Bitcoin Nedir? Yeni Başlayanlar İçin Bitcoin


bitcoin nedir simgesi ve sahibi

Son yılların en çok konuşulan konularından birisi Bitcoin ve kripto paralar. Fiyatının hızlı bir şekilde yükselmesi, yatırımcılarına ciddi kazançlar sağlaması Bitcoin’i tüm dünyada popüler hale getirdi. Elbette fiyatı hızlı bir şekilde yükselse de birçok kişi, Bitcoin’in sahip olduğu teknoloji sebebiyle durdurulamaz olduğunu ve dijital altın olacağını iddia ediyor. Peki Bitcoin nedir, nasıl çalışır? Basit bir şekilde Bitcoin’i nasıl tanımlarız?

Gelin Bitcoin hakkında sıklıkla sorulan soruları cevaplayalım ve Bitcoin nedir sorusunun yanıtını bulalım!

Basit Bir Şekilde Bitcoin Nedir?

bitcoin logosu

Bitcoin, insanlar tarafından alınıp, satılabilen; ticari değer tranferi yapılmasına olanak sağlayan; devletlerin, bankaların ya da üçüncü şahıs kişi ya da kişilerden bağımsız bir şekilde çalışan dijital para birimidir.

Yukarıda ticari değer transferi yapılması cümlesini kullandık. Peki bu ne anlama geliyor? Mesela siz dünyanın bir ucunda yaşayan arkadaşına para göndermek istediniz. Ancak hafta sonu olduğu ve yurt dışına para transferinin hafta içi yapıldığı için gönderemediniz. Ama Bitcoin ile saniyeler içerisinde transfer yapabilirsiniz. Yani Bitcoin birçok kişinin yatırıp yaparken para kazandığı bir araçken bunun yanında değer transferi yapılmasını da sağlar.

2008 yılında Satoshi Nakamoto ismini kullanan bir kişi ya da grup tarafından ortaya atılan Bitcoin fikri, 2009 yılında çalışmaya başlamıştır. Yani 2009 yılından bu yana, ilk günlerinde sınırlı sayıda kişi tarafından bilinen Bitcoin bugün milyarlarca kişi tarafından bilinmekte ve milyonlarca yatırımcısı bulunmaktadır.

Bitcoin’in ne olduğunu basit bir şekilde açıkladık. Sonuç olarak Bitcoin alınıp, satılabilen; değer transferi yapmak için kullanılan ve merkeziyetsiz bir araçtır. Merkeziyetsizden kastımız ise teknolojinin herhangi bir kişi ya da kurum tarafından yönetilmemesidir.

Bitcoin Mantığı Nedir?

bitcoin çalışma mantığı peer to peer

Bitcoin’in mantığı üçüncü taraf kişi ya da kurumlara ihtiyaç duymadan finansal bir özgürlük sağlanmasıdır diyebiliriz. Çünkü Bitcoin’in mantığında kişinin kendi bankası olma fikri de bulunmaktadır. Mesela siz Bitcoin sahibisiniz, Bitcoin’lerinizi saklamak için sadece Bitcoin cüzdanına ihtiyacınız var. Yani herhangi bir bankaya, aracı kuruma ya da resmi kuruma ihtiyacınız yok. Bitcoin’leri dünyanın diğer ucuna göndermek istediğiniz durumda dahi bunu kendiniz yapabilirsiniz.

Bitcoin Hangi Ülkenin Para Birimi?

bitcoin ülkesi el salvador

Bitcoin Orta Amerika ülkesi olan El Salvador’un resmi para birimlerinden birisidir. Haziran 2021’de BTC’nin değişim aracı olacağını açıklayan El Salvador Başkanı, yılın son birkaç ayında bu gelişmeyi yasalar ile yürürlüğe koydu.

Ancak Bitcoin’in El Salvador’un para birimi olması Bitcoin’in sahibinin El Salvador olduğu anlamına gelmiyor. Bitcoin’in herhangi bir sahibi yoktur.

