yakışacağınızı düşünüyorsanız lattenize ekleyebilirsiniz; tercih tamamen size kalmış.

Genel olarak latte hakkında bilgiler verdiğimiz ve evde latte yapmayı kolaylaştıracak tariflerle zenginleştirdiğimiz yazımızı umarız beğenmişsinizdir. 15sey.com olarak sizler için kahve araştırmaları yapıyor ve lezzetli kahveleri evinize taşımaya devam ediyoruz. Her yudumda mutluluk içeren kahveler içmeniz dileğiyle, kahve kokulu günler dileriz. Afiyet olsun.


Barış YALÇINKAYA
Merhaba ben Barış, uzun yıllardır internet dünyasında (YouTube, Instagram vs.) içerik üretiyorum. Ayrıca kripto paralar ve yatırım dünyası hakkındada kendimi geliştirmeye, yabancı kaynakları tüketmeye ve insanlara kendi dilimle anlatmak için elimden geleni yapıyorum.