Kaç Tane Bitcoin Var?

yıllara göre bitcoin kaç tane var grafiği

Bitcoin’i değerli yapan durumlardan birisi de Bitcoin’in sınırlı sayıda olması. Satoshi Nakamoto Bitcoin yazılımını geliştirirken maksimum 21 milyon Bitcoin olacak şekilde geliştirdi. Yani dünyada dolaşımda olabilecek Bitcoin miktarı 21 milyondur.

Ancak şu anda 21 milyon Bitcoin mevcut değil. Şu anda 19 milyondan fazla Bitcoin dolaşımda bulunuyor. Daha detaylı bakacak olursak üretilecek Bitcoin sayısı yaklaşık 2 milyon ve 21 milyonuncu Bitcoin 2140 yılında çıkarılacak!

Sonuç olarak Bitcoin enflasyonist yapıda bir araç değil!

Bitcoin’in üretilme işlemi ise madenciler tarafından yapılmaktadır. Yani Bitcoin’i üreten kişilere madenci denmektedir. Peki Bitcoin nasıl üretiliyor?

Bitcoin Nasıl Üretilir?

bitcoin nasıl üretilir üretim cihazı

Bitcoin, çeşitli Bitcoin madenciliği yazılımları ve donanımları kullanan kişi ve kurumlar tarafından üretilmektedir. İşin doğrusu hergün çıkarılabilecek maksimumum Bitcoin sayısı bellidir. Yani dünyadaki tüm insanlar madencilik yapmaya çalışsa dahi bu sayı değişmiyor.

Madenciler Bitcoin blokzincirinde gerçekleşen para transferlerini ve ağda gerçekleşen işlemlerin doğruluğunu onayladıktan sonra bu olaylar bloklara işleniyor. Elbette bu bilgileri doğru işleyen madenciler ise birbiriyle yarış halinde.

Bitcoin ağında gerçekleşen işlemleri bloklara işleyen madenciler ödül olarak Bitcoin kazanmakta. Yani aslında madencilik olarak tanımlanan durum budur. Madenciler ağın güvenliğini sağlar, bloklara bilgileri işler ve Bitcoin kazanır! Ancak Bitcoin kazanma işlemi bu kadar basit değil! Burada Bitcoin nas

Bitcoin Madenciliği Nedir?

bitcoin madenciliği nasıl yapılır asic

Bitcoin’in nasıl üretilir sorusunu cevapladık. Şimdi de Bitcoin üretmek için madenciliğin ne olduğuna ve nasıl yapıldığına bakalım.

Bitcoin madenciliğinde temel olarak özel donanım cihazları, yani bilgisayar benzeri cihazlar kullanılarak karmaşık ve zorlu matematik probleri çözülür. Madenciler probleme çözüm bulduklarında ödül olarak Bitcoin alırlar.

Yani Bitcoin madenciliği, blok zincirdeki blokların madenciler tarafından doğrulanması ve zincire blok eklenmesiyle birlikte Bitcoin üretir.

Ancak şu anda Bitcoin madenciliğini tek başına yapmanız çok kazançlı bir durum olmayacaktır. Bitcoin’in ilk çıktığı günlerde, blokzincir ağı kalabalık olmadığı ve rekabet fazla olmadığı için madencilik bilgisayarlarla dahi yapılabiliyordu.

Ancak ağa katılan madenci sayısının artmasıyla birlikte bilgisayarlar verimsiz bir hal aldı. Daha sonra ekran kartları ile madencilik yapıldı. Ancak ekran kartları da madencilik konusunda verimsiz kalınca, sırf Bitcoin madenciliği için özelleştirilmiş cihazlar kullanılmaya başlandı.

Bitcoin Nasıl Çalışır?

bitcoin nasıl çalışır çalışma prensibi

Bitcoin, madencilerinin ağa güvenilirlik katması ve işlemleri doğrulaması prensibiyle çalışır. Ağda gerçekleşen her olay madenciler tarafından bloklara işlenir ve burada tutulur. Bitcoin ağı tüm dünyada izlenebilir ve ilk başlatıldığı günden bugüne her şey kayıt altında tutulur ve bloklar hiçbir şekilde değiştirilemez.

Yani siz 2009 yılında Bitcoin ağında gerçekleşen işlemlere bakmak istediğinizde 13 yıl sonra dahi bu bilgileri görebilirsiniz.

Bitcoin Cüzdanı Nedir?

bitcoin donanım cüzdanı

Bitcoin cüzdanı, Bitcoin sahiplerinin, sahip oldukları Bitcoin’leri saklamak ve güvende tutmak için kullanabileceği donanım ya da yazılım temelli cüzdanlardır. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi Bitcoin cüzdanları, Bitcoin sahibinin kendi bankası olmasını sağlıyor. Yani Bitcoin cüzdanı hem güvenlik hem de gizlilik konusunda oldukça iyi.

Bitcoin Nereden Alınır?

bitcoin binance'den alinir binance logosu

Bitcoin, Bitcoin borsalarından nakit veya kredi kartı karşılığında satın alınır. BTC alabileceğiniz yüzlerce Bitcoin borsası mevcut.

Türkiye’de seçebileceğiniz borsaların kıyaslaması için Binance mi BtcTurk mü ve Binance mi Paribu mu çeriklerimize bakın!

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi Türkiye’de ve dünyada Bitcoin ticareti için kullanabileceğiniz yüzlerce kripto para borsası mevcut. Ancak güvenilir kripto para borsalarını seçmeniz önemlidir.

En İyi Bitcoin Sitesi Hangisidir?

Kripto para yatırımcılarının dünyada ve Türkiye’de kullandığı en iyi Bitcoin sitesi Binance’dir. 20 milyondan fazla üyesi olan Binance şu an dünyanın en çok kullanılan Bitcoin sitesidir. Bu yazının yazarı olarak da benim için en iyi Bitcoin sitesi Binance diyebilirim. 2 yıldan fazla süredir kullandığım Binance şu anda dünyanın en büyük kripto para borsalarından birisidir.

Binance Nedir?

Binance nedir? Binance 2017 yılında kurulmuş, Bitcoin ve kripto paraları hızlı ve güvenilir bir şekilde alıp satabileceğiniz kripto para borsasıdır. Dünyanın neredeyse tüm ülkelerinde hizmet veren Binance, 2017 yılında kurulmasına rağmen rakiplerini geçmiş ve dünyanın en büyük kripto para borsalarından birisi olmuştur.

Bunun yanında Binance’in 2020 yılında Türkiye’de kurduğu Binance TR borsası da Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan kripto para yatırımcılarına daha hızlı bir şekilde hizmet vermek için açılmıştır.

Binance’de Bitcoin Hesabı Nasıl Açılır?

Binance’de Bitcoin hesabı açmak hiç de zor değil. Birazdan size vereceğimiz Binance kayıt linki ile güvenli bir şekilde Bitcoin hesabı açabilirsiniz. Ancak bilmeniz gereken birkaç nokta mevcut.

Tüm kripto para borsalarında kimlik doğrulama işlemi geçerli. Yani güvenilir kripto para borsalarını kullanmak istiyorsanız kimlik bilgilerinizi borsalar ile paylaşmak zorundasınız. Bunun en önemli sebebi kara para aklama faaliyetlerinin önüne geçmek ve kripto para dünyasını güvenilir kılmaktır. Binance’de kimlik doğrulama nasıl yapılır diyorsanız linke tıklayabilirsiniz!

15sey.com okurlarına özel ömür boyu geçerli %20 komisyon indirimi kazanarak Binance’e kaydolmak için buraya tıklayın!

Binance hesabı açmak için Yapmanız gereken ilk şey e-posta adresinizi, telefon numaranızı ve şifrenizi girdikten sonra e-posta adresiniz ve telefon numaranıza gelen kodu doğrulamak olacak. Böylelikle hesabınızı doğrulamış olacaksınız.

Ancak yukarıda bahsettiğimiz kimlik doğrulama adımını tamamlamazsanız Binance de dahil olmak üzere hiçbir kripto para borsası üzerinden Bitcoin alamazsınız.

Binance’e Nasıl Para Yatırılır?

Binance hesabınızı açtıktan sonra para yatırma seçeneği için önünüzde iki farklı seçenek bulunuyor. Kredi kartı veya banka kartı kullanarak saniyeler içerisinde Binance’e para yatırabilirsiniz. Bu oldukça basit. Kredi kartıyla Bitcoin nasıl alınır diyorsanız linke tıklayabilirsiniz.

Ancak Binance’e para yatırma işlemini tamamladıktan sonra paranızı çekmek istiyorsanız Türkiye’de kurulan Binance TR’yi de kullanmak zorundasınız. Peki Binance TR nedir?

Binance TR Nedir?

binance tr logosu

Binance TR, Binance’in Türkiye’de kurduğu kripto para borsasıdır. TR Binance’in kurulma amaçlarından birisi de Türk kripto para yatırımcılarının TL bazında Bitcoin ticareti yapabilmesi ve para yatırma, çekme işlemlerini hızlı bir şekilde halletmesidir.

Binance’den Nasıl Para Çekilir?

Binance’den para çekmek istediğinizde ilk önce sahip olduğunuz kripto paraları, Binance TR hesabınıza göndermeniz gerekiyor. Daha sonra bu kripto paraları TL’ye çevirerek banka hesabınıza gönderebilirsiniz.

Bu işlem ilk başta gözüne korkutucu gelebilir ancak saniyeler içerisinde çektiğiniz TL’ler hesabınıza geçecektir. Binance para çekme işlemi de bu kadar!

Bitcoin Nasıl Alınır?

Bitcoin nasıl alınır? Binance üzerinden Bitcoin almak için öncelikle mobil uygulamayı telefonunuza indirmeniz gerekiyor. Daha sonra mobil uygulama üzerinden Alım Satım butonuna tıkladığınızda Bitcoin alma sayfasına gidiyorsunuz. Burada almak istediğiniz Bitcoin miktarını ve değerini girdikten sonra Bitcoin alabilirsiniz.

Bitcoin’de Kaldıraçlı İşlem Nedir?

Bitcoin’de kaldıraçlı işlem, açacağınız pozisyonun büyüklüğünü artırarak işlem yapmanızı olanak sağlayan bir işlem çeşididir. Binance kaldıraçlı işlemlerde Bitcoin için kaldıraç oranı 1’den, 125’e kadar çıkmaktadır.

Kaldıracın mantığı ise şudur. Mesela 10 kaldıraçlı bir işlem yapmak istediniz ve elinizde 100 dolar var. 10 kaldıraçla işlem yaptığınız için işleminizin büyüklüğü 1000 dolar oluyor. Yani Bitcoin yüzde 1 yükseldiğinde kaldıracınız 10 olduğu için yüzde 10 kar etmiş olacaksınız.

Ancak Bitcoin yüzde 1 yükseldiğinde kayıp oranınız da yüzde 10 olacak. Bu yüzden kaldıraçlı işlemler Bitcoin piyasasına yeni giren kişiler ilk başlarda riskli olacaktır.

En Az Kaç TL’lik Bitcoin Alınır?

Farklı kripto para borsalarında en az 10 TL’ye kadar Bitcoin alabilirsiniz. Yani en az 10 TL’lik Bitcoin alınabilir. Ancak en az alabileceğiniz BTC miktarı borsalar arasında farklılık gösterecektir.

100 TL’lik Bitcoin Alınır mı?

Evet kripto para borsaları üzerinden 100 TL’lik de Bitcoin alabilirsiniz.

Bitcoin İçin En Güvenilir Uygulama Hangisi?

Bitcoin satın almak veya yatırım yapmak için en güvenilir Bitcoin uygulaması Binance’dir. Binance’in kullanıcılarının yatırımlarını korumak ve güvenilirliğini sağlamak için ayırdığı güvenlik yatırımları milyarlarca doları buluyor.

Bitcoin Yatırımı Nasıl Yapılır?

Bitcoin yatırımı, finans piyasaları konusunda tecrübe sahibi olduktan sonra daha güvenilir ve doğru bir şekilde yapılabilir. Ancak yatırım yapılırken dikkat edilmesi gereken birçok nokta bulunmakta. Yani kişinin finalsal piyasalar konusunda da bilgisinin olması gerekiyor.

Bitcoin yatırımı nasıl yapılır konusunda daha detaylı bilgi için linke tıkla!

Bitcoin’den Nasıl Para Kazanılır?

Bitcoin’de temel analiz, teknik analiz, formasyonlar ve indikatörler konusunda kendinizi geliştirdikten sonra, kendinize uygun yatırım ve ticaret stratejiyle para kazanılmakta. Yani Bitcoin’de para kazanmak için birçok konuda bilgi sahibi olmanız zorunlu.

Bedava Bitcoin Nasıl Kazanılır?

Bitcoin’in piyasa değerinin yüksek olduğu ve fiyatının binlerce dolar olduğu şu günlerde bedava Bitcoin kazanabileceğiniz birçok site mevcut. Ancak bu siteler aracılığıyla kazanabileceğiniz bedava BTC sayısı günlük 50 kuruştan fazla olmayacaktır.

Bitcoin Nereye Göre Artar?

Bitcoin kripto para yatırımcılarının talebinin artmasına göre, yani arz talep oranına göre artar. Yani Bitcoin’i alan kişilerin aldığı Bitcoin sayısı, satılan miktardan fazlaysa Bitcoin’in fiyatı artar.

Diğer birçok finansal araçta da olduğu gib Bitcoin’in fiyatı da bu temel prensibe göre değişir. Ancak talebin artıp azalması Bitcoin yatırımcılarının planına, dünyadaki ekonomik denge ve düzene göre değişmektedir.

Bitcoin’de Boğa Sezonu Nedir?

Bitcoin için boğa sezonu, BTC’nin fiyatının genel olarak arttığı sezondur. Fiyat yükselişi, düşüşe göre daha azken, grafikteki tepeler yükseliş trendi içerisindedir. Boğa sezonunda yaşanan düşüşler ise yükselişler kadar etkili değildir. Yani grafikteki tepe, bir önceki tepeden yüksektedir.

Bitcoin’de Ayı Sezonu Nedir?

Bitcoin’de ayı sezonu fiyatın genel olarak düşüş trendinde olduğu zamana verilen isimdir. Fiyat düşüş trendinin içerisindedir ve yükselişler düşüşler kadar etkili değildir. Ayı sezonunda fiyat düşüş eğiliminde olduğu için yatırımcılar, Bitcoin’e yatırıp yaparken daha temkinli olmaktadır.

Bitcoin ile Ne Yapılır?

Türkiye’de olmasa da dünyanın birçok yerinde Bitcoin ile alışveriş yapabilir, otellerde rezervasyon yaptırabilir, Bitcoin ile yatırım yapılabilmekte. Yani Bitcoin’i hem para olarak kullanabilirsiniz hem de yatırım aracı olarak değerlendirebilirsiniz. Ancak yatırım aracı olarak değerlendirmek istiyorsanız finansal piyasalar için yatırımın temellerini öğrenmelisiniz.

Bitcoin Makinesi Ne Kadar Kazandırır?

Bitcoin makineleri ile günde maksimum 50 dolar kazandıracaktır. Tabi 50 dolarlık kazanç en iyi Bitcoin madencilik cihazına sahip olduğunuzda geçerli oluyor. Bu cihazın maliyeti ise binlerce dolar.

Ancak bunu tek başınıza yapmanız elektrik ve makinenin fiyatı konusunda maliyetli olacaktır. Çünkü Bitcoin madenciliği sektörü milyar dolarlık yatırımların yapıldığı bir sektör halini aldı. Binlerce madencilik cihazı çalıştıran madencilik çiftlikleri Bitcoin madenciliği konusunda rekabeti arttırmaktadır.

Bitcoin Kumar mıdır?

Yaptığı işi iyi bilen, farkında olan, teknik ve temel konulara hakim olan, finans piyasalarında bilgisi olan kişiler için Bitcoin kumar değildir.

Ancak burada önemli olan nokta kişinin konu hakkında bilgi sahibi olmasıdır. Yani şöyle düşünün tarla ya da araba alacaksınız. Ancak araba veya tarlanın nasıl alınıp satıldığını, nelere dikkat edilmesi gerektiğini, siz arabayı alırken arabanın fiyatının olması gerekenden yüksek olup olmadığını bilmiyorsunuz. O halde sizin araba veya tarla almanız da kumar olacaktır. Çünkü konu hakkında bilgi sahibi olmadan para harcıyorsunuz.

Bitcoin Helal mi Yoksa Haram mı?

Bitcoin caiz mi? Diyanet işleri başkanı Ali Erbaş’ın Şubat 2022’de yaptığı açıklamaya göre Bitcoin’in haram olduğunu söyleyemeyiz. Ancak bu konuda kesin hükme veren kişilerin sayısı da bir elin parmaklarını geçmiyor. Bu yüzden Bitcoin’in helal mi yoksa haram mı olduğunu söylemek mümkün değil.

Bitcoin İçin Hangi Banka?

Bitcoin almak isteyen yatırımcılar şu an herhangi bir banka üzerinden Bitcoin alamıyor. BTC almak için kripto para borsalarına kaydolmanız gerekmekte.

Yapı Kredi ve Ziraat Bankasından Nasıl Bitcoin Alınır?

Yapı Kredi ve Ziraat Bank üzerinden Bitcoin alınmıyor. Ancak Bitcoin borsalarına bu bankalar üzerinden para transferi yaparak Bitcoin alabilirsiniz. Bu konu hakkında detaylı bilgi için Binance TR para yatırma yazımızı okuyabilirsiniz!

Daha doğrusu şu an Türkiye’de bankalar üzerinden Bitcoin ticareti veya yatırımı yapmak mümkün değil.

Bitcoin Ne Zaman Piyasaya Çıktı?

Bitcoin piyasaya Temmuz 2010’da çıktı. Yani Bitcoin ticareti ve yatırımı yapmayı düşünen kişiler buna 2010 yılında başladı. Elbette 2010’da Bitcoin’den haberdar olan insan sayısı çok azdı. Bu sebeple de değeri oldukça düşüktü.

Bitcoin İlk Çıktığında Ne Kadardı?

Bitcoin ilk çıktığında 0.0008 $ kadar değeri vardı. Yani 1 dolarlık değerden dahi bahsedilmemekte. Ancak burada bilinmesi gereken nokta Bitcoin’in ticareti ancak Temmuz 2010’da başlamıştı. Yani Bitcoin ortaya çıktıktan 1,5 sene sonra.

Dünyada En Çok Bitcoin Kimde Var?

Dünyada en çok Bitcoin’in Satoshi Nakamoto’da olduğu tahmin ediliyor. Yaklaşık olarak 1 milyon tane Bitcoin’i bulunan Satoshi Nakamato ya da Satoshi Nakamoto ekibi dünyanın en zenginleri arasında bulunmakta.

Bunun nedeni ise Satoshi’nin Bitcoin madenciliğini yapan ilk kişi olmasıdır. Yani Bitcoin ilk çıktığında ancak kimsenin Bitcoin’den haberinin olmadığı günlerde Bitcoin ağının çalışması için madencilik yapan Satoshi Nakamoto bu sayede en çok Bitcoin sahibi olan kişi haline geldi.

Ancak Satoshi’nin Bitcoin cüzdanında yıllardır hareket olmaması ve bu Bitcoin’lerin satılmayacağına dair insanların duyduğu güvence Bitcoin’i güvenilir kılan sebepler arasındadır diyebiliriz.

Evet sevgili 15sey.com okurları bu yazımızda Bitcoin nedir sorusuna yanıt verdik! Bitcoin ve kripto paralar daha fazla içerik için sitemizi takip etmeye devam edin!


Barış YALÇINKAYA
Merhaba ben Barış, uzun yıllardır internet dünyasında (YouTube, Instagram vs.) içerik üretiyorum. Ayrıca kripto paralar ve yatırım dünyası hakkındada kendimi geliştirmeye, yabancı kaynakları tüketmeye ve insanlara kendi dilimle anlatmak için elimden geleni yapıyorum.